Ako investovať v čase, keď je na finančných trhoch zemetrasenie? Odpovedajú experti

Marek Mittaš | rubrika: Očami expertov | 8. 7. 2022
Trhy sa v poslednom období trasú permanentne, akoby celá ekonomika sveta stála na pieskovom podloží. Po ataku COVID-19 sa mnohým investorom rozsypali sny o dobrom zhodnotení. No zdá sa, že ani vyviaznutie z pandémie neznamená pre ekonomiku dobré správy. K slovu sa dostávajú peniaze určené na napumpovanie ekonomiky a akciové trhy vstupujú do obdobia červených čísel. Je už pád trhov na konci, alebo sa ešte len bude deliť zrno od pliev?
Ako investovať v čase, keď je na finančných trhoch zemetrasenie? Odpovedajú experti

Zdroj: Shutterstock

Európsky akciový index Eurostoxx 600 sa aktuálne nachádza zhruba v poklese -18 % od posledného historického maxima. Hlavný americký akciový index S&P 500 sa nachádza v poklese viac ako 20 %. Pre investorov to predstavuje zaujímavú príležitosť investovať pri nižších cenách, a tak zvýšiť výnosový potenciál svojej investície v stredno až dlhodobom horizonte. To je jedna strana mince.

Mnohí sa však obávajú domino efektu krachov firiem na burze. Nikto na svete totiž nevie predpovedať, či a ako hlboko ešte akcie budú klesať. Čakanie na väčší pokles môže byť obdobím zmeškaných príležitostí, ale na druhej strane dokáže uchrániť úspory od výraznej straty.

Ako teda narábať so svojimi peniazmi, aby sme v časoch, keď nám z úspor ujedá inflácia neprišli o ďalší majetok nerozumnými investíciami?

Stanislav Pánis

analytik J&T BANKY

Stanislav Pánis
+8
+
-

Bežný investor by sa zameriavať na dlhodobý horizont a nesnažiť sa extrémnu infláciu poraziť na krátkom časovom úseku, čo sa mu môže podariť len zhodou okolností a pri podstúpení vysokého rizika. Z dlhodobého hľadiska predpokladáme, že sa dynamika rastu cien spomalí a systematické pravidelné investovanie do akcií či podnikových dlhopisov by ju malo poraziť, o čom hovoria dlhodobé investičný štatistiky ich reálnej návratnosti. Inak povedané, bežný investor by mal pokračovať v ich nákupoch aj v čase poklesov, keď si môže zlepšiť nákupný priemer cien.

Marián Búlik

finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Marián Búlik
+7
+
-

Investovanie na finančných trhoch sa za celú dobu svojej existencie, teda za posledných 300 rokov, ukázalo ako mimoriadne spoľahlivý nástroj pre budovanie majetku. Priemerné zhodnotenie akciových trhov za celé 300-ročné obdobie vrátane všetkých kríz presahuje 9,5 % ročne. Je isté, že aj súčasný klesajúci, medvedí trh, sa po čase opäť vráti k rastu. Historické dáta ukazujú, že pokles trhov trval v priemere 1,4 roka s kumulatívnou stratou niečo cez 40 %.

Odborníci hovoria, že aktuálny pokles a neistota môžu pretrvať do konca roka. Skôr či neskôr sa však trh vráti k rastu, rovnako ako to bolo vždy v histórii finančných trhov. A práve nákup aktív za nižšie ceny zvyšuje budúci výnos.Zvýšenú infláciu očakávame nielen v tomto a budúcom roku, ale je predpoklad, že predovšetkým kvôli vysokým cenám energií bude nadpriemerná, teda vyššia ako 5 % najbližších 5 až 10 rokov. V minulosti sme videli, že napríklad v USA pokles mimoriadne vysokej inflácie späť na úroveň okolo 2 % trval viac ako 5 či 7 rokov.

Martin Smrek

vedúci oddelenia produkt manažmentu Tatra Asset Management

Martin Smrek
+3
+
-

Bežný investor by mal pri investovaní v prvom rade posúdiť viacero dimenzií. Samotná snaha o maximalizáciu zhodnotenia by mohla predstavovať cestu k extrémne rizikovým produktom a k výrazným stratám, vyplývajúcim z nezvládnutia rizika takýchto produktov.


Klient by mal vždy zvážiť svoju riziko-výnosovú toleranciu, výšku finančnej rezervy či plánovaný horizont použitia investovaných peňazí. Ak som konzervatívny klient a nezvládnem výrazné kolísanie hodnoty mojej investície, potom by som sa mal zameriavať skôr na konzervatívne investičné produkty. Takými sú napríklad konzervatívne zmiešané podielové fondy investujúce do viacerých tried aktív, ako sú akcie, dlhopisy, realitné investície či komodity, s podielom akcií na úrovni 20 – 40 % a s investičným horizontom 5 rokov.

Naopak, ak som dynamický investor a chcem dosiahnuť výrazné zhodnotenie investície, môžem rozmýšľať napríklad o akciových podielových fondoch, v prípade, že som schopný zvládnuť aj výrazné kolísanie hodnoty mojej investície v čase a mám dostatočne dlhý investičný horizont (aspoň 10 rokov).

Z krátkodobého pohľadu sú poklesy na akciových trhoch nepríjemné, zo stredno a dlhodobého pohľadu však situácie, keď sa akcie nachádzajú v 20 %-ných poklesoch predstavujú zaujímavú investičnú príležitosť kúpiť akcie „lacnejšie" v porovnaní so začiatkom roka, keď boli akciové trhy na historických maximách.

Pre existujúcich investorov je dôležité v takýchto obdobiach zachovať chladnú hlavu. Dlhodobo sa najlepšie darí investorom, ktorí dokážu byť pri investovaní disciplinovaní a neprepadajú panike v náročných obdobiach. Aj v období zvýšenej nervozity je potrebné zostať zainvestovaný a neukončovať investíciu v poklese predčasne. Navyše, investovaním časti voľných peňazí môžu navýšiť výnosový potenciál svojich existujúcich investícií.

Je dôležité naďalej pokračovať aj v pravidelnom investovaní prostredníctvom investičných sporení. Tie dokážu v prípade klesajúcich cien aktív investovať výhodnejšie (pri nižších cenách), a tak za príslušné pravidelné platby nakúpiť viac podielov. Investor z toho bude profitovať, akonáhle sa situácia upokojí.  

Peter Margetiny

vedúci oddelenia Predaja a stratégie rozvoja Eurizon AM Slovakia

Peter Margetiny
+10
+
-

Bežný investor v súčasnosti preto nemá k dispozícii príliš veľa alternatív ako naložiť so svojim finančným majetkom. Pokiaľ by sa chcel vyhnúť čo i len dočasným stratám, a ponechal by peniaze na bežnom alebo sporiacom účte, kúpna sila jeho prostriedkov s určitosťou poklesne.


Čo sa týka finančných trhov, situácia je relatívne komplikovaná a nejde pritom iba o akcie. Investori boli z minulosti zvyknutí, že ak klesá nejaké rizikové aktívum, napríklad akcie, tento pokles je aspoň do určitej miery kompenzovaný rastom bezpečných aktív ako sú dlhopisy. Žiaľ, rok 2022 je zatiaľ výnimočný aj v tomto ohľade, pretože v prvých šiestich mesiacoch klesajú prakticky všetky druhy štandardných aktív (výnimkou je americký dolár) a investor sa preto nemal kam ukryť. Zaužívaný koncept diverzifikácie tak do určitej miery utrpel na svojej praktickej využiteľnosti.

Na druhej strane, takýto vývoj je vo finančnom svete anomáliou, ktorú sme nepozorovali niekoľko posledných dekád a bolo by preto nerozumné domnievať sa, že potrvá "naveky". Postupne by sa mohol stať zaujímavejším aj trhový segment vládnych, prípadne korporátnych dlhopisov, po dlhých rokoch klesajúcich, respektíve záporných výnosov. Na potvrdenie tejto tézy si však ešte musíme počkať s ohľadom na ďalší vývoj inflácie a reakcie centrálnych bánk v podobe pokračujúceho zvyšovania úrokových sadzieb.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

9. 2. 2024 | Daniel Výcha

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu.... celý článok

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

8. 12. 2023 | Marek Mittaš

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

Oproti Tiborovi Boťánkovi si človek sadá s rešpektom. Jeho úsmev a ľudský prístup však napätie rýchlo rozpustia. V jeho živote dominovali bojové športy, pôsobil v špeciálnych vojenských... celý článok

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

8. 11. 2023 | Jan Müller

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

Za peniaze, ktoré ste pred dvoma rokmi uložili na účet v banke, si teraz kúpite o dosť menej, než sa dalo zaobstarať vtedy. Čo s tým? Staňte sa investorom. Prinajmenšom s podielovými... celý článok