Drahšie auto: poistiť alebo zabezpečiť bezpečnostným systémom?

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 10. 2017
Čísla ukazujúce množstvo krádeží vozidiel netešia nikoho. Ako sa brániť v prípade, že vlasníte luxusnejšie, resp. drahšie auto a bojíte sa, že v prípade krádeže prídete o poriadny balík peňazí?
Drahšie auto: poistiť alebo zabezpečiť bezpečnostným systémom?

Zdroj: Shutterstock

Treba si uvedomiť, že žiadny druh poistenia neochráni auto proti krádeži. Keď ku krádeži dôjde, nastáva pre majiteľa neľahké obdobie vyšetrovania na polícii a následne na poisťovni. Tento proces trvá spravidla od pol roka až do jedného roka. Stále ste však bez auta a bez peňazí.

Ako je to pri drahších autách

Pri kúpe drahšieho auta poisťovňa vyžaduje druhé alebo tretie zabezpečenie. Poznáme poistenia s plným plnením, avšak vozidlo pri takomto poistení nie je stále kompletne chránené proti krádeži.

Koľko vyplatí poisťovňa pri krádeži auta

Poistenie vozidla proti krádeži je štandardne súčasťou plnohodnotného havarijného poistenia alebo toto riziko ponúkajú produkt čiastočného havarijného poistenia (čiastočné KASKO). V prípade poistenia motorového vozidla proti krádeži je potrebné dodržať počet zabezpečovacích zariadení na vozidle, ktorý si určujú poisťovne individuálne v závislosti od hodnoty vozidla (výšky poistnej sumy).

Od výšky poistnej sumy potom závisí, či vozidlo musí mať jedno, kombináciu dvoch alebo viacerých zabezpečovacích zariadení. V prípade, že dôjde k odcudzeniu (krádeži) motorového vozidla a vozidlo nemalo požadované zabezpečenie, poisťovňa má (vzhľadom na poistné podmienky) právo odmietnuť alebo znížiť poistné plnenie.

Ochrana auta technickým zabezpečením

Hoci riziko krádeže existuje vždy, je na zodpovednosti každého majiteľa, aby ho znížil na minimum. Zatiaľ najúčinnejším spôsobom je montáž dodatočného systému, ktorý je investíciou ale je to podstatne lacnejšie než strata celého vozidla:

  • Imobilizér - zabezpečovacie zariadenie, ktoré v prípade neoprávnenej manipulácie s vozidlom zabráni jeho naštartovaniu tým, že blokuje funkcie nevyhnutné k naštartovaniu
  • Autoalarm - elektronické zabezpečovacie zariadenie pevne zabudované vo vozidle, s meniacim alebo nikdy sa neopakujúcim kódom, zabraňuje krádeži motorového vozidla formou akustickej alebo svetelnej signalizácie alebo hlásiace na diaľku pokus o neoprávnený vstup do vozidla a zabraňuje rozjazdu vozidla s blokovaním motora.
  • Mechanické zabezpečovacie zariadenie pevne spojené s karosériou vozidla, ktoré blokuje riadenie alebo prevodové ústrojenstvo vozidla (napr. Construct, VAM R1, ZEDER, Mul-T-Lock, Defend-Lock a podobné homologizované zariadenia).
  • Satelitný vyhľadávací systém - zabezpečovacie zariadenie pre aktívnu lokalizáciu spolupracujúcu s elektronickým zariadením pevne zabudovaným vo vozidle, ktoré po aktivácii je vo vysielacom režime s vyhľadávacím monitorovacím zariadením, ktoré úzko spolupracuje s dispečerským centrom (GPS, GP-Jack a pod.).

Havarijné poistenie + pripoistenie finančnej straty GAP

Havarijné poistenie vám pokryje náklady na znovuobstaranie vozidla, čo znamená, že poisťovňa vám v prípade krádeže či totálnej škody vyplatí zostatkovú (obstarávaciu) cenu vozidla. Tá však môže byť podstatne nižšia ako kúpna cena. Riešením môže byť pripoistenie finančnej straty - GAP, ktoré vám vykryje rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami. Uzatvoriť sa dá na 3 až 5 rokov.

Pri predstave, že si kúpite nové vozidlo za 20 000 € a po dvoch rokoch vám ho ukradnú, poisťovňa vám vyplatí 12 000 €. Vaša finančná strata je 8 000 €, ktorú vám vykryje práve poistenie GAP a vy si môžete kúpiť rovnaké nové vozidlo.

V rámci tohto pripoistenia sa dá pripoistiť aj náhrada spoluúčasti, čo je veľmi výhodné v prípade dojednania havarijného poistenia so spoluúčasťou. V súčasnosti sa dá pripoistenie finančnej straty GAP uzatvoriť ako pripoistenie k havarijnému poisteniu alebo ako samostatné poistenie s podmienkou, že klient má uzatvorené havarijné poistenie u iného poisťovateľa. Štandardne sa dojednáva pre nové vozidlá alebo na ojazdené do 5 rokov.

Súvisiace články:

Slovenský patentovaný systém VAM

Na trhu existuje niekoľko bezpečnostných riešení. No odborníci odporúčajú výlučne systémy, ktoré nevysielajú a neprijímajú žiadny signál, či frekvenciu.

100%-né zabezpečenie auta je prakticky nemožné, ibaže by ste pri ňom bdeli od rána do večera. Zlodeji skúšajú všetko a neustále vymýšľajú nové taktiky, ako autá kradnúť. Práve toto kedysi zaujalo Štefana Vámoša a zrodil sa nápad. Všímal si metódy samotných zlodejov a námety mu poslúžili pri vývoji zabezpečovacieho systému VAM.

Ako učiteľ na levickej strednej priemyselnej škole bol doma v elektrotechnike. Keď dostal možnosť stážovať a učiť sa od nemeckých odborníkov v prestížnej automobilovej škole Nikolai August Otto Schule, získal novú inšpiráciu. Poznatky sa rozhodol pretaviť do praxe a v roku 1986 začal pracovať na zabezpečovacom systéme.

Zabezpečovací systém je neprekonaný už vyše 15 rokov. Dlhoročný vývoj zaslúžene žne úspechy, ktoré si všimli aj v zahraničí. Systém VAM získal významné ocenenie - Certifikát kvality TÜV SÜD Nemecko.

Zabránil každému z 500 pokusov o krádež

Čím je VAM taký výnimočný? Funguje ako imobilizér a alarm, nevysiela ani neprijíma žiadny signál a chráni viacero častí auta, nielen jeden obvod alebo mechanickú časť. Systém má dve časti - jednu, ktorá ostáva v aute a druhú, malú kazetku, ktorá sa dá vybrať. Pred jazdou stačí kazetku vložiť do vozidla a môžete vyraziť.

Dodnes VAM chráni viac ako 6 000 áut a aj napriek 500 pokusom o ukradnutie, systém autá pred zlodejmi ochránil. Nezáleží pri tom na značke či type, v portfóliu Štefana Vámoša je viac ako 3000 vozidiel. Montáž zabezpečuje priamo firma VAM na každé jedno auto individuálne. Firma dohliada na to, abykaždé auto malo nastavenú inú kombináciu zabezpečených častí. Preto je vylúčené, že by dve autá mali nainštalovaný systém rovnako.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

3. 7. 2024 | Redakcia

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

Prečo je dôležité s deťmi hovoriť o peniazoch? Ako to ovplyvní ich vzťah k peniazom a aké sú najčastejšie postoje ľudí k peniazom? O tom a omnoho viac sa v ďalšom diely podcastu No... celý článok

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

26. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

Od 1. apríla sa zvyšovali poplatky za vydanie cestovného pasu, čo vyvolalo nápor žiadostí v marci. Tisíce Slovákov teraz márne čakajú na svoje pasy. Poslanec PS Ján Hargaš obviňuje... celý článok

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok