Otcovia už pri žiadosti o materské nemusia uzatvárať dohodu o prebratí dieťaťa do starostlivosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 4. 2021
Novela zákona o sociálnom poistení priniesla aj zmeny v materskej pre otcov. Zdôraznili to predstavitelia strany SaS počas stredajšej tlačovej konferencie. Strana sa chce na budúceho nového ministra práce obrátiť aj s ďalšími zlepšujúcimi návrhmi.
Otcovia už pri žiadosti o materské nemusia uzatvárať dohodu o prebratí dieťaťa do starostlivosti

Zdroj: Shutterstock

Novela zákona o sociálnom poistení priniesla aj zmeny v materskej pre otcov. Zdôraznili to predstavitelia strany SaS počas stredajšej tlačovej konferencie. Strana sa chce na budúceho nového ministra práce obrátiť aj s ďalšími zlepšujúcimi návrhmi. Informovala o tom prednedávnom TASR.

„Doteraz, keď chcel ísť otec na materskú, Sociálna poisťovňa (SP) vyžadovala tlačivo Prevzatie dieťaťa do starostlivosti otca,“ priblížil poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Cmorej (SaS) s tým, že táto povinnosť sa novelou zákona ruší. Ak otec nemá obmedzené rodičovské práva, prevzatie dieťaťa do starostlivosti nebude potrebné. Predstavitelia SaS zdôraznili, že tak zaniká aj dôvod, pre ktoré SP nepriznávala materské stovkám otcov.

Po novom odpadá „pseudopodmienka“

Podľa experta na dane Jozefa Mihála týmto odpadá zbytočný stres mnohým rodinám, keďže sa ruší „pseudopodmienka“ prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Pre SP to často podľa jeho slov predstavovalo zámienku na to, aby mnohým otcom nepriznali materskú.

„Bola to absurdná situácia, pretože podľa zákona o rodine sa otec dieťaťa, samozrejme, stará o svoje dieťa - to je absolútne jasné a prirodzené - ale najlepšie sa stará tým, že pre rodinu zarobí čo najviac peňazí,“ podotkol Mihál s tým, že ak si však otec počas poberania materskej našiel spôsob, ako si zabezpečiť bočný príjem alebo nové zamestnanie, bol to pre SP dôvod, aby mu paradoxne materskú zamietla či prestala vyplácať. 

Od 1. mája tak budú môcť otcovia čerpať materskú za predpokladu, že boli nemocensky poistení, a to aj popri bočnom zárobku.

 

Čo sa mení od 1. mája a čo ostáva

Naďalej platí, že pri jednom a tom istom dieťati môžu poberať materské postupne obaja rodičia, pokiaľ každý z nich spĺňa podmienky.

Od 1. mája 2021 má otec dieťaťa nárok na materské, ak:

  • matka nepoberá materské na to isté dieťa (už ho nepoberá alebo vôbec nemala na materské nárok)

  • matka nepoberá rodičovský príspevok (na to isté, ale ani na iné dieťa)

  • ku dňu podania žiadosti o materské je nemocensky poistený alebo je v ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia a

  • pred podaním žiadosti o materské bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Od 1. mája 2021 už nie je podmienkou prevzatie dieťaťa do starostlivosti otca od matky. Táto podmienka sa už nesleduje a neskúma.

Sociálna poisťovňa už teda nevyžaduje dohodu otca s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti otca.

Požadovaných 270 dní nemocenského poistenia môže mať otec v ľubovoľnom období pred podaním žiadosti o materské, nemusí to byť v posledných dvoch rokoch, môže to byť aj v dlhšom období pred podaním žiadosti.

Naďalej platí, že otec nemôže poberať materské na to isté dieťa súčasne s matkou.

Avšak otec môže poberať materské na staršie dieťa v tom istom čase, kedy matka poberá materské na mladšie dieťa, respektíve ešte pred narodením na nenarodené dieťa. Táto možnosť je obvykle výhodná, pretože takto sa zníži počet mesiacov, za ktoré nebudú mať nárok na rodičovský príspevok. Inými slovami, rodina získa viac peňazí z rodičovských príspevkov.

Zmierniť rozdiely medzi pohlaviami

Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podotkla, že ide aj o tému zrovnoprávnenia žien a mužov. Reálne praktické riešenia, akým je aj táto časť novely zákona, podľa nej pomôžu zmierniť skoro 20-percentný rozdiel v priemerných mzdách medzi mužmi a ženami.

Cigániková tiež dodala, že za novým ministrom práce pôjdu predstavitelia SaS s požiadavkou o zmenu názvu materskej dovolenky na rodičovskú starostlivosť. „Pretože už dávno to nie je materská a už vôbec nie dovolenka,“ uzavrela poslankyňa. Cmorej dodal, že strana chce presadiť aj kompletnú zmenu dávok do troch rokov veku dieťaťa.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Náhradné výživné v roku 2023: 6 častých otázok a odpovedí

22. 9. 2023 | Barbora Magočová

Náhradné výživné v roku 2023: 6 častých otázok a odpovedí

Ste samoživiteľom a druhý rodič vášho dieťaťa vám nič neprispieva? Čítajte, za akých podmienok je možné v roku 2023 získať náhradné výživné a v akej výške sa poskytuje. Prinášame tiež... celý článok

Ako sa určuje poplatok za družinu a kedy možno žiadať o jeho zníženie?

6. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa určuje poplatok za družinu a kedy možno žiadať o jeho zníženie?

Školský klub detí (ľudovo označovaný aj ako „družina“) navštevuje tesne po nástupe do školy väčšina žiakov. Zamestnaní rodičia vďaka nemu nemusia riešiť, kto sa o ich potomkov postará... celý článok

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

25. 5. 2023 | Barbora Magočová

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

Peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu či garáže môže osobám so zdravotnými problémami pomôcť k významnému skvalitneniu ich každodenného života. Nie je limitovaný len na odstránenie... celý článok

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

2. 3. 2023 | Daniel Výcha

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

16. 02. 2023 NR SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej hlavným cieľom je čo najefektívnejšie poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Súčasťou novely je aj zmena valorizačného... celý článok

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

8. 11. 2022 | Marek Mittaš

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

Medzi dávkami, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sa od 1. novembra 2022 objavilo otcovské. Cieľom tejto dávky je podporiť otcov v tom, aby mohli tráviť čas so svojím novonarodeným dieťaťom.... celý článok