Používate kreditnú kartu? Pozrite si, aké sú jej výhody a nevýhody (+7 tipov na cesty)

Redakcia | rubrika: Článok | 4. 8. 2021
Kreditná karta na dovolenke môže byť užitočným pomocníkom. Ľudia o ich výhodách síce vedia, ale nie vždy ich aj využívajú naplno.
Používate kreditnú kartu? Pozrite si, aké sú jej výhody a nevýhody (+7 tipov na cesty)

Zdroj: Shutterstock

Dovolenkuje v zahraničí alebo sa tam ešte len chystáte? Používať kreditnú kartu na dovolenke ponúka mnohé výhody. Podľa prieskumu UniCredit Bank platí kreditkami v zahraničí zhruba 60 percent slovenských dovolenkárov za hranicami Slovenska.

Aké však ponúka kreditná karta výhody? Sú to napríklad uzavretie cestovného poistenia, pohodlné platenie mobilným telefónom a vyššia bezpečnosť prostriedkami, akými sú napríklad biometrické overovanie alebo overovanie platieb prostredníctvom aplikácií.

 

Na Slovensku je však stále pomerne silná skupina cestovateľov (40 %), ktorá preferuje predovšetkým hotovostný platobný styk, a to napriek faktu, že sú platby kartou v zahraničí vo väčšine prípadov bez poplatkov a ponúkajú výhody.

Aké sú výhody kreditnej karty?

Ľudia by mali predovšetkým vedieť, že z kreditnej karty míňajú peniaze banky. Ide o druh úveru, ktorý ak sa spláca vždy včas, e v podstate zadarmo. To v praxi znamená, že človek má v zálohe viac peňazí, ako má v skutočnosti na svojom účte.

O tom, aká suma to nakoniec bude, rozhoduje výber limitu v danej banke. Väčšinou ich je v ponuke viac. Klient banky si s ňou tiež dohodne v zmluvných podmienkach dátum, ku ktorému bude použité peniaze na ňu vracať. Ak to bude dodržiavať, banka si za „úver“ neúčtuje žiaden poplatok.

Samozrejme, keď klient na kreditku peniaze vráti, môže ich v ďalšom období opäť čerpať. Stále tak využíva peniaze banky a na kartu ich pravidelne vracia. Niektoré banky tiež ku kreditnej karte ponúkajú odmeny. Ak sa s ňou pravidelne platí, na konci mesiaca príde na kartu určité percento z platieb späť.

Pre zaujímavosť: Kreditnú kartu v prípade odcudzenia alebo straty možno okamžite zablokovať priamo z mobilnej aplikácie. Od januára 2021 sú tiež všetky platby kartou bezpečnejšie vďaka silnému overeniu klienta. Pri platbe kartou cez internet sa nikam nezadáva SMS kód, ale transakciu autorizuje aj cez oficiálnu mobilnú aplikáciu banky pomocou biometrických údajov, ako je odtlačok prsta alebo Face ID. Nie je potrebné nič prepisovať ani zadávať, všetko je rýchle a jednoduché.

Kreditné karty sa tiež často využívajú pri rezervácii hotela alebo auta v autopožičovni v zahraničí. Hotel či autopožičovňa si z nich rezervuje sumu, ktorá bude stiahnutá až po využití ubytovania či služby. Túto výhodu mohli pocítiť ľudia práve počas obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu.

V prípade, že niekto použil na zaplatenie hotela či dovolenky kreditnú kartu, mohol si uľahčiť časť procesu žiadosti o náhradu. V prípade nedodania služby totiž možno transakciu reklamovať v banke za predpokladu splnenia všetkých podmienok, a získať tak späť výdavky alebo ich časť.

Tip: 9 tipov ako ochrániť platobnú kartu pred zneužitím

Aké sú nevýhody kreditnej karty?

Ako už bolo spomenuté, kreditná karta je druh úveru od banky. To v praxi znamená, že keď z nej niekto čerpá peniaze, dlhuje ich banke. Okrem toho sa tento druh pôžičky zapisuje aj do takzvaného úverového registra. V budúcnosti tak pri žiadosti napríklad o hypotéku banka bude vidieť, že klient kreditnú kartu využíval.

Ďalšie problémy môžu vzniknúť ľuďom, ktorí nebudú čerpanú sumu splácať včas, v takzvanom bezúročnom období. V tomto prípade budú banke platiť úroky za čerpanú sumu, ktoré si bude sťahovať priamo z kreditnej karty. Dlžná suma sa tak bude ešte zvyšovať. Pri kreditných kartách sú navyše najvyššie úverové úroky. Niekde aj okolo 20 percent.

Z kreditnej karty ba navyše nikto nemal peniaze vyťahovať z bankomatu. Poplatok za výber je totiž spravidla veľmi vysoký. Za jednorazový výber si môže banka účtovať napríklad aj päť eur. Za vedenie kreditnej karty si tiež banka môže účtovať poplatok za poskytnutie. V tomto prípade sa podmienky a poplatky v bankách môžu odlišovať.

Omeškanie splácania čerpanej sumy z kreditky bude tiež uvedené ako negatívny záznam v úverovom registri. To nakoniec môže sťažiť dlžníkovi prístup k úverom či hypotékam v budúcnosti. Negatívny záznam sa totiž z registra maže až po zhruba piatich rokoch.

7 tipov na cestovanie s kreditkou:

  1. Na cesty si treba vždy vybrať aj rezervnú hotovosť, ktorá sa môže použiť napríklad na menšie platby za dopravu, jedlo či nápoje.
  2. Kartu by ľudia nemali nenecháť bez dozoru. Pri výbere z terminálu ju treba vkladať do bankomatu bez cudzej pomoci. Ak si niekto nie je istý miestom výberu, mal by vybrať si inú, bezpečnejšiu lokalitu. Odporúča sa využívať predovšetkým bankomaty umiestnené vnútri bankových inštitúcií alebo v ich tesnej blízkosti.
  3. PIN kód si treba dôkladne zapamätať, nikam ho nezapisovať a s nikým ho nezdieľať.
  4. Ak bankomat nevydá pri výbere peniaze, treba sa spojiť sa najbližšou pobočkou konkrétnej banky, prípadne osloviť miestnu políciu.
  5. Stratená alebo ukradnutá karta sa nahlasuje obratom svojej banke aj miestnej polícii. Kartu možno jednoducho zablokovať v mobilnej aplikácii alebo na bezplatnej infolinke, ktorá slúži na tieto účely.
  6. To, aké poplatky účtuje banka pri výberoch bankomatov zo zahraničia, si treba zistiť vopred. Veľká časť z nich tieto úkony spoplatňuje, prípadne ich ponúka zadarmo len obmedzené množstvo na vybraný časový úsek.
  7. Pozor, výbery z kreditnej karty, ktoré sú nielen v zahraničí drahšie než výbery z debetných kariet.

Anketa

Aký spôsob platby preferujete v kamennej predajni?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

7. 11. 2022 | Barbora Magočová

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

Aj vaša banka vás určite pravidelne upozorňuje na podvody vedúce ku „krádežiam“ peňazí z účtov. Jej správy neberte na ľahkú váhu; dodržiavanie odporúčaní je kľúčom k tomu, aby ste sa... celý článok

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

21. 10. 2022 | Barbora Magočová

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

Od nového roka má byť uvedený do prevádzky centrálny register účtov. Čo všetko sa z neho bude dať zistiť o vašich financiách? Čítajte, na čo a komu bude vlastne register slúžiť.

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

20. 10. 2022 | Redakcia

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

Bankový účet je nástroj, ktorý slúži každému na iné účely, plní iné potreby a spĺňa konkrétne požiadavky. Neexistuje preto jeden najlepší účet pre každého. Náš kompletný prehľad osobných... celý článok

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

26. 9. 2022 | Marek Mittaš

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Hlavné dekoračné prvky počas jesene sú tradične tekvička, suché listy a konár šípok. Ak však budete chcieť túto jeseň svoj interiér osviežiť, a nielen vytiahnuť klasické evergreeny,... celý článok

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

10. 8. 2022 | Marek Mittaš

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

Platba kartou v zahraničí je praktická, výhodná a bezpečná. Záleží však na tom, akú kartu vlastne používate, na aký typ nákupov a ako zabezpečíte jej ochranu. A to nielen pre prípad... celý článok