Nájom alebo hypotéka, čo si zvoliť? Nedostatok nájomných bytov na Slovensku hovorí v prospech druhej možnosti, no nie každý má nárok na hypotéku a nie každý je schopný ju splácať. Na Slovensku však existujú projekty, kde si môžu nájomné bývanie dovoliť aj ľudia, ktorí by inak nájom ani hypotéku nezískali.
Dostupné a bezpečné bývanie má pritom množstvo benefitov pre celú spoločnosť a ekonomiku. Ľudia so zabezpečeným dôstojným bývaním majú lepšiu perspektívu, že si udržia prácu, v prípade detí sú to zase lepšie výsledky v škole. Štátu to šetrí výdavky a prináša mu to peniaze do kasy. Jedným z takýchto projektov je Dostupný domov.
Nájom verzus hypotéka
Nájom a hypotéka v dnešnej dobe vychádzajú približne rovnako, čo sa týka mesačných nákladov na bývanie. Vlastníctvo nehnuteľnosti má výhodu v tom, že po splatení úveru je byt váš a môžu ho vaši potomkovia dediť. Nájomné bývanie však má nespornú výhodu najmä pre mladších ľudí. Vlastníctvo nehnuteľnosti vás totiž pripúta na jedno miesto. To znižuje mobilitu pracovnej sily, ktorá je na Slovensku veľmi slabá.
„Dostatok nájomného bývania podporuje mobilitu kapitálu, teda zdroje (v tomto prípade pracovná sila) sa presúvajú tam, kde to má najvyššiu pridanú hodnotu. Príkladom je sťahovanie sa za prácou, človek ľahko opustí nájomný byt a premiestni sa za lepším pracovným miestom na Slovensku alebo v zahraničí. Avšak práve to vlastníctvo tej nehnuteľnosti a takýto naozaj ten vzťah tej nehnuteľnosti časokrát bráni tomu, aby človek odišiel za možno lepšou prácou,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Podpora nájomného bývania má podľa neho výrazné ekonomické výhody pre celú krajinu. Okrem toho, že trh s nehnuteľnosťami nie je pod takým tlakom, pomáha to najmä mladým ľuďom presúvať sa za lepšou prácou. Na zaplatenie nájmu je pritom možné využiť aj príspevky od štátu. Či už je to príspevok na presťahovanie alebo príspevok na bývanie pre ľudí v núdzi.
Nájomné bývanie je teda najvýhodnejšie pre mladších ľudí, ktorí potrebujú byť kariérne flexibilnejší. „Časom keď sa im zmení životná situácia, môžu byť viac naklonení vlastníctvu. Viac ako 90 % Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti, takže je to u nás silno zakorenené,“ dodáva Horňák. Tento zvyk pochádza z obdobia tesne po páde bývalého režimu, kedy sa nájomné byty odpredávali do súkromných rúk. To však sťažuje situáciu najmä mladým ľuďom, ktorí sa chcú osamostatniť. Napríklad v susednom Rakúsku vlastní nehnuteľnosť na bývanie asi len 29 % ľudí.
Dostupné bývanie aj pre znevýhodnených
Na Slovensku sa už viac ako 1 100 ľudí teší z dostupného nájomného bývania vďaka projektu Dostupný Domov, ktorý vznikol ako spoločná iniciatíva Slovenskej sporiteľne, jej nadácie a Slovak Investment Holdingu. V trinástich mestách sa podarilo vytvoriť vyše 400 bytov, čím sa Dostupný Domov stal najväčším vlastníkom komerčných nehnuteľností u nás. Až dve tretiny nájomníkov pritom patria medzi znevýhodnené skupiny, ktoré by za iných okolností len ťažko hľadali stabilný domov.
Odborníci zdôrazňujú, že dostupné a dôstojné bývanie nie je len otázkou komfortu, ale kľúčovým prvkom pre celkovú kvalitu života. Pomáha udržať si zamestnanie, zlepšuje zdravie a má pozitívny vplyv na školské výsledky detí. Okrem toho prináša úsporu verejných výdavkov a zvyšuje príjmy štátu. No hoci je význam nájomného bývania nespochybniteľný, jeho dostupnosť sa na Slovensku zhoršuje.
Ako upozorňuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák: „Nožnice medzi rastom cien nehnuteľností a rastom disponibilného príjmu sa výrazne roztvorili po roku 2020. Ceny nehnuteľností vzrástli spolu o viac než 60 %, zatiaľ čo disponibilné príjmy len o necelých 40 %. Zároveň je dostupnosť nájmov na Slovensku veľmi nízka, častokrát jedinou možnosťou je bývanie vo vlastnom. To si však vyžaduje značné vstupné náklady, čo určitú skupinu obyvateľstva od vlastného bývania odrezáva“.
Slovenská sporiteľňa ako partner projektu
Práve preto sa Slovenská sporiteľňa rozhodla aktívne zapojiť do riešenia tejto výzvy. Ako vysvetľuje Rastislav Blažej, ktorý sa venuje nájomnému bývaniu: „Sme presvedčení, že dostupné nájomné bývanie je nástroj, aby viac ľudí malo šancu na lepší život a dôstojný domov. Bývanie vnímame ako základ pre prosperitu a finančné zdravie ľudí, a preto je tento projekt pevnou súčasťou našej DNA. Sme radi, že v Slovak Investment Holding sme našli relevantného partnera, ktorý nám pomáha s riešením tejto potreby“.
Projekt Dostupný Domov je výnimočný aj z pohľadu financovania – spája súkromný kapitál a verejné zdroje vrátane podpory z európskych fondov. Tento model sa ukázal ako efektívny a udržateľný. Peter Fröhlich, generálny riaditeľ Slovak Investment Holdingu, to komentuje slovami: „Dostupný Domov je dôkazom, že spojenie verejného a súkromného kapitálu dokáže priniesť konkrétne a udržateľné riešenia pre spoločnosť. Sme radi, že sme mohli stáť pri zrode a rozvoji tejto iniciatívy, ktorá mení životy ľudí k lepšiemu“.
Cieľom projektu je budovať inkluzívne bývanie pre skupiny, ktoré sú na trhu nehnuteľností často prehliadané – od jednorodičovských rodín, cez zdravotne postihnutých, mladých ľudí na začiatku kariéry, až po seniorov či marginalizované rómske komunity. Až 65 % nájomníkov patrí medzi znevýhodnené skupiny a platia nižšie nájomné než je trhový priemer.
Aké je nájomné v bytoch
Zdenka Polednáková, predsedníčka predstavenstva Dostupného Domova, sumarizuje dosiahnuté výsledky s nadšením: „Za päť rokov sme pomohli viac ako tisícke ľudí nájsť stabilitu, bezpečie a nový začiatok. Vďaka patrí nielen našim akcionárom, ale aj 14 neziskovým organizáciám, s ktorými spolupracujeme. Naše ciele sú však väčšie. Z dnešných 412 bytov sa chceme do roku 2030 dostať až na 1 500 bytov“.
Polednáková uvádza, že ceny nájomného sú výhodnejšie, ako trhové ceny. Napríklad za jednoizbový byt v projekte Rínok Rača vyjde na 460 eur mesačne. V cene je všetko okrem elektriny a prípadne internetu, ak oň má nájomník záujem. Nájom v dvojizbovom byte v tomto projekte stojí 660, resp. 700 eur, trojizbový 850 alebo 900. Ceny sa líšia podľa toho, či nájomník patrí do cieľovej skupiny alebo nie. Nájom vo väčšom, 37-metrovom byte v bytovom dobe v obci Zavar začína na 330 eurách za mesiac, dvojizbové od 430 eur.
Projekt si za svoju činnosť vyslúžil aj prestížne ocenenia – v roku 2024 získal európske fi-compass Showcase Award za efektívne využívanie finančných nástrojov EÚ a zároveň ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii Dobrý partner komunity.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.