Praxou k zamestnaniu 2: príspevok na mzdu až 780 eur a 1000 nových pracovných miest

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 27. 7. 2020
Za zamestnanie mladého nezamestnaného môžete získať nielen príspevok na jeho mzdu ale aj na jeho mentorovanie. Musia sa však dodržať nasledujúce podmienky.
Praxou k zamestnaniu 2: príspevok na mzdu až 780 eur a 1000 nových pracovných miest

Zdroj: Shutterstock

Od spustenia projektu Praxou k zamestnaniu 2 si ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sľubuje až 1 000 pracovných miest pre mladých bez praxe.

Prvou podmienkou na získanie príspevku je totiž zamestnanie nezamestnaného mladého človeka do veku 29 rokov.

Projekt Praxou k zamestnaniu 2 sa spúšťa spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Zamestnávatelia, ktorí budú mať záujem o zapojenie sa do projektu, komunikujú s úradom práce.

Vytvorenie nového pracovného miesta

Zamestnávateľ, ktorý vytvorí nové pracovné miesto a zamestná nezamestnaného do 29 rokov veku, môže požiadať o:

  • Príspevok na mzdu zamestnanca
  • Príspevok na mentora, ktorí zamestnanca bude počas jeho zamestnania viesť
  • Príspevok na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné pomôcky či náradie

Vytvorené pracovné miesto musí umožniť mladým ľuďom zvýšiť si svoje odborné zručnosti a vedomosti a získať prax, ktorá zodpovedá ich dosiahnutému vzdelaniu. K dispozícií bude pri zapracovaní a získaní praxe aj mentor – starší, skúsenejší kolega prípadne vedúci, ochotný pomôcť a poradiť.

Pracovné miesto sa vytvorí najmenej na 6 mesiacov, prípadne na dobu neurčitú. Uchádzač o zamestnanie bude podľa toho zamestnaný taktiež najmenej na 6 mesiacov, prípadne na dobu neurčitú.  

„Zamestnávateľ si môže takto vyškoliť zamestnanca presne podľa svojich predstáv a následne mu ponúknuť trvalé miesto. A mladý človek získa prax, nové vedomosti aj zručnosti. Je to win-win situácia pre zamestnávateľa, zamestnanca aj štát,“ vysvetľuje o projekte minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Ak trvá pracovný pomer dlhšie ako 6 mesiacov, poskytuje sa príspevok na mzdu najviac 9 mesiacov.

Finančné prostriedky na mentorované zapracovanie a prax u zamestnávateľa nemožno poskytnúť na pracovné miesto vytvorené v Bratislavskom samosprávnom kraji. Zmyslom projektu je podpora zamestnanosti v ostatných samosprávnych krajoch Slovenska.

 

Výška príspevku pre zamestnávateľa

Ako sme už vyššie uviedli, zamestnávateľ môže žiadať o príspevok, ktorý sa skladá z troch častí: na mzdu, na mentora a na pomôcky.

Výška príspevku na mzdu zamestnanca je 95 % celkovej ceny práce, maximálne do výšky 784,16 eura.

Na každého mentora sa môže prispieť až do výšky 98,02 eura a na ochranné osobné pracovné pomôcky či náradie môže zamestnávateľ získať príspevok najviac 71,92 eura.

Kto môže byť v rámci projektu Praxou k zamestnanosti

Na novovytvorené pracovné miesto môže zamestnávateľ zamestnať len osobu z cieľovej skupiny, inak nebude mať nárok na príspevok z úradu práce.

Do cieľovej skupiny patria mladí ľudia vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie do veku 29 rokov. "Zapísaní" na úrade práce, teda vedení v evidencii, musí byť uchádzač aspoň jeden mesiac a musia byť zaradení do projektu v rámci oprávneného územia realizácie projektu (napr. človek, evidovaný na úrade práce v Bratislave, nemôže pracovať v Prešove)

Absolvovať tento projekt možné úchadzač o zamestnanie len raz.

 

Vytvoriť pracovné miesto nemusí len podnik, takto pracovať je možné aj napr. u neziskovej organizácie, občianskeho združenia, nadácie. Zamestnávať vrámci projektu Praxou k zamestnanosti 2 môžu mikro, malé alebo stredné podniky, podnikatelia ale aj orgány štátnej a verejnej správy, obce a VÚC a pod.

Aké sú ďalšie programy na podporu nezamestnaních

Aby sa zvýšila zamestnanosť absolventov škôl, prípadne dlhodobo nezamestnaných mladých, existujú programy v spolupráci s Ústredím práce. Prostredníctvom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny môžu mladí žiadať o:

Mladí, ktorí si sami nájdu prácu, môžu úrad práce požiadať o príspevok ku mzde vo výške 126,14 eura na prvých 6 mesiacov a 63,07 eura na ďalších 6 mesiacov. Tento príspevok pre aktívnych mladých avizoval Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak v tlačovej správe 20. júla.

Anketa

Súhlasíte s opatreniami na podporu zamestnanosti? Sú postačujúce?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Neviete, ako sa zaregistrovať na úrade práce? Tu je jednoduchý sprievodca!

31. 1. 2024 | Marek Mittaš

Neviete, ako sa zaregistrovať na úrade práce? Tu je jednoduchý sprievodca!

So stratou práce sa spája niekoľko povinností, vrátane evidovania sa na úrade práce. Dobrou správou je, že štát tento proces zjednodušil. Po novom všetko vybavíte z pohodlia domova... celý článok

Aké sú následky zverejnenia vašich osobných údajov? Budete prekvapení

30. 1. 2024 | Barbora Magočová

Aké sú následky zverejnenia vašich osobných údajov? Budete prekvapení

Už aj Slováci si pomaly zvykajú na to, že nemusia tolerovať neprípustné zásahy do svojho súkromia či cti. Uplatňovanie práv vyplývajúcich z ochrany osobnosti dnes nie je ničím výnimočným;... celý článok

Zamestnávateľ robí nekalosti? Môžete získať odmenu až 37 500 eur!

25. 1. 2024 | Barbora Magočová

Zamestnávateľ robí nekalosti? Môžete získať odmenu až 37 500 eur!

Zvýhodnené podmienky oznamovania protiprávnej činnosti na pracovisku na Slovensku platia už 5 rokov. Zamestnanci môžu za ich nahlásenie získať značnú peňažnú odmenu; nezanedbateľný... celý článok

Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

16. 1. 2024 | Barbora Magočová

Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

V zamestnaní trávime približne polovicu nášho bdelého času. Počas takto dlhej doby sa môže ľahko pritrafiť slabšia chvíľka, v ktorej sa nezachováme úplne príkladne. Mnoho pomerne bežných... celý článok

Minimálna mzda v roku 2024: Vieme, aká bude a čo všetko ovplyvní

9. 1. 2024 | Daniel Výcha

Minimálna mzda v roku 2024: Vieme, aká bude a čo všetko ovplyvní

Minimálna mzda je suma, ktorá sa mení každý rok. Od nej sa priamo odvíjajú aj výšky ďalších platieb, ako sú odvody alebo príplatky. Vďaka jej zvýšeniu sa tieto sumy tiež navýšia. Ako... celý článok