KOMENTÁR: Investovať so sprostredkovateľom alebo bez neho? Skúsenosti hovoria, že odborné rady sú kľúčové najmä pre nováčikov

Olivia Lacenová | rubrika: Článok | 24. 9. 2021
Situácia a reštrikcie spojené s pandémiou COVID-19 priniesli viacero efektov – ľudia začali viac šetriť, štáty uvoľňovať peniaze na podporu nezamestnaných a ľudia, ktorí museli tráviť v dôsledku obmedzení väčšinu času doma sa začali viac zaujímať o investovanie. Výsledkom prvých krokov v investovaní na vlastnú päsť sú popri úspechoch aj mnohé neúspechy. Pandémia ukázala, že najmä na začiatku investovania je pomoc odborníkov dôležitá, v opačnom prípade sa veľa ľudí na úvod popáli a na investovanie zanevrie.
KOMENTÁR: Investovať so sprostredkovateľom alebo bez neho? Skúsenosti hovoria, že odborné rady sú kľúčové najmä pre nováčikov

Zdroj: Shutterstock

 

„Ak sú ľudia dostatočne pripravení, môže to fungovať, ale podľa mojich skúseností je 80 až 90 percent ľudí reálne stratových.  Preto si myslím, že viac ako 90 percent ľudí nevyhnutne potrebuje kvalitného sprostredkovateľa,“ povedal o svojich skúsenostiach s vlastnými klientmi Dušan Šulov, finančný sprostredkovateľ a špecialista na investície, v rámci nedávneho webinára Fóra Zlatá minca.

Pokiaľ ľudia nemajú aspoň niekoľkoročné skúsenosti, môže sa stať, že sa budú riadiť voľne dostupnými informáciami o možnostiach investovania, ktoré nájdu napríklad na internete, a to bez dostatočnej znalosti finančných produktov a rizika, ktoré so sebou prinášajú, čo môže viesť k strate vložených financií. Preto je v prvých rokoch investovania vždy dôležité overiť  získané informácie a poradiť sa s profesionálmi, ktorí majú potrebné skúsenosti v tejto oblasti. „Na trhu je množstvo nerovnováh, ktoré neskúsený investor nepozná a niekto mu ich musí vysvetliť. Je preto rozumné uprednostniť sprostredkovateľa,“ hovorí Gabriel Hinzeller, predseda dozornej rady slovenskej Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP). 

Zdroj: Depositphotos

 

Výhody a nevýhody investovania „na priamo“ 

Šulov upozorňuje, že aj keď sa môže zdať, že investovanie na priamo prináša nižšie náklady, nemusí to byť nevyhnutne pravda. Človek si síce sám určí investičné produkty a stratégie, ale zároveň podstupuje vysoké riziko strát spôsobené začiatočníckymi chybami, zlým výberom produktov alebo brokera.  Naopak, pri spolupráci s kvalitným sprostredkovateľom je zvyčajným výsledkom ochrana majetku pred znehodnotením infláciou a človek zároveň získava značnú časovú úsporu a lepšie sa naučí pracovať s emóciami pri výkyvoch na trhoch. Na konci dňa môže investovanie s profesionálnou pomocou vyjsť lacnejšie vďaka tomu, že sa investor-začiatočník vyhne chybným rozhodnutiam. Dobrý sprostredkovateľ sa zároveň snaží rozumne rozložiť mieru rizika, efektívne nastaviť diverzifikáciu portfólia klienta, kladie na prvé miesto ochranu jeho majetku pred výnosom a chráni ho pred vysoko rizikovými investíciami, pri ktorých by mohol prísť o celý vklad. „Nedávno sa mi stalo, že som našiel fond, ktorý ďaleko prevyšuje výkonnosť iných fondov, a aj po zdanení dokáže klientovi priniesť viac ako niektoré ETF, ktoré majú daňovú výhodu. Ako sa hovorí, čert je ukrytý presne v týchto detailoch, ktoré rozhodujú o tom, nakoľko ste úspešný,“ upozorňuje Hinzeller, ktorý má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti. 

Tip: Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?

Ako spoznať kvalitného sprostredkovateľa?

Kto plánuje väčšie investície, mal by si nájsť dostatok času na stretnutia s viacerými odborníkmi, o ktorých si vopred zistí potrebné informácie. Na webe Národnej Banky Slovenska sa dá ľahko overiť,  či ide o finančného sprostredkovateľa alebo poradcu s licenciou na investičné poradenstvo.  Zároveň je dobré nájsť si referencie o jeho práci, čo publikuje, akú pridanú hodnotu to prináša, aby ste zistili, do akej miery ide o skúseného odborníka, ktorý vám skutočne „sadne“. V tomto prípade, vždy platí staré známe – dôveruj, ale preveruj. V prípade, že by ste tieto kroky podcenili a naleteli podvodníkom, tak vám už nikdy nikto nenahradí stratený čas a peniaze.

Do čoho investovať? 

Ako najvýkonnejšie sa v posledných rokoch ukázali akcie firiem, a to najmä technologických, ktoré priniesli výrazne vyššie zhodnotenie ako napríklad investície do nehnuteľností. Keď sa na to pozrieme konkrétnejšie, jedná sa najmä o akcie amerických firiem, keďže tento trh rastie najrýchlejšie zo všetkých. K zaujímavým v tomto období môže patriť aj polovodičový alebo farmaceutický sektor. „Práve táto pandémia ukázala, že kto nebol zainvestovaný v akciách, strácal. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa zväčšil práve preto, lebo chudobní nemali zainvestované nič, kým bohatým, ktorí sú akcionármi firiem a strednej vrstve, ktorá má zainvestované, rástol majetok,“ dodal Hinzeller. 

Samozrejme, každý investor je iný a dokáže prijať inú mieru rizika, ktoré investovanie nevyhnutne prináša. Ak to zhrniem, pri investovaní je podstatné, aby zohľadňovalo preferencie každého jednotlivca, zároveň treba dbať na dostatočne rozložené potencionálne riziko prostredníctvom diverzifikácie portfólia, a ideálne využiť služby skúseného profesionála, aby sa vyhlo zbytočným stratám kvôli začiatočníckym chybám. To sú najlepšie predpoklady pre dlhodobo udržateľné zhodnotenie majetku.

Komentár hlavnej analytičky TopForex  Olívie Lacenovej

Olivia Lacenová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce