Covid-19 a dovolenka: Ako funguje cestovné poistenie a koľko to stojí?

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 8. 2021
Chystáte sa počas leta na dovolenku? Nemali by ste zabudnúť na cestovné poistenie, ktoré mnoho ľudí stále považuje za nepotrebné. Skutočnosť je však často iná.
Covid-19 a dovolenka: Ako funguje cestovné poistenie a koľko to stojí?

Zdroj: Shutterstock

Každého môže počas dovolenky v zahraničí zastihnúť nepredvídaná udalosť. Finančné náklady takýchto problémov však môže kryť cestovné poistenie. V zelených krajinách, ktoré tak označí slovenské ministerstvo zahraničných vecí, chráni toto poistenie dovolenkára aj proti Covidu-19, v červených a čiernych však už nie.

 

Čo vlastne kryje cestovné poistenie?

Cestovné poistenie slúži na krytie neočakávaných udalostí, či už zdravotných alebo finančných, ktoré sa niekomu prihodia v zahraničí alebo na domácej dovolenke. Poistenie sa skladá zo základného balíka a špeciálneho pripoistenia. Základný balík spravidla tvorí krytie liečebných nákladov spolu s asistenčnými službami. V rámci pripoistenia si ľudia môžu vybrať špeciálne udalosti, ktoré môžu na ich dovolenke nastať a pri ktorých chcú byť chránení.

Čo môže byť v základe:

 • úhrada liekov,
 • ošetrenie,
 • hospitalizácia,
 • zubár,
 • operácie,
 • prevoz pacienta alebo telesných pozostatkov,
 • a podobne.

Čo môže byť v pripoistení:

 • športové aktivity,
 • batožina a osobné veci,
 • storno zájazdu, leteniek a ubytovania,
 • zodpovednosť za škodu,
 • úraz,
 • a podobne.

Tip: Chystáte na leto dovolenku? Pozrite si, ako ju čerpať správne

Pozor na čierne krajiny

V princípe platí, že pri ceste do čiernej krajiny na cestovateľskom semafore, kam ministerstvo zahraničia naďalej odporúča necestovať, nie ste poistením liečebných nákladov chránení pre prípad nákazy vírusom Covid-19.

„Do čiernej krajiny cestujete na vaše riziko, pretože cestovné poistenie vás v prípade ochorenia na Covid-19 nechráni,” vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.Cestovné poistenie totiž spravidla nekryje také udalosti v súvislosti s pandémiou.

Toto pravidlo platí najmä v krajine, ktorá je vopred označená ako vysoko riziková. Ak teda ochoriete na Covid-19 a budete potrebovať zdravotnú starostlivosť v zahraničí, poisťovňa bude prihliadať na to, v ktorej krajine sa to prihodilo.

Poisťovne majú v týchto prípadoch právo úplne zamietnuť preplatenie nákladov. Viaceré poisťovacie domy sa ale pandémii už prispôsobili a ponúkajú poistky, ktoré už tieto riziká kryjú v základnom balíku. Ponuky sú však rôzne, treba si ich overiť dopredu.

Preplatí poisťovňa karanténu: Niektoré poisťovne síce už ponúkajú cestovné poistenie, ktoré s pandémiou a karanténou rátajú, no stále to nie je pravidlom. Mnoho krajín sveta má aj naďalej platnú povinnosť podrobiť sa povinnej karanténe pri príchode zo zahraničia. Ak sa do nej niekto dostane, musí počítať aj s nákladmi na hotel či iné ubytovanie. „Chcem prízvukovať, že karanténa nie je považovaná za liečenie ochorenia. Ak vás teda niekde pošlú do karantény, budete si ju musieť kompletne zaplatiť sami, cestovné poistenie vám nepomôže,“ vysvetľuje Búlik.

Ako funguje poistenie storna?

Obzvlášť obozretní by mali byť ľudia, ktorí sa pri ceste do zahraničia spoliehajú aj na poistenie storna v prípade, že nebudú cestovať do zahraničia zo strachu z pandémie. Poisťovňa storno nepreplatí, ak sa niekto rozhodne necestovať pre obavy.

Poistenie storna funguje len vtedy, ak pred odchodom dovolenkár akútne ochorie napríklad na Covid-19 alebo ak mu niekto adresne nariadi domácu karanténu, a tým mu znemožní vycestovať. Časť poisťovní preplatí prepadnuté letenky či ubytovanie pri poistení storna zájazdu v prípade, že ministerstvo zahraničia danú krajinu preradí do 3. alebo 4. stupňa cestovného odporúčania.

Dobrou správou však je, že časť aeroliniek v tomto roku výnimočne umožňuje prebookovanie aj najlacnejších leteniek na iný termín v prípade, že krajina neumožňuje vstup cudzincom na svoje územie.

„Odporúčam vybrať si také aerolinky, ktoré majú vo svojich podmienkach možnosť prebookovať let bez ďalších podmienok. Netreba sa spoliehať na podmienku zákazu vstupu do krajiny,“ hovorí finančný analytik.

Mnohé krajiny ho totiž zrušili a uplatňujú 14-dennú karanténu. Ak sa kvôli tomu niekto rozhodne necestovať, nebude mať nárok na úhradu nákladov zo storna.

Cestovné poistenie je drahšie

Tento rok ľudia zaplatia za cestovné poistenie minimálne raz toľko ako vlani. Pod tohtoročné zdraženie sa podpísala hlavne pandémie. „Aj vzhľadom na aktuálnu situáciu s epidémiou a vznik nových mutácií je preto otázne, či pôjde o konečné navýšenie ceny alebo nie,“ hovorí Alojz Kozoň, oblastný riaditeľ a akcionár Sophistic Pro finance.

Koľko však môže stáť? Napríklad základný balík pre štvorčlennú rodinu, ktorá cestuje do Chorvátska, môže stáť od 16 eur. Pri kvalitnom poistnom krytí, ktoré by zahŕňalo napríklad aj riziko Covidu-19, sa cena poistenia hýbe od 40 € pre celú rodinu. Ceny sú však v poisťovniach rôzne. Odporúčame preto využiť internetové porovnávače.

Anketa

Máte pri cestovaní uzatvorené aj poistenie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

3. 2. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy... celý článok

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

1. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

Neustály rast cien a len minimálny posun v platoch hovorí jasnou rečou. Slováci, ktorí majú aspoň minimálne jazykové znalosti opúšťajú našu krajinu. Pracovať v zahraničí sa totiž oplatí... celý článok