Robí vám na cestách spoločnosť aj váš štvornohý miláčik? Ak áno, mali by ste poznať zásady bezpečnosti pri preprave zvieraťa v aute. Na Slovensku túto problematiku rieši zákon o cestnej premávke.
Zdroj: Shutterstock
Zákon
Problematikou prevážania zvierat v aute sa zaoberá Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Obsah je však veľmi stručný, čo môže byť pri posudzovaní jeho porušenia problém. Samozrejme, rozhodujú o tom policajti, ktorí situáciu posudzujú na mieste.
Zákon v podstate hovorí, že pri prevážaní zvierat nemôže byť ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, samotného zvieraťa alebo cestnej premávky. Vo väčšine prípadov to však vodiči nedodržujú, za čo je stanovená pokuta do výšky 100 eur.
Slovenská legislatíva v tomto prípade nerozlišuje na akej ceste jazdíte. To znamená, že tieto pravidlá bezpečnosti platia rovnako na diaľnici, v obci aj mimo nej, na rýchlostnej alebo poľnej ceste, prípadne na akejkoľvek inej verejnej komunikácii.
Bezpečnosť
Správne prevážanie zvierat sa týka hlavne bezpečnosti. Mnoho ľudí si so sebou berie psov alebo mačky na dovolenku, stanovačku alebo na rôzne výlety. Dlhšie trasy sú hlavne z hľadiska bezpečnosti rizikovejšie. Práve počas dopravnej nehody, prípadne len prudšieho pribrzdenia môže nepripútané domáce zviera zraniť posádku a v konečnom dôsledku aj seba.
Počas crash testov, ktoré boli zamerané na prevoz psa bolo zistené, že už počas nárazu v rýchlosti 40 kilometrov za hodinu vyvinie 35-kilogramový pes silu 1400 kilogramov. Nárazové testy urobila spoločnosť Allianz v Centre pre technológie (AZT) v Mníchove. „Náš crash test ukázal, že ak na zadnom sedadle veziete nezaisteného stredne veľkého psa, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel,” hovorí Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT.
Zdroj: Allianz/YouTube
Ako sa vyhnúť pokute
Prvou z možností ako zviera prevážať správne sú špeciálne bezpečnostné pásy a postroje. Ide o špecifický postroj z pevnejšieho materiálu, ktorý môžete pripnúť priamo k bezpečnostnému pásu. Tento postroj je však určený len pre menšie zvieratá, ktoré vážia do 12 kilogramov. Pri väčších plemenách psov by mohli byť neúčinné.
Druhou možnosťou sú prepravné klietky alebo boxy, ktoré sú určené na umiestnenie v batožinovom priestore. Oddelenie od ľudskej posádky zabráni psovi, prípadne inému zvieraťu vo voľnom pohybe po aute alebo nebezpečenstvu počas nárazu.
Poslednou existujúcou alternatívou sú aj takzvané bezpečnostné deky. Fungujú na princípe upínania o sedadlo vodiča, spolujazdca a zadných sedačiek, čím vznikne priestor v tvare písmena U. Musíte ju však pripevniť správne, čiže na predné aj zadné sedačky, aby nestrácala svoju bezpečnostnú účinnosť.
Nenechávajte psa v aute
Letné dni sú povestné aj nezodpovedným správaním majiteľov zvierat. Počas horúcejších dní nechávajú svojich domácich miláčikov v rozpálenom aute. Odborníci upozorňujú, že obzvlášť u psov je rozpálené a uzamknuté auto oceľovým hrobom. V priebehu niekoľkých minút môže stúpnuť teplota aj o niekoľko desiatok stupňov. Vysoká teplota a nedostatok kyslíka tak môžu spôsobiť úhyn zvieraťa aj za veľmi krátky čas.
Zdroj: mivn.sk, Zákon o cestnej premávke, Allianz - SP
Anketa
Prevážate psa v aute?
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.
Vytlačiť
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
V júni sa na Slovensku inflácia opäť vyšplhala na úroveň, akú sme tu nevideli už rok a pol, dosahujúc medziročnú hodnotu 4,3 %. Tento nárast prekonal všetky mesačné hodnoty od decembra... celý článok
Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok
Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok
Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok