Používate kreditnú kartu? Pozrite si, aké sú jej výhody a nevýhody (+7 tipov na cesty)

Redakcia | rubrika: Článok | 4. 8. 2021
Kreditná karta na dovolenke môže byť užitočným pomocníkom. Ľudia o ich výhodách síce vedia, ale nie vždy ich aj využívajú naplno.
Používate kreditnú kartu? Pozrite si, aké sú jej výhody a nevýhody (+7 tipov na cesty)

Zdroj: Shutterstock

Dovolenkuje v zahraničí alebo sa tam ešte len chystáte? Používať kreditnú kartu na dovolenke ponúka mnohé výhody. Podľa prieskumu UniCredit Bank platí kreditkami v zahraničí zhruba 60 percent slovenských dovolenkárov za hranicami Slovenska.

Aké však ponúka kreditná karta výhody? Sú to napríklad uzavretie cestovného poistenia, pohodlné platenie mobilným telefónom a vyššia bezpečnosť prostriedkami, akými sú napríklad biometrické overovanie alebo overovanie platieb prostredníctvom aplikácií.

 

Na Slovensku je však stále pomerne silná skupina cestovateľov (40 %), ktorá preferuje predovšetkým hotovostný platobný styk, a to napriek faktu, že sú platby kartou v zahraničí vo väčšine prípadov bez poplatkov a ponúkajú výhody.

Aké sú výhody kreditnej karty?

Ľudia by mali predovšetkým vedieť, že z kreditnej karty míňajú peniaze banky. Ide o druh úveru, ktorý ak sa spláca vždy včas, e v podstate zadarmo. To v praxi znamená, že človek má v zálohe viac peňazí, ako má v skutočnosti na svojom účte.

O tom, aká suma to nakoniec bude, rozhoduje výber limitu v danej banke. Väčšinou ich je v ponuke viac. Klient banky si s ňou tiež dohodne v zmluvných podmienkach dátum, ku ktorému bude použité peniaze na ňu vracať. Ak to bude dodržiavať, banka si za „úver“ neúčtuje žiaden poplatok.

Samozrejme, keď klient na kreditku peniaze vráti, môže ich v ďalšom období opäť čerpať. Stále tak využíva peniaze banky a na kartu ich pravidelne vracia. Niektoré banky tiež ku kreditnej karte ponúkajú odmeny. Ak sa s ňou pravidelne platí, na konci mesiaca príde na kartu určité percento z platieb späť.

Pre zaujímavosť: Kreditnú kartu v prípade odcudzenia alebo straty možno okamžite zablokovať priamo z mobilnej aplikácie. Od januára 2021 sú tiež všetky platby kartou bezpečnejšie vďaka silnému overeniu klienta. Pri platbe kartou cez internet sa nikam nezadáva SMS kód, ale transakciu autorizuje aj cez oficiálnu mobilnú aplikáciu banky pomocou biometrických údajov, ako je odtlačok prsta alebo Face ID. Nie je potrebné nič prepisovať ani zadávať, všetko je rýchle a jednoduché.

Kreditné karty sa tiež často využívajú pri rezervácii hotela alebo auta v autopožičovni v zahraničí. Hotel či autopožičovňa si z nich rezervuje sumu, ktorá bude stiahnutá až po využití ubytovania či služby. Túto výhodu mohli pocítiť ľudia práve počas obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu.

V prípade, že niekto použil na zaplatenie hotela či dovolenky kreditnú kartu, mohol si uľahčiť časť procesu žiadosti o náhradu. V prípade nedodania služby totiž možno transakciu reklamovať v banke za predpokladu splnenia všetkých podmienok, a získať tak späť výdavky alebo ich časť.

Tip: 9 tipov ako ochrániť platobnú kartu pred zneužitím

Aké sú nevýhody kreditnej karty?

Ako už bolo spomenuté, kreditná karta je druh úveru od banky. To v praxi znamená, že keď z nej niekto čerpá peniaze, dlhuje ich banke. Okrem toho sa tento druh pôžičky zapisuje aj do takzvaného úverového registra. V budúcnosti tak pri žiadosti napríklad o hypotéku banka bude vidieť, že klient kreditnú kartu využíval.

Ďalšie problémy môžu vzniknúť ľuďom, ktorí nebudú čerpanú sumu splácať včas, v takzvanom bezúročnom období. V tomto prípade budú banke platiť úroky za čerpanú sumu, ktoré si bude sťahovať priamo z kreditnej karty. Dlžná suma sa tak bude ešte zvyšovať. Pri kreditných kartách sú navyše najvyššie úverové úroky. Niekde aj okolo 20 percent.

Z kreditnej karty ba navyše nikto nemal peniaze vyťahovať z bankomatu. Poplatok za výber je totiž spravidla veľmi vysoký. Za jednorazový výber si môže banka účtovať napríklad aj päť eur. Za vedenie kreditnej karty si tiež banka môže účtovať poplatok za poskytnutie. V tomto prípade sa podmienky a poplatky v bankách môžu odlišovať.

Omeškanie splácania čerpanej sumy z kreditky bude tiež uvedené ako negatívny záznam v úverovom registri. To nakoniec môže sťažiť dlžníkovi prístup k úverom či hypotékam v budúcnosti. Negatívny záznam sa totiž z registra maže až po zhruba piatich rokoch.

7 tipov na cestovanie s kreditkou:

  1. Na cesty si treba vždy vybrať aj rezervnú hotovosť, ktorá sa môže použiť napríklad na menšie platby za dopravu, jedlo či nápoje.
  2. Kartu by ľudia nemali nenecháť bez dozoru. Pri výbere z terminálu ju treba vkladať do bankomatu bez cudzej pomoci. Ak si niekto nie je istý miestom výberu, mal by vybrať si inú, bezpečnejšiu lokalitu. Odporúča sa využívať predovšetkým bankomaty umiestnené vnútri bankových inštitúcií alebo v ich tesnej blízkosti.
  3. PIN kód si treba dôkladne zapamätať, nikam ho nezapisovať a s nikým ho nezdieľať.
  4. Ak bankomat nevydá pri výbere peniaze, treba sa spojiť sa najbližšou pobočkou konkrétnej banky, prípadne osloviť miestnu políciu.
  5. Stratená alebo ukradnutá karta sa nahlasuje obratom svojej banke aj miestnej polícii. Kartu možno jednoducho zablokovať v mobilnej aplikácii alebo na bezplatnej infolinke, ktorá slúži na tieto účely.
  6. To, aké poplatky účtuje banka pri výberoch bankomatov zo zahraničia, si treba zistiť vopred. Veľká časť z nich tieto úkony spoplatňuje, prípadne ich ponúka zadarmo len obmedzené množstvo na vybraný časový úsek.
  7. Pozor, výbery z kreditnej karty, ktoré sú nielen v zahraničí drahšie než výbery z debetných kariet.

Anketa

Aký spôsob platby preferujete v kamennej predajni?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

10. 4. 2024 | Redakcia

 Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Prima banka a 365. bank. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Privatbanka, Fio banka a Prima banka. Toto... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

21. 12. 2023 | Marek Mittaš

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

Online služby zjednodušili množstvo procesov, vrátane platieb a nakupovania. Bohužiaľ, kvôli nim vznikli aj mnohé problémy a komplikácie, s ktorými sa môže stretnúť každý z nás. Medzi... celý článok

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

21. 11. 2023 | Redakcia

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Tatra banky, druhé miesto patrí účtu Slovenskej sporiteľne a rebríček uzatvára UniCredit... celý článok

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

3. 11. 2023 | Marek Mittaš

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

Centrálny register účtov má uchovávať a sprístupňovať dôležité informácie o bankových účtoch, majetkových účtoch a bezpečnostných schránkach. Jeho spustenie bolo naplánované na január... celý článok