Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2021?

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 7. 2021
Maximálne dávky v nezamestnanosti sa zmenili od 1. júla 2021. Poďte sa pozrieť, ako budú vyzerať dávky v nezamestnanosti tento rok.
Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2021?

Zdroj: Shutterstock

Zvýšil sa maximálny denný vymeriavací základ

Dávka v nezamestnanosti je dávka, ktorá je po splnení zákonných podmienok vyplácaná zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti a ktorá slúži na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti.  

Od roku 2019 sa zvyšuje maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočítavajú nemocenské dávky. V roku 2020 išlo o sumu 66,6083 eur, v roku 2021 pôjde o sumu 71,8028 eur.

Maximálna výška dennej sumy

Najvyššia možná výška nemocenskej dávky pre tento rok je vo výške 55 % z maximálneho denného vymeriavacieho základu. To znamená, že v roku 2021 je maximálna denná suma nemocenskej dávky predstavovať sumu 39,49 eura. Čo to znamená?

Ak ochoriete v roku 2021, od Sociálnej poisťovne dostanete maximálnu nemocenskú na deň 39,49 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa vyplatí poistencovi nemocenské maximálne vo výške 1 184,80 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 224,30 eura.

 

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zmena maximálnej výšky

Sociálna poisťovňa uvádza, že na rozdiel od iných dávok, ktoré sa menia začiatkom nového roka, teda k 1. januáru, pri maximálnej výške dávky v nezamestnanosti sa to mení vždy k 1. júlu. 

Od 1. júla 2021 do 30. júna 2022 je maximálna suma mesačnej dávky v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní – 1 154,80 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní – 1 113 eur.

Ako vypočítať výšku dávky v nezamestnanosti

Pravidlá, ktoré platili v roku 2020, platia aj v roku 2021. To znamená, že ak vezmete sumu, ktorú ste zarobili za posledné dva roky, resp. rozhoduje priemer všetkých výplat za posledných 24 mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Výška podpory predstavuje polovicu, teda 50 % z tejto hrubej mzdy.

Ako vybaviť dávky v nezamestnanosti

Vaša prvá cesta bude smerovať na Úrad práce, kde obdržíte potvrdenie o zaradení do evidencie nezamestnaných. Vypíšete si žiadosť o dávku v nezamestnanosti a odovzdáte ju na podateľni v Sociálnej poisťovni. Za nejaký čas vám Sociálna poisťovňa zašle rozhodnutie a v ňom nájdete aj váš denný vymeriavací základ.

Dávka v nezamestnanosti sa zväčša vypláca ku 15. kalendárnemu dňu v mesiaci. Vypláca sa spätne za predošlý mesiac. Ak máte záujem o vyplácanie formou poštových poukážok, potom budete dostávať peniaze neskôr, niekedy medzi 18. a 27. kalendárnym dňom v mesiaci.

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+48
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Príspevok pri narodení dieťaťa: kde si ho môžete navýšiť o ďalších 400 Eur?

28. 9. 2023 | Barbora Magočová

Príspevok pri narodení dieťaťa: kde si ho môžete navýšiť o ďalších 400 Eur?

Jeden príspevok pri narodení dieťaťa vypláca štát, druhý je možné získať aj od samosprávy. Ktoré zo slovenských miest poskytujú finančnú výpomoc pri narodení potomka nad rámec príspevku... celý článok

Náhradné výživné v roku 2023: 6 častých otázok a odpovedí

22. 9. 2023 | Barbora Magočová

Náhradné výživné v roku 2023: 6 častých otázok a odpovedí

Ste samoživiteľom a druhý rodič vášho dieťaťa vám nič neprispieva? Čítajte, za akých podmienok je možné v roku 2023 získať náhradné výživné a v akej výške sa poskytuje. Prinášame tiež... celý článok

Ako sa určuje poplatok za družinu a kedy možno žiadať o jeho zníženie?

6. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa určuje poplatok za družinu a kedy možno žiadať o jeho zníženie?

Školský klub detí (ľudovo označovaný aj ako „družina“) navštevuje tesne po nástupe do školy väčšina žiakov. Zamestnaní rodičia vďaka nemu nemusia riešiť, kto sa o ich potomkov postará... celý článok

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

25. 5. 2023 | Barbora Magočová

Bezbariérové úpravy nehnuteľnosti: Ako získať príspevok v roku 2023?

Peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu či garáže môže osobám so zdravotnými problémami pomôcť k významnému skvalitneniu ich každodenného života. Nie je limitovaný len na odstránenie... celý článok

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

2. 3. 2023 | Daniel Výcha

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

16. 02. 2023 NR SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej hlavným cieľom je čo najefektívnejšie poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Súčasťou novely je aj zmena valorizačného... celý článok