Na dovolenke radšej používajte platobné karty a kreditku, vezmite si však aj malú hotovosť

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 6. 2021
Platiť kartou na dovolenke v zahraničí je už bežná vec. V reštaurácii alebo v hoteli stačí vytiahnuť kartu a hotovosť nemusíte riešiť vôbec. Pri platení menších položiek je však hotovosť ešte častokrát nutná.
Na dovolenke radšej používajte platobné karty a kreditku, vezmite si však aj malú hotovosť

Zdroj: Shutterstock

Okrem kreditky či debetnej karty je pri cestách do zahraničia za letnou dovolenkou výhodné mať pri sebe aj menšiu hotovosť. Záleží však na tom, do akej destinácie sa vyberiete, aké služby máte vopred objednané a aké aktivity máte v pláne. Vo všeobecnosti však platí, že platenie kartou je najvýhodnejšou formou, kedy väčšinou neprichádzate o zbytočné rozdiely v kurzoch.

Pre slovenských turistov v tradičných destináciách, ako sú Chorvátsko, Grécko či Česká republika, Poľsko, Rakúsko alebo Maďarsko sa celkom bez hotovosti ľudia väčšinou nezaobídu. Za zmrzlinu či občerstvenie v stánku v týchto krajinách je hotovosť predsa len jediný spôsob platby. Omnoho viac sú bezhotovostným platbám otvorení obyvatelia Škandinávie. Tam častokrát zaplatíte kartou aj za použitie toalety.

Podľa prevádzkovateľov kariet (Visa, Mastercard) je podiel slovenských turistov platiacich kartou väčší ako 50 percent. Ľudí, ktorí na dovolenke kartu nepoužijú vôbec je len niečo málo pod 10 %.

Tip: Ukradli vám peňaženku či doklady na dovolenke? Čítajte tipy ako zvládnuť neočakávané situácie

 

Platby kartou všade bez poplatkov

Platby kartou by mali byť všade v zahraničí bez poplatkov. Poplatok si môže účtovať obchodník, u ktorého majiteľ karty platí. Obchodník by o tom mal zákazníka informovať.

Exotickú dovolenku nahláste banke radšej vopred

Pred odletom do exotickej detinácie typu Ázia, Južná Amerila alebo Afrika by mal klient banke dať vedieť, kam sa chystá. Bankér mu môže poradiť, či bude jeho karta v danej krajine fungovať. Keď bankér vie, že je klient v daný čas na danom mieste, nebude platby kartou vyhodnocovať ako neoprávnené a nebude majitela karty otravovať telefonátmi.

Na pustom ostrove je lepšie spoliehať sa na peniaze v kapse

Všeobecne platí, že čím odľahlejšia alebo menej civilizovaná destinácia je, tím je obmedzenejšie aj bezhotovostné platenie. Na exotických ostrovoch tak predstavujú istotu peniaze v peňaženke (aj to skôr doláre alebo libry, než eurá). Nejde len o drobné platby napríklad na parkovisku, ale aj o platenie v obchodoch alebo za služby. Na odľahlejších miestach mimo väčších turistických centier, v horách či za nákup na miestnom trhu platobnou kartou zväčša návštevníci nezaplatia. Preto je vhodné mať aj nejakú hotovosť. "Pokiaľ máte so sebou debetnú aj kreditnú kartu, tak odporúčame vyberať z bankomatov práve kartou debetnou. Niektoré debetné karty ponúkajú výber zdarma po celom svete. Kreditná karta je potom vhodnejšia na platenie v obchodoch alebo za služby a celkom iste ju oceníte aj v autopožičovni," vysvetľuje ombudsmana klientov finančnej spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Hotovosť nikto nevráti, peniaze z karty áno

Ukradnutú či stratenú platobnú kartu je možné ihneď telefonicky zablokovať a navyše spätne reklamovať prípadné neoprávnené transakcie. V prípade straty alebo krádeže môže klientovi banka kartu vydať znovu a zaslať do miesta pobytu. Dá sa tiež využiť službu Emergency cash na vyzdvihnutie hotovosti.

Pri krádeži hotovosti sú peniaze väčšinou nenávratne stratené

Za používanie karty v zahraničí hovorí aj finančná stránka veci. Za zmenárenske služby sa bežne platia dve percentá z hodnoty nakupovaných či predávaných bankoviek, najmenej potom čiastka od dvoch eur vyššie. Bez ohľadu na to, kam sa vyberiete - platia všeobecné pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať jednak pri bezhotovostných platbách, pri vyberaní peňazí, ale aj v prípade problémov ako krádež peňaženky či zneužitie platobnej karty. V takom prípade je potrebné kontaktovať svoju banku, prípadne vydavateľa karty, so žiadosťou o jej blokáciu.

Blokáciu karty vybavíte rýchlo aj v zahraničí. Buď zatelefonujete na zákaznícku linku vašej finančnej inštitúcie, alebo to urobíte prostredníctvom internetbankingu - čo je aktuálne najrýchlejšia možnosť a väčšina bánk ju poskytuje. Základným pravidlom je zbytočne neotáľať a konať čo najrýchlejšie, aby nedošlo k zneužitiu karty. Je dobré si do telefónu uložiť číslo klientskeho centra a mať ho tak kedykoľvek po ruke. Po návrate domov vám následne vydajú novú kartu.

Majte tiež na pamäti, že v prípade blokácie karty dochádza k zablokovaniu aj digitalizovaných kariet v mobilných peňaženkách. Niektoré bankové a nebankové inštitúcie vydávajú virtuálne karty, ktorých dôležitou prednosťou je väčšia bezpečnosť. Virtuálna karta sa nemôže stratiť alebo ju nikto nemôže ukradnúť. Klient si ju však môže sám ihneď zablokovať v mobilnej aplikácii, a to aj dočasne, ak má podozrenie, že došlo k zneužitiu, napríklad pri platení online.

Nastavenie limitov a kontrola platnosti karty pred odjazdom

Pred odjazdom by si mal každý majiteľ karty nastaviť denný limit, prípadne aj týždenný limit pre platby kartou alebo výbery.

V prípade krádeže karty sa tak zlodej dostane len k časti peňazí na účte. Je vhodné si tiež skontrolovať platnosť karty. Spoliehanie sa na prepadnutú kartu môže pokaziť celý dovolenku.

Výhodou dnešných platobných kárt je, že umožňujú aj bezkontaktné platby do 50 eur. Tie v zahraničí nie vždy fungujú, takže je dobré si pamätať aj PIN kód, na ktorý už dnes mnoho ľudí pri platbách mobilom či hodinkami nemyslí.

Výbery z bankomatov? Zvoľte kurz banky

Poplatok za výber z bankomatu sa bežne pohybuje okolo 3 až 4 eur, plus 0,50 % z vyberanej čiastky. To však nemusí platiť u tzv. spriaznených bánk. Niektoré banky umožňujú vyberať peniaze úplne zdarma. Preto určite odporúčame, aby ste si zistili, aké konkrétne podmienky pre danú krajinu vaša banka ponúka.

Pri hľadaní bankomatov v cudzine môžete využiť online mapy, mobilné aplikácie alebo navigáciu.

Záleží tiež na výmennom kurze, podľa ktorého bude banka prevádzať platbu na eurá. Vždy je lepšie využiť kurz banky, než u obchodníka, kde nakupujete konkrétny tovar.

Napríklad služba dynamic currency conversion (DCC), alebo tzv. platba či výber s konverziou, sa väčšinou nevyplatí. Kurzy bývajú horšie. Pri konverzii meny sa tak výber môže veľmi predražiť.

Anketa

Pri platbe v zahraničí preferujete kartu alebo hotovosť?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

10. 4. 2024 | Redakcia

 Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Prima banka a 365. bank. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Privatbanka, Fio banka a Prima banka. Toto... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

21. 12. 2023 | Marek Mittaš

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

Online služby zjednodušili množstvo procesov, vrátane platieb a nakupovania. Bohužiaľ, kvôli nim vznikli aj mnohé problémy a komplikácie, s ktorými sa môže stretnúť každý z nás. Medzi... celý článok

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

21. 11. 2023 | Redakcia

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Tatra banky, druhé miesto patrí účtu Slovenskej sporiteľne a rebríček uzatvára UniCredit... celý článok

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

3. 11. 2023 | Marek Mittaš

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

Centrálny register účtov má uchovávať a sprístupňovať dôležité informácie o bankových účtoch, majetkových účtoch a bezpečnostných schránkach. Jeho spustenie bolo naplánované na január... celý článok