Kedy možno zrušiť zájazd? Svojvoľné storno vás vyjde draho

Roland Regely | rubrika: Článok | 18. 3. 2020 | 1 komentár
Musíte stornovať dovolenku? Počítajte s tým, že vám nevrátia všetky peniaze. Ani v prípade epidémie. Ako postupovať, aby ste získali naspäť čo najviac prostriedkov, ktoré ste do zrušeného zájazdu investovali?
Kedy možno zrušiť zájazd? Svojvoľné storno vás vyjde draho

Zdroj: Shutterstock

Dovolenku možno stornovať kedykoľvek, nie však zadarmo. Náhle problémy v rodine či zamestnaní, prípadne zdravotné problémy sú dôvody na vrátenie peňazí za dovolenku - musíte však mať takúto dovolenku poistenú. V opačnom prípade treba počítať s tým, že cestovná kancelária vráti zo zaplatených peňazí iba sumu zníženú o storno poplatky. A to aj v prípade, že si chce cestovateľ zmeniť iba termín odchodu alebo zvolenú destináciu. Výška storno poplatkov je v jednotlivých cestovných kanceláriách rozdielna.

Storno si poistite pri kúpe letenky alebo dovolenky

Pri zrušení letenky alebo dovolenky zo zdravotných dôvodov, prípadne z titulu iných vážnych situácii síce môžete stornovať svoj pobyt, avšak vždy len podľa podmienok zájazdu v konkrétnej cestovnej kancelárii. To v drvivej väčšine prípadov znamená, že cestovná kancelária si nechá svoj spracovateľský poplatok prípadne províziu a vy získate naspäť najaké percento z celkovej sumy zájazdu. 

Niektoré cestovné kancelárie umožňujú vrátenie peňazí do mesiaca od zakúpenia dovolenky avšak v dostatočnom predstihu pred nástupom na dovolenku vo výške 50 až 70%. Konkrétne podmienky si treba vždy naštudovať ešte pred zakúpením zájazdu. 

Ak máte poistenie storna a nemôžete nastúpiť na dovolenku z vážneho dôvodu, vďaka poisteniu získate naspäť prostriedky, ktoré ste museli oželieť vďaka stornovaniu zájazdov. Deje sa tak po odpočítaní spoluúčasti, ak nejaká je a pohybuje sa obvykle od 0 do 20%. 

 

Ani pri poistení nemôžete stornovať len tak

Je potrebné uviesť že vážnym dôvodom na zrušenie dovolenky nie je to, že sa vám nechce alebo ste sa napríklad rozišli s partnerom. Poistenie sa vzťahuje len na dôvod, ktorým je náhla choroba, úraz, hospitalizácia, ak je lekársky doložené a podobne. Navyše poisťovňa akceptuje chorobu iba vtedy, keď ste sa na ňu 6 mesiacov pred zájazdom neliečili, a ak nevznikla v dôsledku alkoholizmu či užívania návykových látok.

Medzi opodstatnené dôvody patrí aj úmrtie, náhla choroba, úraz alebo hospitalizácia blízkej osoby či spolucestujúceho. Poistenie vám odporúčame najmä, ak máte menšie deti. 

Ďalej dôvod na storno v prípade poistenia môže byť aj vlámanie do domácnosti, živelná poistná udalosť v byte alebo vážna dopravná nehoda, ktorá by vám znemožnila odcestovať. Ak by ste chceli zájazd zrušiť z iných dôvodov, napríklad pre zlé počasie alebo pre komplikácie v zamestnaní, storno poplatok vám nepreplatia.

Ako postupovať pri storne dovolenky?

Odporúčame bezodkladne nahlásiť udalosť poisťovni a predložiť všetky požadované písomnosti. Musíte tak urobiť do 14 dní odo dňa stornovania zájazdu. 

Pripravte si nasledovné dokumenty:

  • potvrdenie o zaplatení zájazdu, cesty, ubytovania, lístkov, skrátka toho, čo stornutjete
  • potvrdenie o výške vyrubeného storno poplatku
  • lekársku správu (alebo úmrtný list)
  • ďalšie záznamy napríklad z polície hasičov a podobne, ktorá doložia vaše tvrdenie

Ako zrušiť zájazd v prípade epidémie?

Štandardné storno podmienky nehovoria o tom, že máte nárok na vrátenie peňazí, ak ste napríklad chceli vycestovať do cudziny, ale tam sa objavil nebezpečný vírus. Poistenie storna sa totiž nevzťahuje na udalosti, ktoré nastali v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej destinácii.

Treba tiež sledovať odporúčania Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky. Pokiaľ nie je v danej krajine alebo oblasti kam má klient cestovať vyhlásený min. 3. stupeň cestovného odporúčania, nenastúpenie na cestu resp. jej stornovanie z dôvodu výskytu vírusu alebo strachu z vycestovania nie je kryté.

Ak klient má cestovať do uzavretých oblastí, kde je vydané odporúčanie necestovať - možno sa obrátiť na letecké spoločnosti a nechať si refundovať takéto lety, v týchto prípadoch môže poisťovňa pristúpiť k plneniu storna poplatkov za nevyužité ubytovanie, prípadne iné služby, ak má klient dojednané poistenie storno poplatku.

Anketa

Poisťujete sa tesne pred dovolenkou alebo máte celoročné poistenie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

29. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

Sociálna poisťovňa varuje svojich klientov pred nebezpečnými podvodnými e-mailami, ktoré zneužívajú jej dôveryhodné meno. Tieto správy, maskované ako informácie o preplatkoch na starobné... celý článok

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

9. 4. 2025 | Barbora Magočová

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

Príchod jari priam láka na prechádzky do prírody. Teplejšie dni však prinášajú aj zvýšenú aktivitu medveďov, ktoré sa neraz pohybujú aj v blízkosti obývaných oblastí. Len celkom nedávno... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok