Osobný bankrot nie je zadarmo

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 15. 10. 2013
Chcete zažehnať hrozbu exekúcie? V tom prípade môžete vyhlásiť konkurz na váš majetok a navždy sa zbaviť svojich dlhov. Nie je to však zadarmo: pripravených musíte mať hneď pár stovák eur!
Osobný bankrot nie je zadarmo

Zdroj: Shutterstock

Ak ste sa ocitli vo finančných ťažkostiach a zrazu nie ste schopní splácať svoje dlhy, môžete sa ich navždy zbaviť prostredníctvom osobného bankrotu. Osobný bankrot môže využiť aj fyzická osoba či živnostník. Kedy môžete podať návrh na osobný bankrot? Návrh na konkurz môžete podať, ak ste:

  • platobne neschopný, čo znamená, že máte viac než jedného veriteľa a viac ako jeden peňažný záväzok 30 dní po lehote splatnosti napriek tomu, že ste boli veriteľmi týchto pohľadávok písomne vyzvaný na ich zaplatenie,
  • predlžený, to znamená, že ste povinný viesť účtovníctvo, máte viac ako jedného veriteľa a hodnota vašich splatných záväzkov presahuje hodnotu vášho majetku.

Na to, aby ste sa však zbavili všetkých svojich dlhov, musíte prejsť celým procesom osobného bankrotu. Ako na to?


1.  Ak zistíte, že ste nemáte prostriedky na splatenie svojich dlhov po dobu minimálne mesiac po splatnosti, podáte návrh na vyhlásenie konkurzu spolu s návrhom na oddlženie. Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok fyzickej osoby sa podáva na príslušnom okresnom súde podľa miesta vášho trvalého bydliska. So žiadosťou musíte predložiť aj kompletný zoznam vašich dlhov a kompletný súpis vášho majetku. Pozor na fakt, že osobný bankrot môže byť vyhlásený len v tom prípade, že váš majetok dosahuje hodnotu aspoň 1659,70 eur. Ak váš majetok túto hodnotu nedosahuje, súd konkurzné konanie zastaví pre nedostatok majetku.


2. Priebeh konkurzu je nasledujúci: Ak súd zistí, že návrh na vyhlásenie konkurzu spĺňa všetky zákonom ustanovené náležitosti, najneskôr do 15 dní od doručenia návrhu rozhodne o začatí konkurzného konania. V opačnom prípade vás vyzve, aby ste v lehote 10 dní svoj návrh doplnil, prípadne odstránil nedostatky. Ak tak neurobíte, súd váš návrh odmietne. O začatí konkurzného konania súd vydá uznesenie, ktoré bezodkladne zverejní v Obchodnom vestníku. Zverejnením tohto uznesenia v Obchodnom vestníku sa začína konkurzné konanie. Súd určí správcu, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi dlžníkom a veriteľmi. Správca najskôr určí výšku majetku a záväzkov dlžníka, potom tento majetok speňaží a čiastočne uspokojí veriteľov.

3. V prípade, že spolupracujete pri konkurze, súd vám stanoví trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého ste povinný vždy na konci roka poskytnúť konkurznému správcovi prostriedky vo výške určenej súdom, najviac však 70 % svojho celkového čistého príjmu za uplynulý skúšobný rok, ktoré následne po odpočítaní svojej odmeny pomerne rozdelí medzi vašich veriteľov. Minimálna čiastka, ktorá zodpovedá životnému minimu, vám však ostane.

4. Po uplynutí konkurzu máte nárok za podmienok ustanovených Zákonom o konkurze a reštrukturalizácii domáhať sa na súde zbavenia svojich dlhov, resp. o oddlženie. Súd vám ho povolí, ak ste počas konkurzného konania riadne plnil svoje povinnosti ustanovené Zákonom č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Prostredníctvom oddlženia tak neuspokojené pohľadávky zanikajú a stávajú sa nevymáhateľnými. POZOR: V prípade, že neprejdete trojročným skúšobným obdobím alebo je z dôvodu porušenia podmienok ukončené, od svojich dlhov nebudete oslobodený.

Osobný bankrot nie je zadarmo
Musíte rátať aj s nákladmi na konkurzného správcu a inými administratívnymi nákladmi, ktoré nie sú najnižšie (preddavok na úhradu výdavkov správcu, preddavok pre správcu prihlásených veriteľov). Okrem toho, že musíte mať celkový majetok minimálne v hodnote 1 659,70 eura, počítajte tiež s tým, že zaplatíte 664 eur v  na úhradu preddavku na odmenu predbežného správcu prípade malého konkurzu.  Tento preddavok musí byť uhradený ešte pred podaním návrhu.


Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rebríček: Toto sú najlepšie spotrebné úvery od slovenských bánk

2. 5. 2024 | Redakcia

Rebríček: Toto sú najlepšie spotrebné úvery od slovenských bánk

S najlepšou ponukou spotrebných úverov na jar 2024 pricházajú Raiffeisen banka, mBank a UniCredit Bank.Toto sú výsledky hodnotenia dátovo analytickej spoločnosti Scott & Rose, prevádzkovateľa... celý článok

Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

25. 4. 2024 | Barbora Magočová

Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

Chceli ste v dobrej viere pomôcť blízkemu a zaručili ste sa za splnenie jeho dlhu? Pravdepodobne ste tak urobili po ubezpečení, že ručenie je len formalita vyžadovaná veriteľom a platenie... celý článok

Exekúcie trápia státisíce ľudí: Aká je pravda o Slovákoch a ich dlhoch?

18. 4. 2024 | Marek Mittaš

Exekúcie trápia státisíce ľudí: Aká je pravda o Slovákoch a ich dlhoch?

Exekúcie sú nepríjemné a v súčasnosti trápia mnohých Slovákov. Niektorí s nimi bojujú najmä kvôli nedoplatkom na výživnom, iní zas z dôvodu nezaplatených odvodov do zdravotnej poisťovne.... celý článok

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

4. 4. 2024 | Barbora Magočová

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

Slovenské právne predpisy poskytujú spotrebiteľom pomerne vysokú ochranu. Aj preto sa banky či nebankoví poskytovatelia úverov a pôžičiek často snažia zmluvné dokumenty koncipovať tak,... celý článok

Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

28. 2. 2024 | Marek Mittaš

Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa za posledné dva roky výrazne zvýšili. Toto zvýšenie malo priamy vplyv na mesačné splátky, ktoré v súčasnosti komplikujú bežný život mnohým rodinám.... celý článok