Radíme: Čo robiť, ak vám ukradli platobnú kartu alebo ste ju stratili?

Redakcia | rubrika: Článok | 9. 8. 2021
Poznáte to? Ukradli vám na dovolenke peňaženku alebo ste ju jednoducho stratili. Boli v nej aj platobné karty a problém je na svete.
Radíme: Čo robiť, ak vám ukradli platobnú kartu alebo ste ju stratili?

Zdroj: Shutterstock

Čo robiť, ak vám na dovolenke v zahraničí bankomat zhltne platobnú kartu alebo vám ukradnú doklady a ostanete bez peňazí? Pozrite si niekoľko rád, ako riešiť podobné problémy. Svoje potrehy, rady a tipy prináša odborník na financie z FinGO.sk Zoltán Čikes.

 

1. Čo robiť, keď mi ukradnú platobnú kartu?

Ak niekomu na dovolenke ukradli platobnú kartu, čím skôr by mal kontaktovať infolinku svojej banky, aby ju ihneď zablokovala. Aj preto je dobré mať v mobile uložené číslo na infolinku banky ako aj poisťovne, na ktorú sa zas môže každý obrátiť v prípade poistných udalostí v oblasti cestovného poistenia, poistenia auta a podobne.

2. Bankomat mi nevrátil platobnú kartu

Môže sa stať aj to, že ľuďom počas nepozornosti pri výbere hotovosti bankomat zhltne platobnú kartu. V takom prípade je potrebné opäť kontaktovať infolinku banky, ktorá ho usmerní v tom, ako postupovať. Pre podobné situácie je dobré nosiť pri sebe aj menšiu hotovosť, aby ľudia neostali úplne bez peňazí. 

3. Ako sa pripraviť na problémy s kartami?

Ostať v zahraničí bez peňazí prináša veľké množstvo komplikácií, preto je vhodné mať k dispozícii záložný plán. Jednou z možností je aj to, že si ľudia od banky nechajú vydať dve platobné karty k svojmu účtu, čo je v niektorých bankách bezplatné. Jednu kartu by mal každý nosiť so sebou a druhú si nechať ako rezervnú na bezpečnom mieste napríklad v hoteli. Vhodné je aj v zahraničí využiť funkciu platenia mobilom, vďaka čomu netreba so sebou nosiť platobnú kartu vôbec.

Tip: Používate kreditnú kartu? Pozrite si, aké sú jej výhody a nevýhody

7 tipov na cestovanie s kreditkou:

  1. Na cesty si treba vždy vybrať aj rezervnú hotovosť, ktorá sa môže použiť napríklad na menšie platby za dopravu, jedlo či nápoje.
  2. Kartu by ľudia nemali nenecháť bez dozoru. Pri výbere z terminálu ju treba vkladať do bankomatu bez cudzej pomoci. Ak si niekto nie je istý miestom výberu, mal by vybrať si inú, bezpečnejšiu lokalitu. Odporúča sa využívať predovšetkým bankomaty umiestnené vnútri bankových inštitúcií alebo v ich tesnej blízkosti.
  3. PIN kód si treba dôkladne zapamätať, nikam ho nezapisovať a s nikým ho nezdieľať.
  4. Ak bankomat nevydá pri výbere peniaze, treba sa spojiť sa najbližšou pobočkou konkrétnej banky, prípadne osloviť miestnu políciu.
  5. Stratená alebo ukradnutá karta sa nahlasuje obratom svojej banke aj miestnej polícii. Kartu možno jednoducho zablokovať v mobilnej aplikácii alebo na bezplatnej infolinke, ktorá slúži na tieto účely.
  6. To, aké poplatky účtuje banka pri výberoch bankomatov zo zahraničia, si treba zistiť vopred. Veľká časť z nich tieto úkony spoplatňuje, prípadne ich ponúka zadarmo len obmedzené množstvo na vybraný časový úsek.
  7. Pozor, výbery z kreditnej karty, ktoré sú nielen v zahraničí drahšie než výbery z debetných kariet.

4. Mám si na dovolenku brať hotovosť?

Kvôli bezpečnosti je vždy lepšie nebrať si na dovolenku veľký obnos hotovosti. Platba kartou v zahraničí je v porovnaní s hotovosťou veľmi bezpečný spôsob platenia, pri ktorom nie je veľa rizík. Určite aj tu však treba byť ostražitý, platby realizovať v serióznych obchodoch a kontrolovať si sumu k úhrade. Pri dnešných moderných technológiách si zväčša už o niekoľko sekúnd po zaplatení vie každý preveriť, aká suma vám bola zúčtovaná. Stačí využiť mobilnú aplikáciu smartbanking.

5. Ako platiť bezpečnejšie?

Ešte bezpečnejšia je platba prostredníctvom mobilu. Na akúkoľvek platbu je potrebné mobil odblokovať, čiže nehrozí, že by ním niekto zaplatil bezkontaktne do istého limitu tak, ako to umožňujú platobné karty. Zároveň si stratu mobilu pravdepodobne každý všimne omnoho skôr. Ak by aj mobil niekto ukradol, v hoteli existuje možnosť mať bezpečne odloženú svoju platobnú kartu.

6. Čo mám robiť, keď mi ukradnú doklady?

Krádež dokladov si možno pripoistiť aj v rámci cestovného poistenia a v takom prípade treba okamžite kontaktovať infolinku poisťovne, ktorá ľudí usmerní, čo ďalej. Ak by niekto však toto pripoistenie v rámci cestovného poistenia nemal, najbezpečnejšie je poslať peniaze do zahraničia elektronicky, teda priamo na účet. Ak však človek prišiel aj o svoju platobnú kartu, k prostriedkom na svojom účte sa nedostane. V takom prípade by som odporučil požiadať o pomoc dôveryhodnú osobu, na ktorej účet niekto blízky zašle prostriedky. Krádež dokladov v zahraničí treba ohlásiť aj na polícii a v prípade potreby sa možno obrátiť aj na slovenskú ambasádu.

Anketa

Ako by ste riešili stratu platobnej karty?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

7. 11. 2022 | Barbora Magočová

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

Aj vaša banka vás určite pravidelne upozorňuje na podvody vedúce ku „krádežiam“ peňazí z účtov. Jej správy neberte na ľahkú váhu; dodržiavanie odporúčaní je kľúčom k tomu, aby ste sa... celý článok

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

21. 10. 2022 | Barbora Magočová

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

Od nového roka má byť uvedený do prevádzky centrálny register účtov. Čo všetko sa z neho bude dať zistiť o vašich financiách? Čítajte, na čo a komu bude vlastne register slúžiť.

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

20. 10. 2022 | Redakcia

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

Bankový účet je nástroj, ktorý slúži každému na iné účely, plní iné potreby a spĺňa konkrétne požiadavky. Neexistuje preto jeden najlepší účet pre každého. Náš kompletný prehľad osobných... celý článok

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

26. 9. 2022 | Marek Mittaš

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Hlavné dekoračné prvky počas jesene sú tradične tekvička, suché listy a konár šípok. Ak však budete chcieť túto jeseň svoj interiér osviežiť, a nielen vytiahnuť klasické evergreeny,... celý článok

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

10. 8. 2022 | Marek Mittaš

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

Platba kartou v zahraničí je praktická, výhodná a bezpečná. Záleží však na tom, akú kartu vlastne používate, na aký typ nákupov a ako zabezpečíte jej ochranu. A to nielen pre prípad... celý článok