Vianočné darčeky s kreditnou kartou – ktorá je najvýhodnejšia?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 29. 11. 2011
Kreditná karta vám umožní nakupovanie darčekov pod vianočný stromček aj v prípade, že práve nemáte dostatok prostriedkov.
Vianočné darčeky s kreditnou kartou – ktorá je najvýhodnejšia?

Zdroj: Shutterstock

Blížia sa vianočné sviatky a s nimi spojený nákup darčekov pre svojich blízkych. Premýšľate aj vy nad tým, kde na ne tento rok vezmete prostriedky? Vianočné sviatky predstavujú pre mnohé slovenské domácnosti zvýšené výdavky. Ak máte však hlbšie do vrecka, máte možnosť využiť niektorý z úverových produktov, ktoré ponúkajú banky na slovenskom trhu. Jednou z možností je využiť kreditnú kartu. Kreditná karta je v súčasnosti populárnym a často vyhľadávaným zdrojom peňažných prostriedkov. Pomocou kreditnej karty môžte totiž rýchlo a jednoducho získať úver na nákup vianočných darčekov, ku ktorému nepotrebujete ručiteľa.

Čo je kreditná karta?

Kreditná karta je platobná karta s prideleným kreditom, resp. úverom poskytnutým bankou alebo inou finančnou inštitúciou, možným na prečerpanie. Ide teda o úverový produkt, ktorý vám umožní platiť za nákup v prípade, že naň práve nemáte potrebné finančné prostriedky. Z kreditnej karty čerpáte úver, ktorý neskôr splácate. Môžete sebe alebo svojim blízkym bez obáv dopriať všetko, po čom celý rok túžite.

Štandardná versus prémiová kreditná karta

Najčastejším a najpoužívanejším typom kreditnej karty je štandardná kreditná karta. Poplatok za vedenie štandardnej kreditnej karty zahŕňa minimálne množstvo výhod a doplnkových služieb. Bežnou súčasťou štandardnej kreditnej karty je proti krádeži či strate. Prémiová kreditná karta je známa ako zlatá či platinová kreditná karta. Poskytuje sa skôr bonitnejším klientom, ktorý požadujú vysoký úverový limit. Zahŕňa množstvo výhod a doplnkových služieb ako rôzne typy poistení (cestovné, proti krádeži či strate), programy zliav za nákup vo vybraných obchodoch a iné. Poplatky spojené s prémiovou kreditnou kartou sú podstatne vyššie ako pri štandardných kartách a taktiež býva vyžadovaná určitá minimálna výška príjmu alebo zostatku na bankovom účte klienta.

Vianočné porovnanie kreditných kariet

Neviete, podľa čoho si zvoliť kreditnú kartu? Premýšľate nad tým, aké máte vlastne možnosti? Môžete si vyberať z kariet s najnižším úrokom, najnižšími poplatkami za vedenie úverového účtu alebo najdlhším bezúročným obdobím. Porovnaním aktuálnej ponuky bánk ľahko nájdete tú kreditnú kartu, ktorá najviac vyhovuje vašim predstavám a potrebám, a teda je pre vás najvýhodnejšia. My vám prinášame prehľad úrokových sadzieb vybraných kreditných kariet.

Tabuľka: Vianočné porovnanie kreditných kariet

BankaKreditná kartaÚroková sadzba v % p.a.
VÚB American Express Blue17,9
DexiaMasterCard Green+17,7
mBankVISA Classic0 € - 22,90 € *
ČSOBMasterCard Standard16,9
OTP MasterCard UnEmbossedod 17
Slovenská sporiteľňaVISA Gold embosovaná13,5
Tatra BankaVISA štandard17,8
UniCredit BankVISA Gold17,7
VÚB Flexikarta21,24
ČSOBMasterCard Gold16,9
Tatra BankaMercedesCard11,9
Slovenská sporiteľňaVISA Gold elektronická19,5
UniCredit BankVISA Electron17,7
mBankVISA GOLD14,99 - 21,99 *
ČSOBMasterCard Unembossed16,9
*podľa zvoleného tarifu
Úrokové sadzby platné ku dňu 27.11.2011, Pre aktuálne úrokové sadzby využite Porovnanie kreditných kariet

Neodporúča sa výber hotovosti z bankomatu

Aj keď kreditné karty umožňujú výber hotovosti z bankomatu, obvykle sa neodporúča ju takto používať. Vo väčšine prípadov sa na výber nevzťahuje bezúročné obdobie a poplatky za výber taktiež nie sú nízke. Je teda lepšie kreditnou kartou z bankomatu nevyberať a radšej na výber použiť klasickú debetnú platobnú kartu. Kreditnou kartou sa teda oplatí najmä platenie v obchodoch. Pozor si dajte aj na ďalšie aspekty používania kreditnej karty:

 • pokiaľ čiastku nesplatíte v bezúročnom období, kreditná karta má jeden z najvyšších úrokov spomedzi všetkých úverových produktov finančného trhu,
 • bezúročné obdobie sa väčšinou nevzťahuje na výber hotovosti,
 • banky majú často vysoké bonitné požiadavky na vydanie kreditnej karty.
Výhodou kreditnej karty je bezúročné obdobie

Banky vám pri poskytnutí kreditnej karty ponúkajú bezúročné obdobie, ktoré je v prípade jednotlivých bánk rozdielne. Bezúročné obdobie sa pri kreditných kartách pohybuje najčastejšie v rozmedzí 40 až 55 dní. Ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty splatíte počas tohto obdobia, neplatíte z neho žiadne úroky. Môžete tak takmer dva mesiace nakupovať za peniaze banky úplne zadarmo. Aké sú ďalšie pozitíva využívania kreditnej karty? Napríklad:

 • neustály prístup k finančnej rezerve na plánované i neplánované finančné výdavky,
 • jednoduché a rýchle použitie pri platbe kartou alebo výbere hotovosti z bankomatu,
 • bezúročné obdobie - pokiaľ celú požičanú čiastku splatíte v stanovenom čase, neplatíte žiadne úroky,
 • pokiaľ v zahraničí platíte kartou, nemusíte chodiť do zmenárne a ušetríte čas a  poplatky,
 • široká akceptácia doma i v zahraničí,
 • zväčša si sami vyberáte, kedy a koľko budete splácať,
 • jednoduchá kontrola čerpaných prostriedkov prostredníctvom internetového bankovníctva,
 • ku karte mnohokrát dostanete zdarma rôzne druhy poistenia (cestovné, úrazové, proti strate karty a iné).

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce