Ako najvýhodnejšie a najľahšie kupovať a predávať kryptomeny?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 11. 9. 2019
Slováci sú síce v investovaní konzervatívni, ale bavia ich inovácie. Aj preto sa kryptomeny stávajú čoraz obľúbenejšie. Ako však reálne peniaze premeniť na virtuálnu menu a naopak mnoho ľudí stále nevie.
Ako najvýhodnejšie a najľahšie kupovať a predávať kryptomeny?

Zdroj: Shutterstock

Dva základné kroky

Virtuálna mena sa obchoduje len elektronicky. Ide o menu, ktorá je zložená z kódov a nemá žiadnu oficiálnu bankovku ani mincu. Na to, aby ste takéto meny mohli vlastniť, potrebujete zvoliť spôsob, ako bežné peniaze premeniť na virtuálne. Platí, že kryptomeny sa nakupujú na burzách, kde sa aj následne predávajú. Základom je stiahnuť si do mobilu alebo počítača peňaženku, na ktorú môžete prijímať virtuálne meny. Potom si už vyberiete jednu  z ciest na obchodovanie, ktorá bude pre vás najvýhodnejšia.  

 

Automat, burza, zmenáreň

Je niekoľko možností, ako nakúpiť kryptomeny. Asi najjednoduchšie fungujú automaty. Mnoho ich je už aj na Slovensku. Ak už máte peňaženku na príjem kryptomien, necháte si v nej zobraziť QR kód, ktorý priložíte k čítačke, vložíte bankovky a nabehne vám kryptomena. Je to najjednoduchší, ale drahší spôsob. Treba mať na pamäti aj pri investovaní. Niekedy môže ísť na poplatky aj 15% z investovanej sumy. Navyše automaty nemusia mať ani najlepší kurz.

Ďalšou možnosťou je nákup na burze. Niekde je možné predávať a kupovať už za nulový poplatok, ide sa poplatky pohybujú v percentách. Tak isto sa líši poplatok, ak napríklad nakupujete SEPA platbou alebo kreditnou kartou. Platí, že kreditná karta je často najdrahšia možnosť.

Jednou z najvýhodnejších možností je využívať kryptozemnáreň alebo vlastne peňaženku, kde už priamo máte možnosť si kryptomeny kupovať a predávať na burze. Keďže ich vzniká veľké množstvo, práve tu sa dá najviac ušetriť na poplatkoch. Mnohé sa dokonca chvália tým, že zo všetkých búrz ponúknu aktuálne najlepšiu cenu. Je vhodné si ich vyskúšať niekoľko a následne sa podľa výhodnosti rozhodnúť. Niektoré zmenárne sú partnermi niektorej z búrz, na ktorej umožňujú nákup bez poplatkov.

Ako si vybrať najvýhodnejšiu burzu a zmenáreň?

Je to ako poradiť niekomu, ako si vybrať najlepšiu banku. Pre každého je zaujímavé niečo iné. Vo všeobecnosti však platí, že ak chcete kúpiť a predať kryptomeny najvýhodnejšia, overte si nasledovné:

 • Kurzy
  • jednotlivé kryptomeny nemajú na všetkých burzách rovnaký kurz. Jednotlivé burz sa na ponuke a dopyte líšia. Preto je vhodné pri nákupe aj predaji vyberať z viacerých spoločností.
 • Poplatky
  • burzy a zmenárne majú rozdielne poplatky od nula až po desiatky percent.
 • Bezpečie
  • väčšina búrz a zmenární vyžaduje overenie identity. Je vhodné si vybrať bezpečnejšie, ktoré neumožňujú anonymitu.
 • Platobná metóda
  • za rôzne metódy sú rôzne poplatky a nie každý burza či zmenáreň aj všetky platobné metódy podporuje.

Naučte sa špekulovať

Ak chcete kúpiť kryptomeny výhodne a staviť na ich rast, počítajte s tým, že vždy ide o špekuláciu. Peniaze v kryptomenách môžu byť výhodné aj stratené. Problémom kryptomien totiž je, že sa obchodujú, ale neuplatňujú.

„Opätovný optimizmus okolo Bitcoinu zastiera fakt, že jeho reálne využitie v praxi nerastie. Príliš málo ľudí je ochotných vymeniť svoje eurá či doláre za Bitcoin a platiť ním za elektroniku na internetových obchodoch či za kávu v kaviarni. Za niekoľko týždňov a mesiacov môže hodnota kryptomien klesnúť o desiatky percent,“ upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments a dopĺňa, že ďalším problémom sú časté krádeže a hackerské útoky, ktoré kryptomenové burzy pripravili neraz o desiatky miliónov.

Podľa výskumnej spoločnosti Chainalysis sa za prvé štyri mesiace roka zrealizovalo u obchodníkov len 1,3 % transakcií prostredníctvom kryptomien. Väčšina transakcií prebieha formou špekulatívnych burzových obchodov s vidinou rýchleho zárobku.

Študujte ako investovať výhodne

Nákup a predaj bitcoinov a využívanie rôznych výhodných kurzov, akcií, bonusov, či nulových poplatkov je len jedna strana mince. Slováci v kryptomenách tiež hľadajú len zisk. „Je zaujímavé vidieť, že kryptomeny zaujímajú pomerne vysoké percento Slovákov. Dôvera v alternatívne meny pravdepodobne vychádza z faktu, že nie sú centrálne regulované. Svoju rolu však hrá aj príležitosť na nákup a predaj s možnosťou dosiahnuť zaujímavý zisk,“ dopĺňa Patrik Mackových, hlavný analytik TopForex.

Problémom však je, že rastúce objemy obchodovania sú otázne. Podľa spoločnosti Bitwise je väčšina obchodov s bitcoinom podvodom neregulovaných búrz. Až 95 % obchodov nie je reálnych. Analýza poukazuje, že až pri 71 z 81 sledovaných búrz dominuje takzvaný wash trading. Ide o obchody, pri ktorých je kupujúci aj predávajúci ten istý subjekt, čím sa vytvára efekt zvýšenej obchodnej aktivity. V realite sa však neobchoduje.

Obavy o manipuláciu dát majú aj regulátori, čo je jedným z dôvodov, prečo ešte stále nedali zelenú prvému bitcoinovému indexovému fondu.  V súčasnosti je na trhu viac ako  200 kryptobúrz. Veľká väčšina je centralizovaná, to znamená, že fungujú ako sprostredkovateľ, teda tretia strana medzi kupujúcim a predávajúcim.  Je potrebné zvažovať pri výhodnom nákupe nielen ceny, ale aj spoľahlivosť burzy, zákaznícky servis, aj to, kto za burzou stojí, prípadne ako je odolná voči hackerským útokom. Komplikácie sú totiž príliš drahé.

Anketa

Investovali ste už do kryptomien?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

22. 12. 2022 | Redakcia

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

Ľudia, ktorí chcú investovať do akcií, si často kladú otázku, kedy je najlepšie investovať, najmä keď je akciový trh nestabilný alebo zažíva pokles. Kým niektorí sú presvedčení, že... celý článok