Odborník: Cestovné poistenie potrebujú aj deti. Európsky preukaz nestačí

Redakcia | rubrika: Článok | 26. 7. 2021
Na otázky, čo všetko kryje cestovné poistenie, prečo by ho mali rodičia uzavreť aj na svoje deti a koľko môže stáť a na ďalšie, odpovedá riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.
Odborník: Cestovné poistenie potrebujú aj deti. Európsky preukaz nestačí

Zdroj: Shutterstock

Cestovné poistenie do zahraničia by mali mať aj deti rovnako ako dospelí. Európsky preukaz zdravotného poistenia nám totiž pri úraze alebo ochorení v zahraničí vykryje len minimum nákladov spojených s ošetrením a liečbou. Základný balík poistenia pre rodinu môže stáť od 16 eur, hovorí o cestovnom poistení odborník.

1. Podľa čoho si majú ľudia vybrať vhodné cestovné poistenie do zahraničia?

Pri výbere cestovného poistenia by sme mali myslieť na to, že netreba pozerať len na cenu a teda neísť len po najlacnejšej variante, ale všímať si hlavne to, čo dané poistenie obsahuje a zvoliť si rozumný pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia.

2. Sú v poisťovniach veľké rozdiely?

Každá poisťovňa má rozdiely v ponuke svojho cestovného poistenia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale rozdiely sú aj v tom, čo spadá do poistenia a teda môže byt poistením kryté a čo už nie. Taktiež môže byť rozdiel aj v asistenčných službách. Aj pri cestovnom poistení je preto vhodné osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý vám na základe vašich konkrétnych požiadaviek vyberie najvhodnejšiu variantu.

 

3. Kryje cestovné poistenie aj problémy spojené s Covidom-19?

Cestovné poistenie funguje tak ako doteraz a vzťahuje sa na všetky riziká, ktoré boli súčasťou poistenia aj pred pandémiou, akurát niektoré poisťovne už ponúkajú možnosť pripoistiť si aj náklady, ktoré klientom môžu vzniknúť v súvislosti s ochorením Covid-19. Ide napríklad o liečebné náklady v zahraničí, nariadenú karanténu, náklady na prebookovanie dopravy späť, prípadné storno a nevyužitie objednanej služby alebo dovolenky. Väčšina poisťovní ich zapracovala do svojho poistenia automaticky, niektoré to poskytujú ako samostatné pripoistenie.

Tip: Z dovolenky rovno do karantény. Kto môže žiadať o pandemickú PN-ku od 9. júla 2021?

4. Na čo si dávať pozor a odkedy začne poistenie platiť?

Cestovné poistenie sa v dnešnej dobe uzatvára prevažne už len online, či už priamo cez systém poisťovne alebo cez porovnávač finančného sprostredkovateľa, ktorý vám po vyklikaní počtu osôb, krajiny, dĺžky pobytu a pripoistení o ktoré máte záujem, porovná ponuky viacerých poisťovní na trhu. Pri online porovnávačoch začína poistenie platiť dátumom, ktorý si sami zvolíte, čiže je dohodnutý na zmluve. Netreba ale zabúdať na to, že ďalšou podmienkou vzniku zmluvy je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu ešte predtým, ako do zahraničia vycestujete.   

5. Aké pripoistenia sa dajú v rámci tohto poistenia kúpiť?

Najčastejšie sa využíva pripoistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti a storna. Ale poisťovne už ponúkajú oveľa viac pripoistení ako napríklad technickú asistenciu vozidiel, pripoistenie na Covid-19, pripoistenie opustenej domácnosti, chronické ochorenia, náklady na pátranie, manuálna práca či športová činnosť, ktorá môže byť aj riziková, čiže nebýva automaticky krytá v základnom balíku poistenia.

6. Potrebujú cestovné poistenie do zahraničia aj deti?

Áno, aj deti potrebujú cestovné poistenie do zahraničia rovnako ako dospelí ak hovoríme hlavne o základnej zložke cestovného poistenia, ktorou je úhrada liečebných nákladov v zahraničí. Verejné zdravotné poistenie, a teda aj Európsky preukaz zdravotného poistenia nám totiž pri úraze alebo ochorení v zahraničí vykryje len minimum nákladov spojených s ošetrením a liečbou. Aj keby šlo len o bolestivý zub či vyvrtnutý členok, bez cestovného poistenia by ste museli u lekára doplácať spoluúčasť takisto ako miestni obyvatelia danej krajiny. Napríklad ak doma vášmu zubárovi za ošetrenie bolestivého zuba doplatíte 20 eur, v Rakúsku či Taliansku to môže byť aj 100 a viac eur.

7. Keď niekto dovolenkuje na Slovensku, potrebuje cestovné poistenie?

Na Slovensku sa primárne využíva poistenie do hôr, keďže základná zložka úhrada liečebných nákladov na Slovensku je riešená z nášho zdravotného poistenia. Práve preto sa na Slovensku poisťuje záchrana horskej služby, ktorá nie je v rámci zdravotného poistenia krytá, čiže by ste si museli zásah záchranárov či prevoz vrtuľníkom platiť sami z vlastného vrecka. Od toho sú oslobodené deti do 18 rokov, čiže tie nepotrebujú cestovné poistenie do hôr na Slovensku.

8. Je cestovné poistenie drahšie ako pred pandémiou?

Mnohé poisťovne automaticky zapracovali krytie Covid-19 do svojich produktov bez možnosti pripoistenia, či už pre zelené krajiny alebo aj pre rizikové krajiny. Nárast poistného v rámci cestovného poistenia sa pohybuje na úrovni desať percent. Na trhu sú aj poisťovne, kde je možné si krytie Covid-19 pripoistiť, a to vo výške približne 100  až 200 percent z výšky poistného práve na liečebné náklady.

9. Koľko môže stáť cestovné poistenie napríklad na desať dní do Chorvátska? Napríklad pre štvorčlennú rodinu.

Základný balík takéhoto cestovného poistenia pre rodinu môže stáť od 16 eur, ale hovoríme o najnižšej cene na trhu a poistení bez dostatočného poistného krytia. Pri kvalitnom poistnom krytí, ktoré by zahŕňalo napríklad aj riziko Covidu-19, sa cena poistenia hýbe od 40 € pre celú rodinu, takže ide zhruba o štyri eurá na deň dokopy pre štyri poistené osoby.

Anketa

Ako plánuje stráviť dovolenku na Slovensku?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok