4 tipy, ako efektívne sporiť deťom na budúcnosť

PR článok | rubrika: PR článok | 30. 5. 2022
Sporíte deťom na budúcnosť? Ak nie, mali by ste čím skôr začať. Dlhodobým a správnym sporením im môžete našetriť peknú čiastku, za ktorú sa vám neskôr určite poďakujú. Viete, ako na to?
4 tipy, ako efektívne sporiť deťom na budúcnosť

Zdroj: bigstockphoto.com

Komerčná spolupráca

Ako na efektívne sporenie pre deti

1. Určte si cieľ

Jedným zo základov efektívneho sporenia je mať určený cieľ. Dohodnite sa, či chcete deťom našetriť na školu v zahraničí, svadbu, kúpu nehnuteľnosti alebo im len vytvoriť finančný základ na ľahší štart v dospelosti. Môžete si určiť aj približnú sumu, ktorú by ste chceli sporením dosiahnuť. 

To, koľko peňazí im budete odkladať, závisí len od vás a vašich finančných možností. Nezabúdajte, že je dôležité budovať aj finančnú rezervu pre celú domácnosť a takisto sporiť na vlastný dôchodok. 

Zvoľte si preto takú čiastku, ktorá príliš nezaťaží rodinný rozpočet. A to najmä v prípade, ak máte viac detí a chcete im našetriť podobnú sumu. Pamätajte si, že aj menej peňazí im môže v budúcnosti výrazne pomôcť. 

 

2. Vyberte vhodný typ sporenia

Od vášho cieľa sa odvíja aj výber vhodného typu sporenia. Dnes máte v tomto smere oveľa viac možností ako v minulosti. Deťom už nemusíte šetriť len na vkladnú knižku či sporiaci účet. I keď aj tie sa stále využívajú. 

Sporiaci účet je však vhodnejší na krátkodobé sporenie do jedného roka, keďže peniaze sa na ňom príliš nezúročujú. Hodí sa napríklad vtedy, ak vaše dieťa čaká budúci rok škola a vy sa chcete pripraviť na výdavky s tým spojené. Za rok si na sporiaci účet dokáže odložiť peknú sumu, ktorá neskôr zmierni vašu finančnú záťaž. 

Ak však chcete dieťaťu do budúcnosti zabezpečiť viac peňazí, najefektívnejším sporením je investovanie. Ak odložené peniaze investujete, nebude ich ohrozovať inflácia a zhodnotia sa.

V dnešnej dobe máte na výber veľa možností, ako investovať. Najpopulárnejšie však stále ostávajú podielové fondy. Tie fungujú na princípe kolektívneho investovania, takže do nich nemusíte vkladať veľké čiastky. Navyše majú nižšiu mieru rizika a sú vhodné naozaj pre každého.

3. So sporením nečakajte

Ak je to možné, začnite so sporením čo najskôr. Mnohí rodičia začnú deťom šetriť napríklad na vysokú školu až v čase, keď už sú na strednej. A to je chyba. Ako pri každom sporení, aj tu platí, že čím skôr začnete, tým menej im budete musieť pravidelne odkladať. 

Ak začnete skoro a nastavíte si rozumnú sumu, váš rodinný rozpočet to neovplyvní a v konečnom dôsledku budete mať nasporené oveľa viac. Najlepšie je začať so šetrením na budúcnosť hneď po narodení dieťaťa.

4. Sporte pravidelne a dostatočne dlhý čas

Aby ste deťom sporili naozaj efektívne a dosiahli stanovený cieľ, musíte im odkladať pravidelne.

Snažte sa o to, aby ste dodržiavali výšku sumy, ktorú ste si určili na začiatku, a šetrili im naozaj každý mesiac. Samozrejme, možnosťou je aj ročné či štvrťročné sporenie, no finančne vás menej zaťaží prispievať častejšie menšou sumou. Navyše, pri sporení v takýchto časových intervaloch môžete ľahko skĺznuť k tomu, že s ním prestanete. 

Najpraktickejšie je nastaviť si na osobnom účte trvalý príkaz. Každý mesiac vám potom budú automaticky odchádzať peniaze na vybraný investičný alebo sporiaci účet. Nebudete sa tak musieť báť, že na sporenie zabudnete alebo vyhradené peniaze miniete. 

Dôležité je tiež to, aby ste sporili dostatočne dlho. A to najmä v prípade, ak im šetríte prostredníctvom investovania do podielových fondov. Aby sa vám takéto sporenie oplatilo, odporúča sa pravidelne investovať minimálne 5 rokov. 

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

sporenie, sporenie pre deti

Toto ste už čítali?

Praktický návod, ako znížiť výdavky domácnosti a neznížiť kvalitu života

2. 5. 2023 | Jan Müller

Praktický návod, ako znížiť výdavky domácnosti a neznížiť kvalitu života

Najviac sa dá ušetriť na tom, na čo míňame najviac peňazí. Na Slovensku medzi najväčšie výdavky patrí bývanie a energia (23 %), potraviny (18 %), tovar a služby (10 %) a doprava (8... celý článok

Hybrid, spaľovací motor alebo elektromobil: Čo sa oplatí viac a kedy?

25. 4. 2023 | Daniel Výcha

Hybrid, spaľovací motor alebo elektromobil: Čo sa oplatí viac a kedy?

Kupujete nové auto? Na výber máte tri kategórie: vozidlá so spaľovacím motorom (ICE), elektrické vozidlá (EV) a hybridné vozidlá. Každé z nich má výhody aj nevýhody. Pri rozhodovaní... celý článok

Ako môže usporiť naozaj každý? Stačí rozumne plánovať

18. 4. 2023 | Jan Müller

Ako môže usporiť naozaj každý? Stačí rozumne plánovať

V prvej časti nášho seriálu o riadení rodinných financií sme zobrali papier a spísali si všetky výdavky. Z nich sme vyčlenili tie, ktoré musíme poplatiť, inak nás čaká nejaká sankcia,... celý článok

Ocenenie: Najlepšie termínované vklady nad 10-tisíc má J&T BANKA

22. 6. 2022 | Marek Mittaš

Ocenenie: Najlepšie termínované vklady nad 10-tisíc má J&T BANKA

Termínované vklady predstavujú jednu z najkonzervatívnejších foriem sporenia. Mnoho Slovákov im však stále fandí. Majú na to dosť dôvodov. Predstavujú najbezpečnejšiu možnosť úschovy... celý článok

Zložené a pásmové úročenie: Aké sú rozdiely a kedy zarobí viac

18. 3. 2022 | Redakcia

Zložené a pásmové úročenie: Aké sú rozdiely a kedy zarobí viac

Ak hľadáte najvhodnejší bankový produkt zameraný na sporenie, úroková sadzba je jedno z hlavných kritérií výberu. Od tejto hodnoty do značnej miery závisí výnosnosť vašej investície.... celý článok