Americká hypotéka: otázky a odpovede

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 4. 10. 2016
Vedeli ste, že s americkou hypotékou si môžete kúpiť apartmán vo vašej obľúbenej dovolenkovej destinácii? Čo steešte o americkej hypotéke nevedeli? Nielen na tieto otázky vám prinášame odpovede.
Americká hypotéka: otázky a odpovede

Zdroj: Shutterstock

Čo je americká hypotéka?

Americká hypotéka primárne nie je hypotekárnym úverom na bývanie, ako by sa, paradoxne, mohlo z jej názvu na prvý pohľad zdať. V skutočnosti ide o bezúčelový spotrebný úver zabezpečený nehnuteľnosťou. S hypotékou má spoločné len to, že ručíte svojou nehnuteľnosťou. Pri americkej verzii hypotéky nemusíte dokladovať účel použitých prostriedkov a vo využívaní prostriedkov máte v podstate voľnú ruku. A tak z americkej hypotéky môžete financovať, čo vás len napadne: od dovolenky až po vysnívané auto.  

Je možné s americkou hypotékou kúpiť nehnuťeľnosť v zahraničí?

Ak chcete  banku požiadať o klasický hypotekárny úver, vami zvolená nehnuteľnosť sa musí nachádzať výhradne na území Slovenskej republiky a nehnuteľnosť je nutné doložiť výpisom z listu vlastníctva z katastra nehnuteľností. Klasický hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí teda nedostanete.

S americkou verziou ale nehnuteľnosť v zahraničí hravo kúpite - účel prostriedkov banke totiž nemusíte dokladovať a môžete z nej zaplatiť čo len chcete, napríklad aj dom v Rakúskun či apartmán vo vašej obľúbenej dovolenkovej destinácii. Kúpa nehnuteľností sa Slovákom finančne oplatí nielen v susedných krajinách, ale aj v obľúbených dovolenkových destináciách.

Populárnymi sú v súčasnosti najmä prímorské letoviská pre rekreačné či športové účely. Záujem Slovákov vzrástol najmä o kúpu nehnuteľností susednom Rakúsku, Maďarsku, či Českej republike alebo v prímorských letoviskách Chorvátska, Bulharska či Španielska.

Aké sú výhody americkej hypotéky?

Americká hypotéka je výhodnejšia ako spotrebný úver. Vzhľadom na skutočnosť, že sa banke zaručíte svojou nehnuteľnosťou, získate spravidla vyššiu čiastku, výhodnejšiu úrokovú sadzbu a dlhšiu dobu splatnosti ako by ste dostali pri spomínanom spotrebnom úvere.

O úver s jemne mätúcim názvom americká hypotéka sa preto oplatí žiadať najmä vtedy, ak si potrebujete bezúčelovo požičať vyššiu sumu a nebojíte sa banke založiť svoj byt alebo dom. Americkú hypotéku z tohto dôvodu preferujú najmä klienti, ktorí si potrebujú požičať väčší obnos peňazí, sú presvedčení o svojej platobnej discipline a neboja sa za to banke ručiť svojou nehnuteľnosťou. 

Aké sú nevýhody americkej hypotéky?

Za nevýhodu tohto úverového produktu by sa mohla považovať práve skutočnosť, že za požičané peniaze je nutné ručiť nehnuteľnosťou a v prípade problémov so splácaním hrozí možnosť jej strata v prospech banky. Ručenie nehnuteľnosťou so sebou prináša pravdepodobne aj o niečo väčšiu administratívnu záťaž ako v prípade klasického spotrebného úveru – počítajte s tým, že banke budete musieť doložiť mnoho dokumentov a potvrdení.

S dlhšou dobou splatnosti zasa narastá doba, počas ktorej budete banke platiť mesačný poplatok za vedenie úverového účtu. Príklad: V prípade splatnosti 20 rokov a ilustratívneho poplatku za vedenie úverového účtu 2 eurá mesačne by ste zaplatili banke 480 eur.

Aká je maximálna výška americkej hypotéky?

Maximálna výška neúčelovej hypotéky sa spravidla pohybuje na úrovni približne 70 % hodnoty zaručenej nehnuteľnosti. Príklad: Ak  by bola maximálna výška americkej hypotéky v banke ABC 70 % a vy vlastníte dom vo výške 200 000 eur, ktorým sa banke zaručíte, tak by vám poskytla úver v maximálnej výške 140 000 eur.

Môže sa však stať, že niektorá banka má limit na poskytnutie americkej hypotéky ohraničený, a to napríklad do výšky 100 000 eur, a tak by sa hypoteticky mohlo stať, že banka vám požičia len do výšky tejto hranice, aj keď je hodnota vašej nehnuteľnosti vyššia. 

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nemáte peniaze, ale máte dlžníkov: Ako to využiť, aby ste sa sami zbavili dlhov?

6. 4. 2023 | Barbora Magočová

Nemáte peniaze, ale máte dlžníkov: Ako to využiť, aby ste sa sami zbavili dlhov?

Máte problémy s finančnou hotovosťou? Nedostatok likvidity môžete preklenúť aj tak, že nebudete vyčkávať, kým sa vašim dlžníkom „uráči“ platiť alebo kým od nich pohľadávky vymôže exekútor.... celý článok

Aj dlhy sa predražujú: Ako vás ovplyvní zvýšenie sadzieb ECB, ak neplatíte včas?

5. 1. 2023 | Barbora Magočová | 1 komentár

Aj dlhy sa predražujú: Ako vás ovplyvní zvýšenie sadzieb ECB, ak neplatíte včas?

Koncom decembra minulého roka došlo k ďalšiemu nárastu kľúčových úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. ECB zároveň avizovala, že s ich zvyšovaním pravdepodobne nekončí. V nadchádzajúcom... celý článok

Dostali ste list od vymáhačskej firmy? Čo by ste mali urobiť ako prvé?

26. 10. 2022 | Barbora Magočová | 1 komentár

Dostali ste list od vymáhačskej firmy? Čo by ste mali urobiť ako prvé?

Ak vás kontaktuje inkasná agentúra, určite ide o dôvod, aby ste spozorneli – hoci možno vymáhačským firmám vyčítať viacero vecí, nepatrí medzi ne vymáhanie pohľadávok, ktoré by boli... celý článok

Čo znamená skratka RPMN a na čo si dávať pozor pri úvere

27. 9. 2022 | Daniel Výcha

Čo znamená skratka RPMN a na čo si dávať pozor pri úvere

V množstve ponúk na úvery sa dá veľmi jednoducho stratiť. Každá banka sa snaží prilákať klientov všetkými možnými číslami a parametrami. Neskočte im na obchodnícke triky a overte si,... celý článok

8 najčastejších otázok ohľadom osobného bankrotu

11. 7. 2022 | Barbora Magočová

8 najčastejších otázok ohľadom osobného bankrotu

Oddlženie alebo ľudovo povedané „osobný bankrot“ je čoraz vyhľadávanejšie. Možno nad ním tiež uvažujete. Máte však strach, aké by pre vás malo následky alebo vás od neho odrádza presvedčenie,... celý článok