Kontokorent - finančná rezerva na vašom účte

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 11. 12. 2012
Ak zostatok na vašom účte klesne na nulu a vy tak nemáte na zaplatenie účtov, môžete svoju banku požiadať o zriadenie povoleného prečerpania, s ktorým získate finančnú istotu!
Kontokorent - finančná rezerva na vašom účte

Zdroj: Shutterstock

Povolené prečerpanie alebo finančná rezerva na vašom účte
Každému sa môže z času na čas stať, že nemá na účte dostatok prostriedkov na zaplatenie účtov či iných výdavkov, a teda potrebuje „ísť do mínusu“. V takomto prípade stačí požiadať banku o to, aby vám zriadila povolené prečerpanie, s ktorým získate finančnú rezervu na vašom osobnom účte! Povolené prečerpanie alebo inak povedané kontokorentný úver, vám pomôže dočasne preklenúť nedostatok peňažných prostriedkov bez zdĺhavého vybavovania pôžičiek.

Výška poskytnutého povoleného prečerpania
Výška úveru, ktorý vám banka poskytne, závisí na niekoľkých faktoroch. Niektoré banky určujú výšku kontokorentného úveru na základe vašich mesačných príjmov, iné vám poskytnú fixnú sumu, ktorá sa odvíja od vašej schopnosti úver splácať a niektoré finančné inštitúcie sú ochotné poskytnúť kontokorentný úver, ktorý je dokonca niekoľkonásobkom vašej mzdy. Banky však zväčša neposkytujú kontokorentný úver presahujúci dvoj alebo trojnásobok vášho mesačného príjmu.

Čo k tomu potrebujete
Kontokorentný úver nezíska automaticky každý klient banky. Na to, aby vám banka zriadila povolené prečerpanie, resp. poskytla kontokorentný úver, musíte zväčša splniť niekoľko podmienok. Tie sa, samozrejme, v každej banke môžu líšiť. Ide napríklad o vedenie bežného účtu v banke, ktorú žiadate o kontokorentný úver. Banky tiež môžu požadovať, aby bol tento účet vedený určitú minimálnu dobu alebo na tento účet chodí pravidelne dostatočne vysoký príjem. To znamená, že banka nejakú dobu čaká na niekoľkomesačnú bezproblémovú históriu, a až potom pristúpi k schváleniu povoleného prečerpania.

Výhody povoleného prečerpania:

  • posilnenie vašej platobnej schopnosti - vaše pravidelné a povinné platby (inkaso, poistné a iné) odídu v poriadku, aj v tom prípade, že by sa z akýchkoľvek dôvodov na vašom účte nenachádzali dostatočné finančné prostriedky,
  • úver je čerpaný na bežnom účte až do výšky dohodnutého limitu,
  • čerpáte len toľko prostriedkov, koľko práve potrebujete,
  • nie je potrebné preukazovať účel, na ktorý boli použité získané finančné prostriedky,
  • úročená je len skutočne čerpaná suma úveru,
  • splatenú časť kontokorentného úveru je možné kedykoľvek opätovne čerpať,
  • k splácaniu úveru dochádza automaticky, pripísaním platieb na účet, takže nemusíte myslieť na splácanie,
  • poskytuje sa spravidla na obdobie jedného roka s možnosťou získania úveru aj na ďalšie obdobie,
  •  každou došlou úhradou v prospech kontokorentného účtu sa znižuje debetný zostatok, a tak sa obnovuje možnosť znovu čerpať kontokorentný úver až do výšky stanoveného limitu.

 

Využívanie kontokorentu si však dobre premyslite

Úročenie kontokorentného úveru sa v prípade bánk pôsobiacich na slovenskom trhu pohybuje od 15,5 do 20,9 %. Prehľad úrokových sadzieb vybraných povolených prečerpaní, ilustruje nasledujúca tabuľka.

Tabuľka: Porovnanie úrokových sadzieb povoleného prečerpania

BankaNázov produktuÚroková sadzba % p.a.
UniCredit BankPovolené prečerpanie na účte18,50%
VÚBFlexidebet18,90%
SLSPPovolené prečerpanie18,90%
VolksbankPovolené prečerpanie pre občanov17,90%
Prima banka

Povolené prečerpanie na účte

19,90%
ČSOBPovolené prečerpanie16,90%
Poštová bankaPovolené prečerpanie16,90 - 20,90 %
UniCredit BankPovolené prečerpanie na balíku Champion16,50%
Tatra BankaPovolené prečerpanie v rámci balíka Tatra Personal18,90%
OTP BankaPovolené prečerpanie15,50%

Úrokové sadzby platné ku dňu 9.12.2012

Do úvahy je treba vziať aj poplatky
Kontokorentný úver nie je len o platení úrokov z čiastky, ktorú prečerpáte. Najvýhodnejší kontokorent nemusí byť len ten, prostredníctvom ktorého získate chýbajúce prostriedky s najnižšou úrokovou sadzbou. Do úvahy je treba vziať aj poplatky za spracovanie úveru či mesačný poplatok za vedenie úverového účtu. Nemusíte sa obávať, vo väčšine prípadov neplatíte nič, prípadne len minimálny poplatok.

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce