Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2021?

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 7. 2021
Maximálne dávky v nezamestnanosti sa zmenili od 1. júla 2021. Poďte sa pozrieť, ako budú vyzerať dávky v nezamestnanosti tento rok.
Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2021?

Zdroj: Shutterstock

Zvýšil sa maximálny denný vymeriavací základ

Dávka v nezamestnanosti je dávka, ktorá je po splnení zákonných podmienok vyplácaná zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti a ktorá slúži na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti.  

Od roku 2019 sa zvyšuje maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočítavajú nemocenské dávky. V roku 2020 išlo o sumu 66,6083 eur, v roku 2021 pôjde o sumu 71,8028 eur.

Maximálna výška dennej sumy

Najvyššia možná výška nemocenskej dávky pre tento rok je vo výške 55 % z maximálneho denného vymeriavacieho základu. To znamená, že v roku 2021 je maximálna denná suma nemocenskej dávky predstavovať sumu 39,49 eura. Čo to znamená?

Ak ochoriete v roku 2021, od Sociálnej poisťovne dostanete maximálnu nemocenskú na deň 39,49 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa vyplatí poistencovi nemocenské maximálne vo výške 1 184,80 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 224,30 eura.

 

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zmena maximálnej výšky

Sociálna poisťovňa uvádza, že na rozdiel od iných dávok, ktoré sa menia začiatkom nového roka, teda k 1. januáru, pri maximálnej výške dávky v nezamestnanosti sa to mení vždy k 1. júlu. 

Od 1. júla 2021 do 30. júna 2022 je maximálna suma mesačnej dávky v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní – 1 154,80 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní – 1 113 eur.

Ako vypočítať výšku dávky v nezamestnanosti

Pravidlá, ktoré platili v roku 2020, platia aj v roku 2021. To znamená, že ak vezmete sumu, ktorú ste zarobili za posledné dva roky, resp. rozhoduje priemer všetkých výplat za posledných 24 mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Výška podpory predstavuje polovicu, teda 50 % z tejto hrubej mzdy.

Ako vybaviť dávky v nezamestnanosti

Vaša prvá cesta bude smerovať na Úrad práce, kde obdržíte potvrdenie o zaradení do evidencie nezamestnaných. Vypíšete si žiadosť o dávku v nezamestnanosti a odovzdáte ju na podateľni v Sociálnej poisťovni. Za nejaký čas vám Sociálna poisťovňa zašle rozhodnutie a v ňom nájdete aj váš denný vymeriavací základ.

Dávka v nezamestnanosti sa zväčša vypláca ku 15. kalendárnemu dňu v mesiaci. Vypláca sa spätne za predošlý mesiac. Ak máte záujem o vyplácanie formou poštových poukážok, potom budete dostávať peniaze neskôr, niekedy medzi 18. a 27. kalendárnym dňom v mesiaci.

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+48
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce