Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 28. 2. 2024
Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa za posledné dva roky výrazne zvýšili. Toto zvýšenie malo priamy vplyv na mesačné splátky, ktoré v súčasnosti komplikujú bežný život mnohým rodinám. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko spôsobov, ako získať pomoc od štátu.
Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

Zdroj: Shutterstock

Príspevok na zvýšenú splátku hypotéky

Bonifikácia hypotéky, respektíve príspevok na zvýšenú splátku hypotéky, predstavuje novú štátnu sociálnu dávku, ktorú môžu klienti využívať od januára 2024. Jej výška predstavuje 75 % zo zvýšenia splátky, maximálne však 150 eur mesačne. 

To znamená, že za rok môžete získať príspevok vo výške až 1 800 eur. Presnú výšku príspevku vypočíta banka, s ktorou ste uzavreli úverovú zmluvu.

Dávka je určená pre všetkých, ktorí uzavreli hypotekárnu zmluvu pred 1. januárom 2024 a ktorým sa v predchádzajúcom roku zvýšila úroková sadzba. Ak ste hypotekárnu zmluvu uzavreli tento rok a vaše úrokové sadzby sa zvýšia, na príspevok budete mať nárok od nasledujúceho roka.

Nárok na príspevok má fyzická osoba, ktorá spĺňa tieto podmienky:

  • má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky, 
  • je účastníkom úverovej zmluvy na bývanie (buď ako dlžník alebo spoludlžník), 
  • má uzavretú úverovú zmluvu na bývanie pred 1. januárom 2024 a výška mesačnej splátky poskytnutého úveru na bývanie sa z dôvodu zvýšenia úrokových sadzieb úveru na bývanie zvýšila v porovnaní s referenčnou splátkou.

Ďalšie podmienky na získanie príspevku na zvýšenú splátku hypotéky

Okrem troch základných podmienok existuje ešte niekoľko ďalších, ktoré musíte splniť, aby ste mohli získať príspevok na zvýšenú splátku hypotéky. Patria medzi ne:

  • Hranica príjmu na poskytnutie príspevku – maximálna výška priemerného príjmu oprávnenej osoby (a prípadne aj spoludlžníka) nesmie presiahnuť 1,6-násobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca. Ak by bol príjem vyšší, úrad bude posudzovať ešte priemerný mesačný príjem za 6 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť.
  • Úhrada mesačnej splátky – na príspevok budete mať nárok len v prípade, že uhradíte mesačnú splátku v plnej výške, v danej lehote a spôsobom, ktorý je dohodnutý v zmluve. Úrad prihliada aj na omeškanie, ale len do konca mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom nastala splatnosť splátky.
  • Nárok len pre jedného dlžníka – ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny upozorňuje, že nárok na príspevok vzniká len jednej osobe, aj v prípade, že existuje spoludlžník: „Oprávneným žiadateľom môže byť buď dlžník alebo spoludlžník uvedený na zmluve o úvere na bývanie. Ak je viac oprávnených osôb (dlžník a spoludlžník), ktoré spĺňajú podmienky nároku na príspevok, nárok na príspevok vzniká len jednej z nich.“

Daňový bonus pre mladých

Mladí klienti vo veku od 18 do 35 rokov môžu počas prvých piatich rokov splatnosti úveru využiť daňový bonus, ktorým im umožňuje znížiť daň o 400 eur ročne. Bonus je aktuálne dostupný len pre úvery poskytnuté po 31. decembri 2017. Príjem dlžníka ku dňu podpisu zmluvy o úvere nesmie byť vyšší ako 1,3-násobok priemernej mzdy na Slovensku v predchádzajúcom roku.

Daňový bonus pre mladých prešiel v tomto roku výraznými zmenami, ktoré sa budú vzťahovať na klientov so zmluvou uzavretou od 1. januára 2024. Uplatniť si ich budú môcť v daňovom priznaní, ktoré budú podávať v roku 2025.

Medzi zmeny patrí, že bonus sa už nebude vzťahovať len na 50 % úveru, ale na jeho celú výšku. Navyše dôjde k zvýšeniu príjmového stropu aj maximálnej výšky bonusu:

  • Maximálny príjmový strop sa zvýši z 1,3-násobku na 1,6-násobok priemernej mzdy.
  • Maximálna výška bonusu sa zvýši zo 400 eur na 1 200 eur.

Je dôležité nezabúdať, že aj keď máte nárok na oba daňové bonusy, uplatniť si môžete vždy len jeden.

Keď nespĺňate podmienky

Ak ste zistili, že nespĺňate podmienky pre získanie príspevku ani daňového bonusu, stále existujú možnosti, ako riešiť situáciu s nevýhodnou hypotékou. Prvou možnosťou je podanie žiadosti o vyčíslenie zostatku vášho hypotekárneho úveru. Týmto krokom dáte banke jasne najavo, že s aktuálnymi podmienkami nie ste spokojní a želáte si získať novú ponuku.

Ďalšou alternatívou je predĺženie doby splatnosti hypotéky, čo automaticky vedie k zníženiu výšky mesačnej splátky. Toto riešenie je vhodné predovšetkým pre mladších klientov, ktorým sa tým nepredĺži doba splácania úveru do veku nad 70 rokov.

Navyše by ste mali zvážiť možnosť zafixovania úrokovej sadzby hypotéky na dlhšie obdobie. Výhodou je, že ak si zvolíte fixáciu až do konca doby splácania hypotéky, nebude sa vám účtovať 2 % zvýšenie sadzby, ktoré vyplýva zo stres testu.

Anketa

Zdražela vám hypotéka?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

4. 4. 2024 | Barbora Magočová

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

Slovenské právne predpisy poskytujú spotrebiteľom pomerne vysokú ochranu. Aj preto sa banky či nebankoví poskytovatelia úverov a pôžičiek často snažia zmluvné dokumenty koncipovať tak,... celý článok

Neviete, čo robiť, keď vám exekútor zablokuje účet? Tu je odpoveď!

8. 2. 2024 | Barbora Magočová

Neviete, čo robiť, keď vám exekútor zablokuje účet? Tu je odpoveď!

Exekúcia prikázaním pohľadávky z účtu v banke je v súčasnosti využívaná naozaj hojne. Bankový účet je totiž pre exekútora ľahko odhaliteľný; dlžnú čiastku môže vďaka tomu vymôcť rýchlo,... celý článok

Aké informácie od vás poskytovateľ úveru musí žiadať? A čo hrozí, ak to neurobí?

18. 12. 2023 | Barbora Magočová | 1 komentár

Aké informácie od vás poskytovateľ úveru musí žiadať? A čo hrozí, ak to neurobí?

Vianoce a novoročné výpredaje nás spravidla vyprovokujú, aby sme načreli hlbšie do našich peňaženiek. Nemálo ľudí v tomto období rieši nedostatok financií spotrebiteľskými úvermi. Podľa... celý článok

VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

15. 11. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

Vysoká inflácia poznačila rozpočty mnohých domácností. Narástli ceny potravín, energií, mnohým zdraželi hypotéky. Ako sa vyrovnať s vyššími výdavkami a naopak kde nájsť vhodné zhodnotenie... celý článok

Stalo sa pre vás plnenie dlhu nemožným? Ako z toho vyjsť čo najlepšie?

9. 11. 2023 | Barbora Magočová

Stalo sa pre vás plnenie dlhu nemožným? Ako z toho vyjsť čo najlepšie?

Viete o tom, že nemožnosť plnenia záväzku automaticky spôsobí jeho zánik? Aké práva a povinnosti vám vznikajú, ak nedokážete dodržať, na čom ste sa s veriteľom dohodli? Na čo má naopak... celý článok