Auto môžete z evidencie vyradiť klasicky aj elektronicky. Tu je kompletný návod

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 8. 2020
Ak svoje vozidlo už neplánujete ďalej používať a jeho predaj je bezpredmetný, potrebujete požiadať o vyradenie vozidla z evidencie.
Auto môžete z evidencie vyradiť klasicky aj elektronicky. Tu je kompletný návod

Zdroj: Shutterstock

Ak ste v domácnosti došli k záveru, že vaše auto už nebudete ďalej používať, prípadne je už pre vašu rodinu pristaré, musíte ho vyradiť z evidencie. Auto by nemalo zostať stáť na parkovisku a zaberať tak miesto ostatným obyvateľom vašej obce. Ak auto už nebudete používať a chcete ho zlikvidovať, na odhlásenie budete potrebovať aj potvrdenie o tom, že bolo vozidlo zlikvidované ekologicky.

Koľko stojí vyradenie auta z evidencie?

Ak ste dúfali, že to bude zadarmo, dúfali ste správne. V prípade vozidiel kategórie M1, N1 a L2 sa neplatí žiaden poplatok. Pri iných kategóriách je správny poplatok vo výške 5 eur. 

Pri využití elektronickej služby je poplatok vo výške 2,50 €. Príspevok do Environmentálneho fondu, ktorý platí žiadateľ o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla, je 500 eur.

 

Ako vyradiť auto z evidencie?

Ak ste sa rozhodli vyradiť auto z evidencie, môžete o vyradenie požiadať ako vlastník, držiteľ vozidla alebo splnomocnená osoba na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte alebo cez elektronickú službu. 

Ak máte elektronický občiansky preukaz a disponujete aj kvalifikovaným elektronickým podpisom, vozidlo môžete vyradiť z evidencie aj elektronicky. Ministerstvo vnútra SR tento rok upozorňuje, že pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie počas mimoriadnej situácie (COVID-19) nie je potrebné odovzdávať osvedčenia o evidencii časť I. a časť II.

Treba myslieť na to, že pri vyradení starého vozidla (kategória M1,N1,L2) je v prvom rade potrebné zabezpečiť ekologické spracovanie. To znamená, že ho musí odviesť alebo nechať odviesť k autorizovanému spracovateľovi, resp. osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel na Slovensku alebo v Európskej únii a zošrotovať. Takáto inštitúcia potom môže vydať rovno aj potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie a teda v tomto konkrétnom prípade nie je potrebné  žiadať o vyradenie vozidla dopravný inšpektorát, pretože k vyradeniu dôjde automaticky na základe podnetu spracovateľa. Ak by vám spracovateľ takéto potvrdenie nevedel vydať, je potrebné o vyradenie požiadať tak, ako pri vozidlách ostatných kategórií.

Aké doklady treba k vyradeniu vozidla z evidencie?

  • Potvrdenie od spracovateľa starých áut (v prípade, že bolo vystavené mimo Slovenska alebo Českej republiky, musí byť toto potvrdenie úradne preložené do slovenského jazyka)

  • Platný doklad totožnosti

  • Splnomocnenie, ak auto vyraďuje iná osoba ako držiteľ alebo vlastník

Pozor! Obe osvedčenia o evidencii (malý a veľký technický preukaz) musia byť spolu s tabuľkami s evidenčným číslom odovzdané spracovateľovi auta.

Vyradenie fyzicky neexistujúceho vozidla - ako na to?

Ak chcete vyradiť z evidencie automobil, ktorý už z nejakého dôvodu neexistuje, môžete tak tiež urobiť. Mali by ste však vedieť, že ak vyraďujete fyzicky neexistujúce vozidlo, musíte uhradiť príspevok do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur.

Budete k tomu potrebovať nasledovné doklady:

  • Platný doklad totožnosti

  • V prípade právnickej osoby aj originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list

  • Splnomocnenie, ak auto vyraďuje iná osoba ako držiteľ alebo vlastník

  • Rozhodnutie orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla (žiadosť o jeho vydanie nájdete na http://www.ersv.sk)

  • Osvedčenia o evidencii, prípadne čestné prehlásenia o ich strate alebo odcudzení, a tabuľky s evidenčným číslom, prípadne oznámenie o strate alebo odcudzení

Dá sa opätovne prihlásiť vozidlo? Dá, ale…

Ak sa po nejakom čase rozhodnete svoje auto opäť prihlásiť, môžete tak urobiť len v takom prípade, že prejde technickou kontrolou. 

Dobrou správou je, že ak bolo vozidlo dočasne vyradené z evidencie počas krízovej situácie (COVID-19), opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla je oslobodené od správneho poplatku.

Anketa

Aký je rok výroby vášho auta?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Inflácia dosiahla 4,3 %, najviac za posledný rok a pol. Zdraželi najmä základné veci

15. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Inflácia dosiahla 4,3 %, najviac za posledný rok a pol. Zdraželi najmä základné veci

V júni sa na Slovensku inflácia opäť vyšplhala na úroveň, akú sme tu nevideli už rok a pol, dosahujúc medziročnú hodnotu 4,3 %. Tento nárast prekonal všetky mesačné hodnoty od decembra... celý článok

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok