Priemerná mzda je viac ako 1100 eur. Kto ju zarába a kde majú najvyššie výplaty?

Redakcia | rubrika: Článok | 30. 6. 2021
Sú pracovné pozície, kde zarobia aj cez 2000 eur, no väčšina Slovákov nezarobí ani priemernú mzdu. A teraz po epidémii budú víťazi tí, ktorí budú vôbec zamestnaní.
Priemerná mzda je viac ako 1100 eur. Kto ju zarába a kde majú najvyššie výplaty?

Zdroj: Shutterstock

Keď sa pozeráme na tabuľky priemernej mzdy na Slovensku, mnoho Slovákov napadne, ako je možné, že je to také číslo, keď vo svojom okolí pozná len málo ľudí, ktorí by vôbec dosiahli na priemernú mzdu.

Je to dané i tým, že stačí pár jedincov s nadpriemernou mzdou a skreslí sa výsledná tabuľka. Omnoho presnejší by bol medián. Medián zobrazuje skutočnú stredovú hodnotu, kedy sa zoradia platy od najväčšieho po najmenší a vyberie sa ten uprostred.

 

Priemerná mzda v jednotlivých odvetviach (2020)

Priemerná mzda bola v roku 2020 na úrovni 1 133 eur za mesiac.  Štatistický úrad SR uvádza odvetvia, kde však zarábali omnoho viac, a naopak, kde menej.

Nadpriemerné mzdy boli v týchto odvetviach:

Dodávka elektriny, plynu, pary 1 927eur
Informácie a komunikácia 1 967 eur
Finančné a poisťovacie služby 1 969 eur
Verejná správa a obrana, povinné sociálne zabezpečenie     1 653 eur

Približne priemernú mzdu zarábajú v týchto odvetviach:

Zdravotníctvo a sociálna pomoc 1 226 eur
Vzdelávanie 1 119 eur
Odborné vedecké a technické činnosti 1 281 eur
Činnosti v oblasti nehnuteľností  1 025 eur
Doprava a skladovanie 1 084 eur
Veľkoobchod a maloobchod 1 029 eur
Dodávka vody 1 093 eur
Priemyselná výroba 1 165 eur
Ťažba a dobývanie 1 267 eur
Priemysel 1 188 eur

Pod priemerom  zarábajú podľa Štatistického úradu predovšetkým v týchto odvetviach:

Poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov 872 eur
Stavebníctvo 760 eur
Ubytovacie a stravovacie služby  613 eur
Administratívne služby 937 eur
Umenie, zábava a rekreácia  919 eur
Ostatné činnosti 727 eur

Neznamená to, že pokiaľ budete pracovať či podnikať v danom odvetví, automaticky si zabezpečíte vyššie príjmy. Na váš príjem má vplyv aj vek, pohlavie, úroveň dosiahnutého vzdelania. V niektorých odvetviach sú omnoho väčšie rozdiely medzi príjmami než v iných.

Napríklad v zdravotníctve pracuje veľmi veľa osôb s príjmom na úrovni minimálnej mzdy, resp. mierne nad tou úrovňou, ako napr. radové zdravotné sestričky. Na druhej strane tam pracujú vysoko ohodnotení odborníci a špecialisti napr. chirurgovia a ďalší špecialisti.

Na výške príjmu sa podieľa aj to, v akom kraji žijete. Kým napríklad predavačka v Bratislave má o tretinu vyšší plat než predavačka na Orave, platí, že aj jej životné náklady sú vyššie. Priemerná mzda je už tradične vyššia aj v okolí väčších miest ako Bratislava, Košice či Žilina.

Veľké mestá umožňujú, aby tu vznikli špecializované a vyššie platené pozície a tiež je tu skrátka väčšia koncentrácia odborníkov. Tak či tak, na úrovni minimálnej mzdy sa v roku 2020 pohybovali predovšetkým upratovačky, poštový doručovatelia, rôzne pomocné sily (napr. do kuchyne, či chyžné v hoteloch) a sanitárni pracovníci.

Už pár rokov platí, že najlepšie platení sú IT programátori a ďalší IT špecialisti, advokáti či daňoví poradcovia. Nie je výnimkou, že ich mesačný príjem presahuje 2 000 eur.

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register