Ako vyzerá profil slovenského milionára

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 24. 10. 2018
Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.
Ako vyzerá profil slovenského milionára

Zdroj: Shutterstock

Navyše, dnes hodnotia ekonomickú situáciu na trhu ako najpriaznivejšiu pre investovanie za posledných 6 rokov. Toto hodnotenie priniesol exkluzívny prieskum J&T Banky Wealth Report medzi dolárovými milionármi.

 

Profil

Slovenský milionár je podľa štúdie vysokoškolsky vzdelaný muž vlastniaci firmu alebo väčšiu spoločnosť. Základným a hlavným zdrojom jeho nadobudnutého bohatstva je príjem z podnikateľskej činnosti. Veľkým prekvapením nie je ani zistenie, že viac ako polovica slovenských milionárov je konateľom alebo samotným majiteľom firmy.

Prieskum ďalej uvádza,  že slovenskí milionári sú v priemere až o 10 rokov mladší, ako milionári v iných krajinách sveta. Priemerný vek slovenského boháča je 51 rokov. Dôvodom má byť to, že pred nežnou revolúciou, respektíve pred rokom 1989 bolo súkromné podnikanie u nás zakázané, to znamená, že ani samotné zbohatnutie z podnikania nebolo viac-menej možné. Na základe toho je možné konštatovať, že k dôchodkovému veku sa až teraz blíži prvá porevolučná generácia bohatých ľudí.

Tip: Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Investovanie do dlhopisov

Odborníci sa pozreli aj na portfólio milionárov, kde ešte stále badať miernu opatrnosť. 51 % z neho sú ešte stále konzervatívne nástroje. Napriek tomu je už otvorenosť k investičným nástrojom oveľa citeľnejšia ako v minulosti. Najobľúbenejším z nich je pre Slovákov najmä investovanie do korporátnych dlhopisov, ktoré tvoria 30 % celkového investičného portfólia. Zároveň je to až dvakrát viac ako pri svetových milionároch.

„Slovenskí bohatí vnímajú dlhopisy ako možnosť investovať do lokálnych firiem a projektov, ktoré môžu priamo vidieť, poznajú ich a môžu tak participovať na ich rozvoji. Navyše tak podporujú domácu slovenskú ekonomiku,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Najväčšiu dôveru v pozitívnu budúcnosť z hľadiska výnosu vkladajú slovenskí milionári do stavebných pozemkov. Podľa odborníkov je to spôsobené tým, že ich je už veľmi málo, a to hlavne v okolí Bratislavy. Investori ich kvôli tomu rýchlo skupujú.

Zberatelia

Prekvapujúcim zistením prieskumu bol aj fakt, že bohatí Slováci sa zaujímajú aj o zberateľské aktivity. Najzaujímavejšou komoditou v ich hľadáčiku je najmä umenie, známky a mince. Zásluhu na stúpajúcej atraktivite investovania do vzácnych zbierok má aj pribúdanie aukcií v Česku a na Slovensku, ktoré sú zamerané na zberateľské predmety.

Pri kúpe vzácneho obrazu či známky nejde ani tak o výhodnú kúpu, ale skôr o osobné potešenie. Ak ide o prestíž spojenú s vlastníctvom nejakej veci, milionári preferujú drahé a luxusné hodiny.

Zahraničné aktivity

Nie je veľkým prekvapením, že miliónové bohatstvo sa ťažko nadobúda len v medziach Slovenska. Preto sa investori sústreďujú aj na zahraničné obchody a investície. Bohatí Slováci majú až 36 % investičného portfólia v zahraničí, čo je medziročný nárast o 6 percentuálnych bodov. 21 % milionárov zo Slovenska sa snaží investovať tak, aby bol dosiahnutý výnos viac ako je priemer na trhu.

Na rozdiel od iných milionárov z krajín Európy, ktorí majú takúto motiváciu len v 17 %-tách prípadov. Slováci sú tak v investovaní o niečo dravší. Charakteristickým znakom úspešných ľudí je aj to, že považujú za hrozbu pre spoločnosť korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo. Trápi ich aj nízka vymožiteľnosť práva a vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré na Slovensku máme.

Zdroj: J&T Banka - Wealth Report

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok