Cestovná poistka na dovolenku: ako (ne)pomôže pri tehotenstve či pri zrušení cesty?

Redakcia | rubrika: Článok | 16. 8. 2021
Vedeli ste, že cestovná poistka nepomôže v každom prípade. Ľudia by si mali dať pozor na takzvané výluky z poistenia.
Cestovná poistka na dovolenku: ako (ne)pomôže pri tehotenstve či pri zrušení cesty?

Zdroj: Shutterstock

Poistenie pri ceste do zahraničia je už dnes samozrejmosť. Ak ho niekto nemá, dovolenka by sa v prípade zdravotných komplikácií mohla predražiť až niekoľkonásobne. Dovolenkári však často zabúdajú na to, že poisťovňa chráni pred vznikom náhodnej udalosti.

V prípade, že dovolenkrár ide vedome do rizika, nastávajú problémy pri plnení. Portál Finance.sk ponúka prehľad najčastejších prípadov výluk z cestovného poistenia. Tie riešili likvidátori poisťovne Uniqa. Pri každej výluke sa však dá vyhnúť problémom.

 

Ako je to s tehotenstvom a poistením?

Väčšina lekárov pripomína, že najvhodnejším termínom na dovolenku pre budúcu matku je druhý trimester, čo je 4. až 7. mesiac ttehotenstva, ktoré je vtedy najstabilnejšie. Vo väčšine poisťovní aj preto pre úhradu všetkých nákladov na ošetrenie zdravotných komplikácií súvisiacich s tehotenstvom štandardne platí medzník 26. týždeň.

Po tomto termíne si budúca matka hradí akékoľvek ošetrenie súvisiace s graviditou sama. Táto výluka po 26. týždni sa však týka iba liečebných nákladov súvisiacich s komplikáciami v tehotenstve. Všetky ostatné ošetrenia či hospitalizácia v prípade úrazu a choroby sú normálne hradené z liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia.

Pre zaujímavosť: Cestovná poistka kryje len ošetrenie akútnych komplikácií v tehotenstve, nie preventívne vyšetrenia, ktoré mohla tehotná žena absolvovať aj doma. Budúce matky by mali cestu zvážiť aj v záverečnom štádiu tehotenstva, pretože pôrod sa môže ohlásiť nečakane a žena vtedy potrebuje dôkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak žena porodí v štáte Európskej únie aj bez cestovného poistenia, nemusí sa obávať, platí tam Európsky preukaz zdravotného poistenia. Dostane teda rovnakú zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako na Slovensku.

Škody, ktoré spôsobí zviera

Ak niekto berie na dovolenku svoje domáce zvieratko, na škodu, ktorú spôsobí niekomu inému na zdraví alebo majetku, sa cestovné poistenie nevzťahuje. Každu si ju však môže nárokovať z poistenia domácnosti, ktorá v rámci poistenia zodpovednosti za škodu kryje aj zodpovednosť za škodu z držby psa.

Do limitu plnenia sú kryté náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobí pes na zdraví alebo majetku inej osobe a to nielen na Slovensku, ale aj na dovolenke v zahraničí v rámci Európy.

V praxi to znamená, že ak pes niekoho pohrýzol, poškodil oblečenie, prípadne poškodil zariadenie v mieste ubytovania, škodu preplatí poisťovňa. To platí len v prípade, že klient má poistku zariadenia domácnosti.

Pri ceste do zahraničia však netreba zabudnúť na doklady, ktoré sú vyžadované pre psa. Ide o cestovný pas (pet pass), pes by mal mať tiež mikročip a platnú vakcináciu proti besnote.

Čo ak zruším dovolenku?

Mimo udalostí súvisiacich s úhradou liečebných nákladov v poslednom čase poisťovne zaznamenávajú aj výrazný nárast poistných udalostí z rizika storna zájazdov a zahraničných ciest.

„Najmä pri malých deťoch sa môže stať viacero nepredvídateľných udalostí, kvôli ktorým nemožno odcestovať,” upozorňuje produktová manažérka pre cestovné poistenie v poisťovni Uniqa Ľubomíra Hricová.

V týchto prípadoch sa odporúča rodine s deťmi storno zájazdu pripoistiť. A to najmä vtedy, ak dáva prednosť skorému objednaniu dovolenky či letenky. Môže totiž nastať situácia, že jeden člen rodiny pre závažné zdravotné problémy nebude môcť vycestovať alebo dôjde k úmrtiu rodinného príslušníka.

Cestovné poistenie, ktoré má kryť aj prípadné stornovanie zakúpeného zájazdu, lístka alebo samostatného ubytovania, je potrebné si dojednať najneskôr v deň úhrady prvej splátky sumy za zájazd, ubytovanie či cestovný lístok.

Pre zaujímavosť: Mnohokrát sa stáva, že si klienti zakúpia cestovné poistenie až po zakúpení dovolenky, v tomto prípade sa poistenie storna začína až 15. dňom po dojednaní poistnej zmluvy.

Pozor na alkohol a omamné látky

Požitie alkoholu, prípadne iných omamných látok má na plnenie pri poistnej udalosti zásadný vplyv. V prípade, že poistná udalosť nastala  z dôvodu požitia alkoholu či omamných látok, môže dôjsť k zníženiu alebo aj zamietnutiu poistného plnenia.

Porušenie podmienok sa preveruje napríklad z policajnej správy pri nehode, či úraze, taktiež z lekárskej správy či pitevnej správy pri úmrtí.  Dovolenkári by preto mali byť opatrní najmä pri takzvaných all inclusive pobytoch, kde býva často alkohol v cene pobytu.

„Špeciálne by sme chceli upozorniť, že v prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu, vplyvom návykových látok alebo nadmerným užitím liekov bez lekárskeho predpisu,” pripomína Ľ. Hricová.

Poisťovňa podľa jej slov totiž zaznamenáva prípady utopenia v mori v dôsledku požitia alkoholu. Eviduje tiež viaceré úrazy následkom požitia napríklad marihuany v krajinách, kde je povolená.

Anketa

Máte pri cestovaní uzatvorené aj poistenie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

Pracujete a platíte dane? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa daňové zaťaženie pracujúcich na Slovensku zmenilo za posledné roky. Jozef Mihál, odborník na dane a bývalý minister práce,... celý článok

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

19. 6. 2024 | Redakcia

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

Ako naše postoje k peniazom ovplyvňujú rodičia a prostredie? A ako si z detstva nesieme zlé návyky, ktoré nás môžu sprevádzať celý život? Nový podcast No Money, No Funny! od portálu... celý článok

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

16. 6. 2024 | Michael Durčák

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

Cool už nie je vlastniť, ale predplatiť si. V angličtine sa tento jav nazýva "subscription economy", ale my sme ho nazvali „život na predplatné". Čo to presne znamená? Aké sú jej hranice... celý článok