Vklad peňazí cez bankomat: koľko to stojí a ktoré banky to umožňujú

Redakcia | rubrika: Článok | 22. 7. 2021
Čoraz viac bankomatov namiesto klasických výberov umožňuje aj vkladať hotovosť na účet.
Vklad peňazí cez bankomat: koľko to stojí a ktoré banky to umožňujú

Zdroj: Shutterstock

Vklad hotovosti v bankomate je služba umožňujúca užívateľovi bezpečné vloženie peňažnej hotovosti do depozitného alebo recyklačného bankomatu. Okrem klasického výberu hotovosti tak môžete hotovosť aj vkladať. Pripíše sa v prospech účtu klienta viažuceho sa ku karte. Všetko prebieha zadarmo.

Počet bankomatov, ktoré umožňujú vkladať hotovosť na účet sa rozšíri, záujem o takúto formu uloženia peňazí na účet totiž výrazne stúpol. Nejde pritom len o záujem klientov, ale aj trend v bankovom sektore. Hotovostné služby na pobočke sú totiž čoraz drahšie.

 

Zadarmo je zadarmo

Banky radia svojim klientom robiť prevody peňazí cez internetbanking. Túto možnosť si už mnohí aj osvojili a v súčasnosti sa niektoré banky pokúšajú klientov naučiť vkladať peniaze aj cez bankomat. Týka sa to však len niekoľkých bánk a zatiaľ spolu len niekoľkých desiatok bankomatov na Slovensku.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Záujem sa zvyšuje

VÚB, ktorá prišla s prvou možnosťou vkladania hotovosti cez bankomat v októbri 2012 v obchodnom centre Centrál v Bratislave, už má vkladový modul v 91 svojich bankomatoch, sú spravidla v nákupných centrách. Plánuje ich však rozšíriť. Vkladanie cez bankomat je veľmi populárne a ľudia vďaka tejto službe vložia ročne desiatky miliónov eur.

Veľkej obľube vkladania cez bankomat sa teší aj Slovenská sporiteľňa. Tá nainštalovala prvý bankomat s vkladovou funkciou ešte v roku 2014. Aj keď, tak ako v prípade VÚB, umožňuje vkladať peniaze len malá časť – 115 vkladových bankomatov a 632 bežných.

Najviac vkladomatov má v súčasnosti Tatra banka. Spolu ich prevádzkuje 153. Na bežné výbery má k dispozícii 200 bankomatov. Vkladomaty prevádzkujú aj iné banky ako napríklad OTP Banka či ČSOB. „Ich počet sa rozširuje a sú klientmi riadne využívané,“ tvrdí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. 

Viaceré finančné inštitúcie pôsobiace na Slovensku už potvrdili, že o zavedení takejto možnosti uvažujú, prípadne už vkladové moduly v bankomatoch aj testujú.

Ako vložiť peniaze cez bankomat

  • Vložiť peniaze možno len na účet prislúchajúci ku karte, vo VÚB aj na iný účet v tejto banke,
  • zvolíte si príslušnú funkciu a vložíte svoje bankovky do otvoru, ktorý je umiestnený separátne od otvoru na výber,
  • vkladať možno bankovky všetkých používaných nominálnych hodnôt (od 5 až do 500 eur),
  • bankomat ich následne overí, spočíta a na monitore zobrazí prehľad o vložených bankovkách podľa nominálnych hodnôt a uvedie celkovú vloženú sumu,
  • klient potvrdí vklad a vložená hotovosť okamžite zvýši disponibilný zostatok klienta,
  • vklad nie je spoplatnený.

Anketa

Už ste vkladali peniaze cez bankomat?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+36
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register