Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

Jan Müller | rubrika: Článok | 6. 6. 2023
Dávate deťom vreckové? Nejde len o peniaze, ktoré im dávate „na to, čo chcú“. Je to aj vynikajúci prostriedok, ako ich naučiť spracovať tému financií a naučiť ich správne finančné návyky do života. Pozrime sa na to vedecky. Využijeme pritom dlhodobú a veľmi obsiahlu štúdiu, ktorú uskutočnila ING Bank na dvanástich tisícoch spotrebiteľov v trinástich európskych krajinách. Štúdia sa všeobecne zaoberala tým, či existuje nejaká súvislosť medzi skúsenosťami v detskom veku a správaním v dospelosti. Asi už tušíte, aká je odpoveď. Ku kladnému vzťahu k peniazom vychovávajte deti čo najskôr.
Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

Zdroj: Shutterstock

Vreckové je najlepší učiteľ

Vreckové dáva v Európe deťom okolo 80 percent rodičov. Naraziť na dieťa bez vreckového je teda rarita. Najštedrejší z dvanástich národov, ktorým sa výskum venoval, sú Turci. Vreckové svojim deťom dáva v Turecku skoro každý rodič (95 percent). Keď dávame dieťaťu vreckové, tak to má rôzne dôvody.

Niektoré deti si z vreckového musia hradiť veci ako napríklad desiatu, autobus a podobne. Iné nemusia naopak hradiť nič a celé vreckové im je k dispozícii. Preto je aj výška vreckového rôzna a často je práve prispôsobená tomu, čo si z neho deti musia zaplatiť. A samozrejme – rôzne rodiny majú rôzne možnosti.

Niečo málo cez 50 percent rodičov ako prevažujúci dôvod na vreckové uvádza práve potrebu učiť deti hospodáriť. Tieto čísla sa pravdepodobne zásadne od roku 2014 nepohli. Podľa štúdie pre ING zhruba osem percent rodičov nedáva deťom peniaze do ruky, ale posielajú im ich na účet.

V každom prípade naučiť deti rozhodovať o peniazoch v malom ich naučí správne návyky, ktoré môžu neskôr uplatňovať s väčším majetkom. Nezáleží pritom až tak na tom, či dostávajú peniaze na účet, alebo v hotovosti.

Čo vlastne deti naučí vreckové?

 Poďme späť k medzinárodnému prieskumu. Ten sa totiž nepýtal len na to, či a aké vreckové dostávajú dnešné deti, ale zisťoval aj od rodičov, či vreckové dostávali. A hľadal odpoveď na otázku, čo ich vreckové naučilo.

Má vreckové pozitívny vplyv na moje hospodárenie, keď som dospelý? Podľa štúdie dnešní rodičia vo svojej väčšine (70 percent), dôverujú finančnej budúcnosti svojich detí a 83 percent z nich je presvedčených, že vreckové dokáže deťom pomôcť určiť a spoznať hodnotu peňazí.

 Pri porovnaní správania dospelých ľudí, ktorí ako deti dostávali vreckové, s tými, ktorí ho nedostávali, je badateľný . Navyšovať svoje úspory dokáže len 45 percent ľudí, ktorí ako deti vreckové nedostávali. Medzi tými, ktorí ho dostávali, je to 55 percent. Podobný rozdiel je aj v tom, či si zbierajú peniaze na starobu. Robí to 31 percent tých, ktorí vyrastali bez vreckového, a 40 percent tých, ktorí ho mali.

Vreckové samo nestačí

Dať deťom peniaze bez vysvetlenia nemusí dopadnúť dobre. Ani ich rozmaznať príliš vysokými sumami. Je k tomu potrebný pozitívny a usmerňujúci vplyv a príklad rodičov. Vreckové môže byť skvelý nástroj niečoho, čomu môžeme hovoriť napríklad finančná výchova, ale musí sa s ním tiež pracovať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

Príklad: Ak si myslíte, že teraz bude nasledovať príklad, koľko má dostávať konkrétne dieťa a ako majú byť nastavené pravidlá, nie je to tak. Príklad znamená – že máte ísť príkladom vy. Ideálne tak, že primerane veku budete deťom ukazovať a vysvetľovať, koľko čo stojí. Koľko dá vaša rodina mesačne za jedlo, koľko za povinné výdavky, koľko sa musí dávať nabok, ak chcete našetriť na to či ono. A nezabudnite na to, koľko stojí vaša práca, aby bolo porovnanie účinné.

Ako často: Môžete si zvoliť týždennú alebo mesačnú bázu, na tom až tak nezáleží, podstatnejšia je dôslednosť a pravidelnosť. Ak majú mať deti v peniazoch poriadok, je potrebné, aby ste ho mali aj vy. Predvídateľnosť je dôležitá.

Koľko: Na výške vreckového zase úplne nezáleží. Ak si dieťa musí niečo samo platiť, bolo by dobré, aby nielen vyšlo, ale aby mu zostalo aj niečo pre neho. Každopádne rozmaznávať nie je potrebné.

Pravidlá: Pravidlá pre hospodárenies vreckovým deťom radšej veľmi nestanovujte. Skúste im samozrejme vysvetliť, na čo je dobré neutrácať všetko naraz, že je rozdiel minúť peniaze za jednorazové potešenie a za vec, ktorá ho bude tešiť dlho. Ale nepreháňajte to. 

Kedy začať: O peniazoch sa s deťmi môžete baviť už od predškolského veku. Prvé drobné vreckové môžu začať dostávať, keď zvládnu sčítanie a odčítanie. Mali by mať ale tiež možnosť svoje peniaze aj za niečo vymeniť. Bez toho sú to iba kovové kotúčiky a papieriky.

 

Seriál vzniká v spolupráci webu Peniaze.sk a služby Palm App, ktorá umožňuje zamestnancom firiem, aby si sami vyplatili zálohu mzdy, keď ju sami potrebujú. Postupne vás v seriáli prevedieme tvorbou a riadením rodinného rozpočtu a plánovaním výdavkov, pridáme praktické tipy, ako a kde ušetriť, a predstavíme aj základné finančné produkty. Naučíme vás, ako ich múdro používať – aby boli dobrými sluhami a nie zlými pánmi.

Jan Müller

Autor článku Jan  Müller

Autor pracuje vyše 30 rokov vo finančných službách. Za tú dobu nazbieral skúsenosti z bánk, nebankových firiem aj z oblasti dozoru nad finančným trhom a ochrany spotrebiteľa. Takmer 10 rokov sa podieľa na projektoch finančnej... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok