Hypotéky 2019: podmienky a žiadosť o hypotéku

Roland Regely | rubrika: Článok | 5. 2. 2019
Podmienky pre získanie hypoték sú čoraz prísnejšie. Trend bude pokračovať aj v tomto roku.
Hypotéky 2019: podmienky a žiadosť o hypotéku

Zdroj: Shutterstock

Hypotéky a podmienky k nim sa posledné mesiace výraznejšie upravovali. Posledné významné úpravy sa udiali v lete 2018, kedy už nebolo možné poskytnúť úver na bývanie nad 90% hodnoty nehnuteľnosti a zároveň bol určený objem maximálnej celkovej zadlženosti na 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľa o úver. Tento rok nás čakajú ďalšie zmeny.

Od leta 2019 ešte prísnejšie

Od júla roku 2019 bude iba jeden z desiatich úverov môcť prevýšiť strop, ktorým je výška úveru voči hodnote nehnuteľnosti. Od 80 percent do 90 percent ceny nehnuteľnosti bude môcť čerpať maximálne 25% žiadateľov, od 1. júla 2019 to bude už len 20%.

Z úverového stropu je možné poskytnúť určité percento výnimiek, ktoré sa však v priebehu roka budú až do 1. júla 2019 znižovať každý kvartál.

Stavebné sporenie môže vyriešiť situáciu

Ak nedostanete plnú sumu hypotéky, ktorú potrebujete k nadobudnutiu nehnuteľnosti, aktívne stavebné sporenie môže byť riešením ako dofinancovať hypotéku. Ako totiž vieme, od 1. januára si už len 10% všetkých žiadateľov o úver môže zobrať úver, ktorý prevyšuje 8-násobok ich ročného príjmu. 

Stavebný úver je výhodnejší ako spotrebný úver - nižšia úroková sadzba, dlhšia splatnosť a tým menšie mesačné zaťaženie. 

 

Mladí môžu využiť daňový bonus

Hypotéka pre mladých, tak ako sme ju poznali po minulé roky, skončila. Po novom si môžu mladí ľudia, ktorí podpísali čerpanie hypotéky s dátumom po 1.1.2018 uplatniť zaujímavý daňový bonus vo výške 400 eur ročne. Daňovým bonusom na zaplatené úroky je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov.

O daňový bonus môže požiadať klient vo veku od 18 do dovŕšených 35 rokov. Maximálna výška hypotéky, na ktorú sa môže daňový bonus uplatniť, je limitovaná sumou 50 000 eur. Peniaze však nezískate od banky, ale o túto výhodu sa musíte zaujímať sami - a to prostredníctvom uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky v daňovom priznaní.

Úrokové sadzby stále na minime

Ak sa pozrieme desať rokov dozadu, vidíme, že hypotéky mali úroky okolo 6 percent, čo je dnes pre mnohých nepredstaviteľné a likvidačné. V roku 2013 bol priemerný úrok okolo štyroch percent a napríklad rok 2018 priniesol hypotéky s úrokmi okolo jedného percenta. Čo prinesie rok 2019 z pohľadu úrokov? Priniesť jasnú odpoveď by bolo pri najmenšom veľmi odvážne. Banky už niekoľko mesiacov hovoria o tom, že príde k zdražovaniu hypoték, avšak zatiaľ sa tak ešte nestalo.

Aj koncom januára sa pohybujú úroky na rovnakej hladine ako minulý rok. Ak aj príde k zdražovaniu, určite nestúpnu úroky o niekoľko percentuálnych bodov behom pár mesiacov, čo vieme najmä z histórie úrokových sadzieb.

Ako žiadať o hypotéku v roku 2019

Možno to vyznie ako klišé, ale skutočne najlepšou alternatívou nie je to, keď kývnete na prvú ponuku z vašej domácej banky. Oslovte skúsených finančných poradcov a nechajte si vypracovať niekoľko ponúk z rôznych bánk.

Finančný poradca vie na základe určitých skúseností a dát z bánk povedať, ktorý variant môže byť pre vašu hypotéku najlepší. Dokonca aj vtedy, ak už máte viazanosť a museli by ste zaplatiť zmluvnú pokutu. Šikovné refinancovanie vám môže aj tento rok ušetriť množstvo finančných prostriedkov.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Akú máte dĺžku splatnosti hypotéky?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce