Slovensko obsadilo v rebríčku rozdelenia bohatstva prvé miesto

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 7. 11. 2018
Slovensko nie je ani z ďaleka najbohatšia krajina na svete. V rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva však má absolútne prvenstvo.
Slovensko obsadilo v rebríčku rozdelenia bohatstva prvé miesto

Zdroj: Shutterstock

9. štúdia bohatstva národov

Priaznivým obdobím pre finančný svet bol podľa odborníkov rok 2017. Darilo sa finančným trhom, vrcholilo ekonomické oživenie a časy priali aj investorom či sporiteľom. Aj napriek politickému napätiu bol výsledkom priaznivého obdobia 7,7 %-ný rast finančného majetku domácností v celosvetovom meradle.

Okrem majetku však stúpali aj dlhy, celkovo o 6 %. Slovensko zaznamenalo opačný trend. V strednej a východnej Európe sa stali Slováci unikátom, keď dlhy domácností prevýšili nadobudnuté úspory. Výsledky a rebríček priniesla 9. štúdia bohatstva národov Allianz Global Wealth Report 2018, ktorá analyzovala 53 svetových krajín.

 

Rozdelenie národného bohatstva

Analýza ukázala, že okrem krajín, kde je už dlhodobo veľká priepasť medzi chudobnými a bohatými ako Južná Afrika, USA, Spojené kráľovstvo či Indonézia, je výrazne nepomerne rozdelené bohatstvo aj v Dánsku, Nemecku či dokonca vo Švédsku. Veľkým prekvapením je v tomto smere Slovensko, ktoré v rebríčku rovnomernosti rozdelenia bohatstva obsadilo prvé miesto. Podľa štúdie sú dôvodom hlavne liberálne reformy po páde komunizmu.

Tip: Ako vyzerá profil slovenského milionára

Úspory a dlhy slovenských domácností

Aj napriek priaznivému výsledku v tomto rebríčku, je stále achillovou pätou Slovákov vysoká úroková zadlženosť. Dôkazom toho je aj stúpajúci dopyt po úveroch, ktorý od roku 2010 stúpa na omnoho výraznejšie ako je priemer v regióne (11 krajín). Minulý rok stúpli dlhy na našom území o 10,3 %, čo znamená, že každý Slovák dlží v priemere 6 792 eur.

Priemer regiónu, do ktorého patrí 11 krajín je však 4 564 eur. Pozitívnym číslom je rast finančných úspor slovenských domácností, ktorý v minulom roku stúpol o 5,5 %. Dlhy však rastú rýchlejšie ako úspory, čo dokazuje aj o polovicu menší rast finančného majetku oproti roku 2016.

Podľa štúdie za to môže hlavne konzervatívne sporenie Slovákov, ktoré sa výrazne nezhodnocuje. V rebríčku bohatstva tak Slovensko skončilo až na 40. mieste s úsporami 6 190 eur na osobu. Dôvodom nelichotivej priečky je priemer v regióne, ktorý je výrazne vyšší a dosahuje sumu až 10 381 eur.

USA, Švajčiarsko a Česko

Na prvom mieste z hľadiska bohatstva skončilo Švajčiarsko, kde sú priemerné úspory na domácnosť vo výške 174 000 eur. V tesnom závese skončili Spojené štáty americké, kde majú domácnosti našetrené v priemere 169 000 eur. V rámci regiónu, čiže z 11-tich krajín Európy, je Česko krajinou s najväčšími úsporami.

Na domácnosť tam pripadajú úspory vo výške 15 291 eur, čo je vysoko nad priemerom. S výnimkou Rumunov, kde je priemer úspor 4521 eur, nás predbehli všetky ostatné krajiny v regióne. Napríklad v maďarskej domácnosti majú nasporené 13 404 eur, Poliaci 8273 eur, Bulhari 7678 eur a Slovinci dokonca 14 260 eur. V prvej 20-ke najbohatších krajín sveta je až 12 európskych štátov. Starý kontinent za to vďačí silnému euru.

Graf: Dlhy a úspory na obyvateľa v regióne (EUR)

Dlhy a úspory na obyvateľa v regióne (EUR)

Zdroj: Allianz - SP

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register