Auto môžete z evidencie vyradiť klasicky aj elektronicky. Tu je kompletný návod

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 8. 2020
Ak svoje vozidlo už neplánujete ďalej používať a jeho predaj je bezpredmetný, potrebujete požiadať o vyradenie vozidla z evidencie.
Auto môžete z evidencie vyradiť klasicky aj elektronicky. Tu je kompletný návod

Zdroj: Shutterstock

Ak ste v domácnosti došli k záveru, že vaše auto už nebudete ďalej používať, prípadne je už pre vašu rodinu pristaré, musíte ho vyradiť z evidencie. Auto by nemalo zostať stáť na parkovisku a zaberať tak miesto ostatným obyvateľom vašej obce. Ak auto už nebudete používať a chcete ho zlikvidovať, na odhlásenie budete potrebovať aj potvrdenie o tom, že bolo vozidlo zlikvidované ekologicky.

Koľko stojí vyradenie auta z evidencie?

Ak ste dúfali, že to bude zadarmo, dúfali ste správne. V prípade vozidiel kategórie M1, N1 a L2 sa neplatí žiaden poplatok. Pri iných kategóriách je správny poplatok vo výške 5 eur. 

Pri využití elektronickej služby je poplatok vo výške 2,50 €. Príspevok do Environmentálneho fondu, ktorý platí žiadateľ o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla, je 500 eur.

 

Ako vyradiť auto z evidencie?

Ak ste sa rozhodli vyradiť auto z evidencie, môžete o vyradenie požiadať ako vlastník, držiteľ vozidla alebo splnomocnená osoba na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte alebo cez elektronickú službu. 

Ak máte elektronický občiansky preukaz a disponujete aj kvalifikovaným elektronickým podpisom, vozidlo môžete vyradiť z evidencie aj elektronicky. Ministerstvo vnútra SR tento rok upozorňuje, že pri dočasnom vyradení vozidla z evidencie počas mimoriadnej situácie (COVID-19) nie je potrebné odovzdávať osvedčenia o evidencii časť I. a časť II.

Treba myslieť na to, že pri vyradení starého vozidla (kategória M1,N1,L2) je v prvom rade potrebné zabezpečiť ekologické spracovanie. To znamená, že ho musí odviesť alebo nechať odviesť k autorizovanému spracovateľovi, resp. osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel na Slovensku alebo v Európskej únii a zošrotovať. Takáto inštitúcia potom môže vydať rovno aj potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie a teda v tomto konkrétnom prípade nie je potrebné  žiadať o vyradenie vozidla dopravný inšpektorát, pretože k vyradeniu dôjde automaticky na základe podnetu spracovateľa. Ak by vám spracovateľ takéto potvrdenie nevedel vydať, je potrebné o vyradenie požiadať tak, ako pri vozidlách ostatných kategórií.

Aké doklady treba k vyradeniu vozidla z evidencie?

  • Potvrdenie od spracovateľa starých áut (v prípade, že bolo vystavené mimo Slovenska alebo Českej republiky, musí byť toto potvrdenie úradne preložené do slovenského jazyka)

  • Platný doklad totožnosti

  • Splnomocnenie, ak auto vyraďuje iná osoba ako držiteľ alebo vlastník

Pozor! Obe osvedčenia o evidencii (malý a veľký technický preukaz) musia byť spolu s tabuľkami s evidenčným číslom odovzdané spracovateľovi auta.

Vyradenie fyzicky neexistujúceho vozidla - ako na to?

Ak chcete vyradiť z evidencie automobil, ktorý už z nejakého dôvodu neexistuje, môžete tak tiež urobiť. Mali by ste však vedieť, že ak vyraďujete fyzicky neexistujúce vozidlo, musíte uhradiť príspevok do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur.

Budete k tomu potrebovať nasledovné doklady:

  • Platný doklad totožnosti

  • V prípade právnickej osoby aj originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list

  • Splnomocnenie, ak auto vyraďuje iná osoba ako držiteľ alebo vlastník

  • Rozhodnutie orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla (žiadosť o jeho vydanie nájdete na http://www.ersv.sk)

  • Osvedčenia o evidencii, prípadne čestné prehlásenia o ich strate alebo odcudzení, a tabuľky s evidenčným číslom, prípadne oznámenie o strate alebo odcudzení

Dá sa opätovne prihlásiť vozidlo? Dá, ale…

Ak sa po nejakom čase rozhodnete svoje auto opäť prihlásiť, môžete tak urobiť len v takom prípade, že prejde technickou kontrolou. 

Dobrou správou je, že ak bolo vozidlo dočasne vyradené z evidencie počas krízovej situácie (COVID-19), opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla je oslobodené od správneho poplatku.

Anketa

Aký je rok výroby vášho auta?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok