Bezpečné platenie v zahraničí a online

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 16. 8. 2018
Využiť platobnú kartu pri platbe v zahraničí a online obchode je pohodlné a jednoduché. Nie však bezrizikové.
Bezpečné platenie v zahraničí a online

Zdroj: Shutterstock

Peniaze sú peniaze

Pri cestovaní za hranice, alebo pri nákupe vecí z pohodlia domova cez internet, je výhodné využívať platobnú kartu. Nie je potrebné si peniaze meniť, nemusíte ich vyberať a zaujímať sa o konverzný kurz. Napriek tomu je nutné venovať pozornosť minimálne bezpečnosti pri platbe. Elektronické peniaze vám môžu byť odcudzené rovnako, ako klasické.

Pri ochrane digitálnych platieb nie sú rozdiely v tom, či platíte doma, alebo v zahraničí. Peniaze z účtu vám v tomto prípade už neukradne vreckár, ale sofistikovaný zlodej, ktorý môže byť aj na opačnom konci sveta. Preto je nutné platobné nástroje v digitálnom svete chrániť poctivejšie, ako klasickú peňaženku.

Strážte si limity na karte

Jednou z dôležitých zásad, ako zabrániť strate peňazí z platobnej karty je stráženie limitov. Ak kupujete letenky, tak limity potrebujete vyšší, ak si pomocou karty objednávate len obed, stačí vám pár desiatok eur. Ak totiž máte nastavený nízky denný limit, tak ani prípadný zlodej nemôže z karty vybrať mnoho peňazí. Nastavovanie limitov sa dá robiť online, preto je vhodné ho flexibilne upravovať.

Využite viacero kariet

Dnes nie je žiadnym problémom, aby ste mali viacero kariet. Mnohé banky majú účet zdarma a tak si môžete vytvoriť platobnú kartu, ktorú používate napríklad len na platby zo zahraničných obchodov, na letiskách, alebo v cudzine. Vždy si presuniete konkrétnu sumu a zlodej tak nikdy nemá šancu ukradnúť vám hlavnú platobnú kartu, kam vám chodí výplata, alebo máte odložené úspory.

Jednou z možností je aj využitie jednorazových údajov o platbe, ktoré začali ponúkať niektoré banky. K platobnej karte si vygenerujete jednorazové údaje o karte, ktoré sú použiteľné len na jediný nákup. Tento systém vám pohodlne poslúži napríklad pri nákupe z e-shoov, no nedá sa použiť tam, kde je potrebné zaistenie čiastky napríklad pri rezervácii hotela, či auta v požičovni.

Nenechajte obsluhu odísť

Nezáleží na tom, kde platíte, ale nikdy nenechajte obsluhu v obchode, alebo reštaurácii odísť s vašou platobnou kartou. Vždy si počkajte, aby s terminálom prišla k vám a mali ste pod dohľadom celý proces platby.

Nie je totiž nič ľahšie, ako si odpísať z karty údaje potrebné k platbe. Pretože v takom prípade nie je potrebné poznať ani PIN ku karte.

Ochrana pri výbere

Obzvlášť v zahraničí, kde majú bankomaty iný tvar ako používate doma, môžete človek podľahnúť nástrahám skimmingu. Ide o načítanie údajov z karty pomocou čítačky, ktorá sa použije pred otvor na bankomate.

Ak bankomat nepoznáte, je ťažké rozlíšiť, či má, alebo nemá skimmingovú čítačku. Druhou vecou, ktorú však útočník potrebuje, je váš PIN. Preto si vždy jeho zadávanie zakrývajte rukou. Bez neho sú totiž načítané údaje bezcenné.

Presmerovanie do nebezpečnej zóny

Veľmi problematickým a ťažko zistiteľným útokom je Pharming, kedy je platiaci presmerovaný na falošné stránky. Či už internetbankingu, alebo platobného portálu, kde zadávate svoje údaje. Často tak úplne dobrovoľne odovzdáte citlivé informácie tretej strane. Pri akejkoľvek platbe sa preto uistite, či má portál ochranný certifikát.

„Podozrivý je chýbajúce šifrovanie komunikácie, teda httpS na začiatku www adresy, prípadne problémy s elektronickým certifikátom, na ktoré zvyčajne upozorní prehliadač. Žiadny seriózny obchod nebude od svojich zákazníkov požadovať zadanie citlivých údajov prostredníctvom nezabezpečeného kanála,“ upozorňuje Peter Stančík, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET.

Krádeže pri platbe online sú stále rozšírenejšie. Ako hovorí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne: „Až 62% prípadov spotrebiteľských sporov, ktoré riešia poisťovne, sa týka nákupov cez internet a až 65% ľudí sa pri použití platobnej karty na internete obáva, že sa stane obeťou podvodu.“

Zapnite si notifikácie

Ak zlyhala opatrnosť aj bezpečnosť, akousi záchrannou brzdou sú sms notifikácie, ktoré okamžite odhalia, že sa niečo zlé z vašou kartou. Tak dokážete odhaliť akýkoľvek neoprávnený pohyb. Upozornenie na pohyb na účte je veľmi dôležité, nakoľko môžete okamžite kontaktovať banku. Zablokovať kartu, alebo žiadať vrátenie peňazí a reklamovať transakciu. Rýchlosť je v tomto prípade najdôležitejšia. Zamedzí stratám a vo veľa prípadoch dokáže vrátiť aj ukradnuté financie späť.

Čítajte tiež:

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce