Chcete investovať do realít? Už ani nemusíte kupovať nehnuteľnosť

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 30. 3. 2022
Nehnuteľnosti rastú raketovým tempom. Preto už niekoľko rokov priťahujú nielen záujemcov o nové bývanie, ale aj investorov. Ak však nemáte niekoľko miliónov eur na kúpu série investičných nehnuteľností, riešením môžu byť realitné fondy. Profitovať v nich môžete aj z rastu takých nehnuteľnosti ako Aupark, či Laugaricio.
Chcete investovať do realít? Už ani nemusíte kupovať nehnuteľnosť

Zdroj: WOOD&Co

Čo sú to realitné fondy?

Tak ako akciové, dlhopisové, komoditné a iné fondy, aj realitné fondy majú rovnakú filozofiu. Združia viacerých investorov s menším kapitálom a spoločne naakumulované financie investujú. Už za pár tisíc eur vlastníte diverzifikované portfólio nehnuteľností, s ktorými nemáte starosti, keďže sa o ne stará profesionálny správca.

V realitných fondoch máte zmes hodnotných realít, s dlhodobými zmluvami na prenájom. Taktiež sú v nich lukratívne budovy aj nákupné centrá a nehnuteľnosti a to aj v zahraničí, ktoré sú vysoko nad možnosti aj bonitných investorov. Zisk realitného fondu je tak priamo úmerný rastu nehnuteľností.

Záujem Slovákov o reality rastie

Nezlomila ho ani koronakríza. Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov na Slovensku k 30. septembru 2021 vykázané v objeme  1 986,3 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka prišlo k nárastu ich objemu o 18,0 %. Oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 3,4 %. "Od vypuknutia pandémie (od 31. decembra 2019) sa objem aktív realitných fondov zvýšil až o 27,0 %. „Investovanie do realitných fondov získava na popularite. Na konci septembra vlaňajšieho roka tvorili realitné investičné fondy 22 % - ný podiel na celkových aktívach podielových fondov a boli tak po zmiešaných fondoch (s podielom 49,7 %) druhými najzastúpenejšími,“ komentuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská.   

Reality
WOOD & Company

Realitne fondy majú stabilné miesto v portfóliu investora 

Realitné fondy by podľa  Maroša Ďurika, generálneho riaditeľa Across Private Investments, mali byť neoddeliteľnou súčasťou investičného portfólia každého investora. Dôležité je však vedieť, do akého realitného fondu a koľko investovať. Podľa reportu World Wealth Report 2019 od spoločnosti Capgemini mal vlani priemerný európsky dolárový milionár v realitách približne 15 %. Aj to môže naznačiť isté percento rozloženia majetku.

Dôležité je však upozorniť, že pri realitných fondoch nemáte okamžitú likviditu, ako napríklad pri akciách. Čakať na financie môžete až tri mesiace a  je možné pozastaviť vyplácanie až na rok. K tomu ešte na Slovensku síce žiadny správca nepristúpil, avšak zákon mu to umožňuje. Stále je likvidita zaujímavejšia, ako v prípade rozpredaja reálneho portfólia nehnuteľností.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Realitné fondy môžu investovať do kancelárskych budov, logistických a nákupných centier, hotelov, rezidenčných nehnuteľností a podobne. Pri nižších investíciách by sa mali investori orientovať na zmiešané realitné fondy, pri vyšších je lepšie využiť kombináciu viacerých užšie zameraných fondov.

Súčasne vyššia kredibilita nájomníkov znamená väčšiu istotu, že nájomník bude schopný nájomnú zmluvu dodržať a váš zisk bude rásť.

Aké sú výnosy realitných fondov?

Obvykle nekalkuluje len s rastom ceny, ale predstavuje pomer ročného nájomného k aktuálnej cene prenajímanej nehnuteľnosti. Napríklad WOOD & Company Retail podfond založený v roku 2016 primárne investuje do segmentu obchodných centier v Českej republike. Hodnota aktív bola ku koncu minulého roka na úrovni 209,5 milióna eur s čistým prevádzkovým ziskom 13,09 milióna eur. Výnos WOOD & Company Retail podfondu za rok 2021 dosiahol 7,40 % v prípade eurovej triedy. Anualizovaný výnos od vzniku podfondu je 15,13 % p.a.

Výpočet orientačného výnosu realitného fondu:

((Obsadenosť x Net Yield) - (LTV x ÚN) - Poplatky vo fonde) / (1– LTV)

Napríklad(90 % x 7 %) - (60 % x 2 %) - 2 % = 3,1 % / (1 - 60 %) = 7,75 % p.a. (mínus dane)

Dôležitá je aj transparentnosť a kredibilita

Pri výbere správneho investičného fondu je dôležité zohľadniť, ako je samotný fond „zdravý“. Jedným z veľmi významných znakov spoľahlivosti fondu je aj vstup na burzu. Napríklad  od 7. februára je možné na pražskej burze obchodovať investičné akcie WOOD & Company Retail podfondu a WOOD & Company Office podfondu. Samotnému vstupu na burzu predchádzal prevod oboch realitných podfondov zo samostatnej evidencie do evidencie Centrálneho depozitára.

„Uvedenie našich fondov na pražskej burze potvrdzuje ich dôveryhodnosť a kredibilitu. Navyše, investorom prináša viacero benefitov. Okrem lepšej likvidity, vďaka ktorej bude možné flexibilnejšie obchodovať s podielmi fondov, je pre slovenských investorov zaujímavé aj to, že po roku držania podielu, bude ich kapitálový zisk oslobodený od dane.“ vysvetľuje Ľubomír Šoltýs, partner WOOD & Company.

Jedným z fondov, ktorý je listovaný na pražskej burze, je napríklad WOOD & Company Office podfond. Do podfondu, orientovaného na kvalitné administratívne nehnuteľnosti na Slovensku a v Českej republike, patria bratislavské budovy Aupark Tower, Lakeside Park 01, BBC1, BBC1 Plus, BBC5 a Westend Tower, ako aj pražské kancelárske budovy Hadovka Office Park a The Greenline. Hodnota aktív podfondu je na úrovni 365,5 milióna eur. Výnos WOOD & Company Office podfondu za rok 2021 dosiahol 11,66 % v prípade eurovej triedy. Anualizovaný výnos od vzniku podfondu je 12,04 % p.a.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

9. 2. 2024 | Daniel Výcha

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu.... celý článok

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

8. 12. 2023 | Marek Mittaš

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

Oproti Tiborovi Boťánkovi si človek sadá s rešpektom. Jeho úsmev a ľudský prístup však napätie rýchlo rozpustia. V jeho živote dominovali bojové športy, pôsobil v špeciálnych vojenských... celý článok

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

8. 11. 2023 | Jan Müller

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

Za peniaze, ktoré ste pred dvoma rokmi uložili na účet v banke, si teraz kúpite o dosť menej, než sa dalo zaobstarať vtedy. Čo s tým? Staňte sa investorom. Prinajmenšom s podielovými... celý článok