Platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2021

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 6. 2021
Letné dovolenky nie sú lacný špás. A hoci si chcete na nich dopriať zážitky aj dobrodružstvá, rozhodne nemusíte platiť viac ako je potrebné. Niekedy na to stačí len správne využívať peňažné prostriedky.
Platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2021

Zdroj: Shutterstock

Vyberte si správnu kartu

Oplatí sa zobrať si na dovolenku so sebou kreditnú aj debetnú kartu. Je vhodné totiž využívať obe a stojí to značný rozdiel v peniazoch. Kreditné karty sú pre cestovateľa skvelou pomôckou napríklad na rezerváciu letenky, či hotela a tieto služby sú prakticky bez poplatku. Rovnako ak si chcete požičať auto v zahraničí, s kreditnou kartou je to výhodnejšie. Vyžaduje sa totiž často blokácia na karte, čo môže obchodník aj na debetnej aj na kreditnej karte.

Hotely či autopožičovne však preferujú kreditnú kartu, keďže zákazníka s kreditnou kartou považujú za overeného bankou. Preto je dobré mať kreditnú kartu pre tieto prípady pri sebe. „Najuniverzálnejším nástrojom sú kreditné karty. Počet miest, kde je možné zaplatiť kreditnou kartou je bezkonkurenčne najvyšší, v porovnaní s akýmkoľvek iným platobným nástrojom,“ tvrdí predseda Združenia pre bankové karty Rasťo Vallo.

Avšak ak ide o výber hotovosti z bankomatu, tu uprednostnite za každých okolností kartu debetnú. Aj keď môžu byť s výberom spojené poplatky, vždy budú nižšie ako pri kreditnej karte. Kreditná karta je vo všeobecnosti najdrahšia možnosť, ako si vyberať peniaze z bankomatu. Neplaťte teda za hotovosť viac ako je potrebné.

 

Skontrolujte si balík služieb

„Môžeme potvrdiť, že Slováci využívajú počas dovolenky čoraz častejšie možnosť platiť kartou. Je to pre nich nie len pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie, keďže so sebou nemusia nosiť väčšiu hotovosť alebo si ju zamieňať. Aj obchodníci v dovolenkových destináciách vnímajú terminál ako konkurenčnú výhodu,“ približuje Andrea Lazar z ČSOB.

Avšak, ak už si kartu so sebou zoberiete, vždy je vhodné si vopred overiť, či sú platby kartou v zahraničí súčasťou balíka služieb a či sa v zvolenej destinácii nenachádzajú bankomaty patriace do rovnakej skupiny ako ich domáca banka. Pretože v takom prípade budú výbery z bankomatov najvýhodnejšie a oveľa lacnejšie.

Niektoré banky majú dokonca aj obmedzený počet výberov zdarma a tak isto doma aj v zahraničí. Bankové poplatky totiž nie sú ako roaming, že už by boli zrušené. Bankové poplatky môžu byť závislé na výške výberu a účtujú sa percentá, alebo sa za každý výber odčíta pevná suma, ktorá môže byť v centoch aj eurách.

Pozrieť na to sa určite oplatí v cenníku banky. Môžete tak následne vyberať kartou, ktorá má v krajine najvýhodnejšie poplatky a ušetriť nemálo peňazí. Redakcia Finance.sk sa pozrela na poplatok za výber kartou v zahraničí pri troch najväčších bankách na Slovensku.

Slovenská sporiteľňa:

  • Výber hotovosti z bankomatu inej banky na Slovensku a v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pri výbere v eurách je za poplatok 3 €.

VÚB banka:

  • Výber hotovosti debetnými platobnými kartami z cudzieho bankomatu a cez službu Cash advance na Slovensku a v zahraničí je za poplatok 3,50 €.

Tatra banka:

  • Poplatky za výber hotovosti z bankomatu iných bánk na Slovensku a v zahraničí je za poplatok 3 €.

Viete, ako si vybrať peniaze na dovolenke?

Vybrať si peniaze z bankomatu je často jednoduchšie a aj lacnejšie, ako používať miestnu zmenáreň. No aj tu existujú pravidlá, ako na výbere ušetriť. Pri výbere cudzej meny z bankomatu v zahraničí sa môžete vždy stretnúť s tým, že bankomat vám ponúkne možnosť výber s dynamickým prepočtom, alebo môžete voliť bez prepočtu v mene, ktorú vyberáte.

Výhoda dynamického prepočtu je prakticky len tá, že priamo v bankomate vidíte presnú čiastku, ktorá vám odíde z účtu. Negatívom je spravidla menej výhodný výmenný kurz. „Ten určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu a prax ukazuje, že klienti, ktorí si zvolia výber bez prepočtu, zaplatia v konečnom dôsledku menej. Rozdiel môže predstavovať aj niekoľko eur,“ upozorňuje Milan Bednár zo Slovenskej sporiteľne.

Ak totiž volíte výber hotovosti bez prepočtu kurzu, suma transakcie bude prepočítaná aktuálnym kurzom banky, ktorá vydala vašu platobnú kartu, teda vašej vlastnej banky a tu sú kurzy výhodnejšie, nemajú teda takzvanú „zahraničnú prirážku“. Možnou nevýhodou takéhoto výberu je, že vaša banka prepočet zrealizuje až v deň zúčtovania transakcie, čo môže byť aj na nasledujúci deň.

Ak vyberáte neskoro poobede alebo večer a v okamihu, keď peniaze vyberáte, ešte neviete, aká finálna suma vám bude zúčtovaná. Na druhej strane, dnes sú banky veľmi flexibilné a prax je taká, že napríklad ak máte notifikácie, tak viete do pár sekúnd, koľko peňazí vám odišlo z účtu. Avšak bude to menej, akoby ste videli na bankomate pri voľbe dynamického prepočtu.

Anketa

Aké ubytovanie pri cestovaní preferujete?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register