Ako sa pripraviť na autoškolu? (návod + na čo si dať pozor)

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 9. 2021
Vodičský preukaz typu B je často uvedený v pracovných inzerátoch ako požiadavka na uchádzača o zamestnanie. V tomto článku si rozoberieme, ako prebieha príprava na vodičák, resp. autoškolu tak, aby ste ju úspešne zvládli.
Ako sa pripraviť na autoškolu? (návod + na čo si dať pozor)

Zdroj: Shutterstock

Autoškola a vodičský preukaz už dnes patrí medzi základné vzdelanie. Netvrdíme, že ju nutne potrebujete ku každej práci, avšak mať oprávnenie viesť motorové vozidlo oceníte v súkromí i pracovnom živote. Máme pre vás tipy, ako sa správne pripraviť na skúšky z autoškoly.

Ako vybrať vhodnú autoškolu

Cena autoškoly by nemala byť jediným kritériom. Určite odporúčame vyberať z autoškôl, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vášho bydliska, dajte na skúsenosti známych a vyberajte aj podľa toho, na akých vozidlách budete vykonávať skúšobné jazdy.

Väčšina autoškôl poskytuje rôzne zľavy študentom, prípadne ak sa dohodnú viacerí uchádzači a spoločne si vyberú jednu autoškolu, často dostanú aj skupinovú zľavu. Vhodným nástrojom na hľadanie a referencie je nepochybne Google.

Tip redakcie: Ak to nie je nevyhnutné, nedochádzajte kvôli nižšej cene do menších miest či obcí, skúsenosti, ktoré naberiete počas skúšobných jázd v hustej premávke sú na nezaplatenie.

 

Ako prebieha príprava na skúšky z autoškoly

Výcvik v autoškole sa skladá z praktickej a teoretickej časti. Teoretická časť by vás mala oboznámiť so zákonom, pravidlami, dopravným značením, naučiť základné technické vedomosti o motorovom vozidle, ale tiež odovzdať skúsenosti potrebné pre schopnosť poskytnúť prvú pomoc pri dopravnej nehode.

Praktická časť vás najprv zavedie na tzv. trenažér, kde si osvojíte základné schopnosti a znalosti k vedeniu motorového vozidla a následne vás čakajú skúšobné jazdy s inštruktorom jazdenia.

Absolvovanie celej autoškoly vám zaberie približne 2 až 3 mesiace, existujú samozrejme aj rýchlokurzy, ktoré sú drahšie. Skúška pozostáva z písomného testu a z jazdy s komisármi, resp. príslušníkmi policajného zboru.

Odporúčame začať s testami ešte pred začatím kurzu, Ministerstvo dopravy ponúka skúšobné testy na svojej stránke, prípadne sa viete testovať už aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Jazdu v premávke či na parkovisku za žiadnych okolností neskúšajte bez inštruktora. Na hodinách autoškoly na to budete mať dostatočný priestor. Ak by vás zastavili policajti, budete mať postarané o poriadny problém a získanie vodičského preukazu si môžete oddialiť o niekoľko rokov.

K tomu, aby ste mohli pristúpiť k záverečným skúškam potrebujete zvládnuť teoretickú časť (32 hodín), praktickú časť (41 hodín = 6 hodín trenažér, 3 hodiny praktická údržba, 1 hodina oboznámenie sa s vozidlom, 31 hodín jázd) a kurz prvej pomoci (8 hodín). K skúškam prihlasuje samotná autoškola, k prihláške je potrebné zakúpiť kolok v hodnote 33 eur.

Testy na autoškolu sú zdarma dostupné na internete

Okrem stránky Ministerstva dopravy možno na internete nájsť veľké množstvo testov na autoškolu. Určite odporúčame prejsť tie, ktoré sú bezplatné - nevidíme zmysel v priplácaní si za niečo, čo má byť zdarma dostupné pre všetkých budúcich majiteľov vodičáku. Odporúčame napríklad stránku testynavodicak.eu, kde si možno otestovať takmer všetky skupiny vodičského preukazu. A+B a tiež C+D+T. Tvorcovia dokonca ponúkajú aj kategóriu EXTRA, kde si možno vyskúšať tzv. test chytákov, čo určite ocenia tí, ktorí už napríklad test absolvovali, ale nemali dostatočný počet bodov na absolvovanie skúšky.

Test z autoškoly (ako prebieha)

Test pozostáva z 27 otázok:

  • 12 otázok zo Zákona č. 8/2009 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách - otázky zamerané na teoretické predpisy (2 body).
  • 3 otázky z Vyhlášky č. 9/2009 Z.z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách - otázky zamerané na technické predpisy (1 bod).
  • 8 dopravných značiek (2 body).
  • 4 križovatky - riešenie dopravných situácií (3 body).

Uchádzač má pri každej otázke na výber tri možnosti, teda a), b), c). Na vyplnenie testu je čas 20 minút. Aby ste testom prešli, budete potrebovať získať minimálne 50 bodov (z celkového počtu 55 bodov). Jednotlivé kategórie otázok majú odlišné bodové hodnotenie - dajte si preto pozor, aby ste neurobili v otázkach s vyšším počtom bodov chybu (napr. križovatky či dopravné situácie). Odpovede sa nevypĺňajú do testu, ale krížikom do odpoveďového hárku.

Vodičský preukaz získate po úspešnom zvládnutí oboch častí záverečnej skúšky, teda písomnom teste a jazde s komisárom, ktorý po ukončení jazdy v premávke i na cvičisku preveruje aj vaše základné technické znalosti motorového vozidla a povinnej výbavy.

Tu sú najčastejšie otázky komisárov:

  • Vymenujte najčastejšie poruchy pneumatík.
  • Aké poznáte poruchy osvetlenia na vozidle?
  • Čo je základom prípravy vozidla pred každou jazdou?
  • Vymenujte 4 kvapaliny v súvislosti s vozidlom a ukážte, kde kontrolujeme ich stav.
  • Popíšte rozdiel medzi zimnou a letnou zmesou.

Najčastejšie komisári sledujú schopnosť budúcich vodičov reagovať na dopravné značenie, predvídať či dávať znamenia o zmene smeru jazdy.

Kedy dostanem vodičský preukaz

O vodičský preukaz je potrebné žiadať na dopravnom inšpektoráte, resp. v klientskom centre. K žiadosti je potrebné predložiť doklad totožnosti (občiansky preukaz) a kolok v hodnote 6,50 eur. Netreba si so sebou nosiť fotografiu, pracovník inšpektorátu resp. klientskeho centra vás odfotí na mieste, a priamo na mieste spolu zaevidujete aj elektronický podpis majiteľa vodičského preukazu.

Vodičský preukaz zvyčajne vystavia do jedného či dvoch týždňov, zo zákona na to majú 30 dní. O vybavení vodičského preukazu budete informovaný prostredníctvom SMS správy.

V prípade cesty do zahraničia (mimo Európskej únie) si následne na dopravnom inšpektoráte, prípadne v klientskom centre môžete požiadať aj o vydanie medzinárodného vodičského preukazu.

Čo ak som nespravil záverečnú skúšky z autoškoly

V prípade, že sa skúšky nepodarí spraviť na prvý pokus, uchádzač má ešte dva ďalšie opravné termíny. Bude však už pozostávať len z tých častí, ktoré uchádzač nezvládol úspešne. Pre prihlásenie sa na opravnú skúšku je potrebné zakúpiť kolok v hodnote 8 eur. S opätovným predvedením na skúšky je spojený aj poplatok 20 eur.

V prípade troch neúspešných pokusov musí uchádzač absolvovať odznova celý kurz. Okrem kurzu prvej pomoci, ten platí až 2 roky.

Anketa

Ste vlastníkom vozidla?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+51
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce