Slovenské dlhopisy pod lupou. Oplatí sa do nich investovať?

Redakcia | rubrika: Článok | 4. 4. 2022
Popularita korporátnych dlhopisov na Slovensku v poslednom desaťročí prudko narástla. Kým v roku 2014 mali Slováci v tomto investičnom produkte uložených menej ako 0,5 miliardy eur, v roku 2017 dosiahli úroveň jednej miliardy a v roku 2019 prekročili hranicu troch miliárd. Ako fungujú korporátne dlhopisy, prečo sú výhodné a čo z nich robí rizikovú investíciu?
Slovenské dlhopisy pod lupou. Oplatí sa do nich investovať?

Zdroj: Shutterstock

Korporátne dlhopisy a ich princíp

Už z názvu tohto investičného nástroja vyplýva, že nejakým spôsobom sa spája s dlhom. Vydaním dlhopisov (emisiou) sa totiž môže firma zadlžiť voči investorom. Najčastejšie sa korporátne dlhopisy využívajú na financovanie plánovaného projektu. Spoločnosť prostredníctvom cenných papierov sľubuje investorom zisk za to, že jej na určitú dobu požičajú svoje peniaze.

Výhody a riziká investície do korporátnych dlhopisov

Nárast popularity slovenských korporátnych dlhopisov v posledných rokoch dokazuje, že v nich investori vidia určité výhody. Avšak problémy so spoločnosťou Arca Capital, o ktorej sa dozviete nižšie, sú akýmsi varovaním pred slepou dôverou v emitentov korporátnych dlhopisov.

Výhody

Hlavným benefitom korporátnych dlhopisov pre malých investorov je, že sú jednoduché na pochopenie a do značnej miery predvídateľné. Keď sa firma rozhodne emitovať vlastné dlhopisy, vopred sa určí:

  • hodnota jedného dlhopisu,
  • splatnosť,
  • úrok.

Ak sa na dlhopisy pozriete z čisto matematického hľadiska, ide o formu termínovaného vkladu. Korporátne dlhopisy sú ale na rozdiel od bankových produktov často úročené výhodnejšou sadzbou. Vďaka tomu sa im podarilo v posledných rokoch prilákať pozornosť veľkého množstva investorov. Problém však nastáva, keď sa na dlhopis nepozeráte iba na základe čísel.

Nevýhody

Okrem výnosu a splatnosti sa treba pozrieť na celú situáciu okolo vydávania korporátnych dlhopisov. Vtedy do hry vstupuje faktor známy ako kreditné riziko, teda riziko nesplatenia záväzku. Spoločnosť emituje dlhopisy, aby získala financie na svoj projekt. Čo sa ale stane, ak projekt po realizácii neprinesie očakávané výnosy alebo ak zlyhá ešte pred realizáciou a firma skrachuje?

Ak zbankrotovaná firma nemá hotovosť ani majetok, svoje peniaze už nikdy neuvidíte. Investori sú na zozname uspokojovania pohľadávok pomerne nízko. Konkurzný správca bude v prvom rade riešiť záväzky voči štátu, zamestnancom, bankám a až potom príde rad na investorov. Pokojne sa teda môže stať, že na splatenie vašich dlhopisov peniaze jednoducho nezostanú.

Ak je teda emitentom dlhopisov v hodnote stoviek tisíc eur malá firma bez majetku, kreditné riziko býva veľké. Jedným zo spôsobov, ako sa mu vyhnúť, je nakupovať iba dlhopisy veľkých spoločností a finančných skupín. Kreditné riziko klesá aj v prípade, že emitentom je malá firma, za ktorú ručí oveľa väčšia materská spoločnosť.

Samozrejme, nákup korporátnych dlhopisov sa vzťahuje na jednu konkrétnu firmu. Už tento fakt vzbudí v každom investorovi pozornosť, keďže nedochádza k žiadnej diverzifikácii. Obľúbenou alternatívou sú dlhopisové fondy, ktoré kreditné riziko efektívne rozložia medzi viacero spoločností.

Dlhopisy slovenských firiem

Na hodnotenie kreditného rizika jednotlivých emisií dlhopisov sa zameriavajú viaceré svetové ratingové agentúry. Bohužiaľ, dlhopisy slovenských firiem bývajú často nehodnotené. Rovnako chýbajú dlhodobé dáta, na základe ktorých by sa dala vyhodnotiť disciplína slovenských emitentov.

Miera nesplatenia

Dlhopisy s vysokým úročením a nízkym, prípadne žiadnym ratingom, sa všeobecne označujú ako high-yield dlhopisy. Väčšina slovenských korporátnych emisií patrí práve do tejto kategórie. Približný prehľad vám teda môžu poskytnúť štatistiky high-yield dlhopisov zo zahraničia.

Ak sa pozriete na mieru nesplatenia high-yield dlhopisov v USA od roku 2001, hodnota sa hýbe v intervale 2 – 15 %. V období krízy táto hodnota prirodzene rastie, naopak, ekonomická expanzia sa vyznačuje nízkou mierou nesplatenia. Pri 15 % (na slovenskom trhu to pokojne môže byť aj viac) by investori pri každej siedmej emisii prišli o svoje financie.

Kauza Arca Capital

Typický príklad nesplatenia korporátnych dlhopisov na slovenskom trhu predviedla spoločnosť Arca Capital. V auguste 2020 skončila doba splatnosti emisie v hodnote približne 25 miliónov eur. Spoločnosť však nebola schopná ich splatiť a investorom hrozí, že svoje peniaze neuvidia.

Problém sa dodnes nevyriešil, takže majitelia dlhopisov viac ako 1,5 roka po dátume splatnosti nevedia, čo bude s ich investíciami. Aktuálne prebieha pokus o reštrukturalizáciu zadlženej spoločnosti, čo by klientom mohlo priniesť 72,98 % uspokojenie pohľadávok.

Kto vydáva korporátne dlhopisy?

Na slovenskom trhu s korporátnymi dlhopismi nájdete cenné papiere napríklad od spoločností:

  • J&T,
  • SLSP,
  • ČSOB,
  • Penta,
  • Tatra mountain resorts,
  • Eurovea,
  • lekáreň Dr. Max,
  • Proxenta.

Investovať, alebo neivestovať?

Korporátne dlhopisy sú jednoduchým investičným nástrojom, ktorý na prvý pohľad poskytuje veľkú mieru stability. Avšak, keď sa bližšie pozriete na princíp vydávania a vyplácania hodnoty týchto cenných papierov, vyplávajú na povrch viaceré riziká. Mnohí finanční poradcovia preto namiesto dlhopisov odporúčajú dlhopisové fondy s vysokou mierou diverzifikácie, a teda menším rizikom straty. Zároveň však treba povedať, že k dlhopisu netreba pristupovať ako k termínovanému vkladu, hoci ponúka stabilnú mieru zhodnotenie.

Nie je krytý fondom na ochranu vkladov a jeho splatnosť aj úrok závisia od schopnosti dlžníka svoje záväzky splatiť. Investujte preto len do spoločností, ktorým veríte, ktoré si overíte a len toľko, koľko ste ochotní investovať de facto do pôžičky. 

Anketa

Investujete do dlhopisov slovenských firiem?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

24. 4. 2024 | Marek Mittaš

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

Investovanie je v súčasnosti veľmi dôležité. Pomáha bojovať proti inflácii a zaisťuje, že keď si vyberiete správny finančný nástroj, môžete si prilepšiť o stovky až tisíce eur. Neláka... celý článok

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

22. 4. 2024 | Redakcia

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

Komodity sú lákavým finančným inštrumentom, ktorý môže priniesť zaujímavé zhodnotenie. Zvyčajne sa kombinujú s akciami, podielovými fondmi alebo ETF pre dosiahnutie najlepších výsledkov,... celý článok

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

12. 4. 2024 | Daniel Výcha

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak... celý článok

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

20. 3. 2024 | Daniel Výcha

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

Investori majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti, do čoho investovať. Okrem obľúbených a najrozšírenejších finančných inštrumentov, ako sú akcie a dlhopisy, si môžu vybrať aj zlato,... celý článok

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

18. 3. 2024 | Redakcia

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Bitcoin má väčšiu kapitalizáciu ako striebro, Craig Wright nie je Satoshi, Ethereum prešlo ďalším upgradom a za novú Teslu môžete zaplatiť dogecoinami. Svet kryptomien je zasa plný... celý článok