Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 26. 9. 2018
Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.
Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze

Zdroj: Shutterstock

Vzdelávací projekt

Ide o vzdelávací projekt, ktorý rozbehla J&T Banka. Záujemcovia sa v ňom budú finančne vzdelávať a po absolvovaní tohto kurzu si môžu urobiť test, podľa ktorého zistia ako sa zlepšili. Do tohto programu sa môže zapojiť každý, stačí si v Messengri na Facebooku pridať do kontaktov komunikačného chatbota EDUARTa. Finančným vzdelávaním vás prevedie zadarmo postupnými krokmi.

Výsledky testov

Vyše sedemtisíc Slovákov už takýto test absolvovalo. Odniesli si z neho priemernú známku dva mínus. Výsledky testov finančných vedomostí preukázali, že aj keď sú Slováci v investovaní opatrní, vedia sa v ňom orientovať.

 „Ak vezmeme do úvahy, že Slováci narábajú s voľnými peniazmi pomerne konzervatívne, musím s potešením povedať, že výsledky testu prekonali naše očakávania. Základné znalosti z oblasti investovania sú dobré a môžeme ich ďalej rozvíjať. Pri súčasnej úrovni úrokových sadzieb totiž ľudia chcú investovať viac a zaujímajú sa o to,  ako svoje peniaze zhodnotiť,“ vysvetľuje generálna  riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

Tip: Ako viesť deti k finančnej gramotnosti: od 5 do 16 rokov (stručný návod)

EDUART

Druhá fáza edukačného programu EDUART bude slúžiť práve na posilnenie a rozvoj v oblasti investovania. Veľkou výhodou je, že je bezplatný a dostupný pre všetkých. Do programu sa môže zapojiť aj úplný začiatočník, ktorý si chce rozšíriť finančné vzdelanie. Chatbot EDUART funguje na mobile aj v počítači. Program sa skladá z úvodu a zo šiestich odborných investičných lekcií. Začína úvodom do investovania, pokračuje dlhopismi, akciami, podielovými fondmi, alternatívnymi investíciami a končí tvorbou investičného portfólia. Nové lekcie budú pribúdať každý týždeň.

Ide o online formu vzdelávania, takže s chatbotom EDUART budete komunikovať prostredníctvom Messengeru. To znamená, že sa môžete vzdelávať kedykoľvek a kdekoľvek, ak máte mobil, respektíve smartfón s pripojením na internet. Jednotlivé lekcie si môžete dať posielať od chatbota aj na konkrétny dátum, ktorý vám bude vyhovovať.

Samotné finančné vzdelávanie a záverečný test pripravil tím analytikov a finančných expertov z J&T Banky. Záverečný test bude obsahovať dvadsaťjeden otázok, ktoré preveria, koľko vedomostí ste nadobudli počas programu.

Finančná gramotnosť detí

Veľkú pozornosť finančnému vzdelávaniu by mali venovať aj rodičia. Už od útlejšieho veku môžu svoje deti pomocou jednoduchých hier, postupne pripravovať na lepšie hospodárenie s peniazmi v dospelosti. Existuje niekoľko aktivít, ktoré môžete urobiť pre budovanie finančnej gramotnosti vašich detí.

Od 5 do 8 rokov:

 • Pozerajte sa spolu na cenovky v obchode
 • Sporte do prasiatka
 • Naučte ho štedrosti

Od 9 do 12 rokov:

 • Motivujte ho
 • Zaveďte pravidelné vreckové
 • Naučte ho šetriť
 • Zapojte ho do finančného plánovania domácnosti

Od 13 do 16 rokov:

 • Brigáda
 • Vysvetlite mu, ako funguje požičiavanie peňazí
 • Ukážte mu váš rodinný rozpočet
 • Založte mu prvý bankový účet

Zdroj: J&T Banka

Čo znamená skratka RPMN?

Ako funguje kontokorentný úver?

Čo je to akontácia?

Čo je to životné minimum?

Chcete banke predčasne splatiť úver vo výške 10 000 €. Banka si účtuje poplatok za predčasné splatenie 5 %. Akú sumu budete potrebovať na predčasné splatenie úveru?

Čo znamená pojem poistná suma?

Čo je to deflácia?

Ako funguje termínovaný vklad?

Aký typ podielových investičných fondov je najmenej rizikový?

Kto je poistník?

Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register