Lacnejší úver alebo prečo by vás RPMN mala zaujímať

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 15. 2. 2010
V propagačných materiáloch bankových i nebankových inštitúcií často narážame na pojem RPMN. Viete, prečo by ste sa mali zaujímať o jeho hodnotu?
Lacnejší úver alebo prečo by vás RPMN mala zaujímať

Zdroj: Shutterstock

Bez hlbšieho zamyslenia sa a ekonomického vzdelania je však málokto schopný povedať, čo skratka RPMN znamená, nehovoriac o tom, aký má skutočný a presný význam. Najlepšie to môžme pochopiť na jednoduchom príklade.

Ak vám 2 banky ponúkajú pôžičku v hodnote 1000 € s úrokom 5% ročne, môže sa vám zdať, že je jedno, pre ktorú sa rozhodnete. Avšak prvý pohľad je často zavádzajúci. To, čo sa z reklamných materiálov zvyčajne nedozvieme je, koľko si daná banka k svojej pôžičke pripočíta na ďalších poplatkoch. Môže sa tak ľahko stať, že jedna z nich si pripočíta len poplatok za uzatvorenie úverovej zmluvy a druhá napríklad aj poplatky za správu a vedenie úverového účtu a mnohé iné. Tam už je rozdiel oveľa markantnejší.

Čo je vlastne to často spomínané RPMN

Ide o  Ročnú Percentnú Mieru Nákladov, pre ktorú sa často používa skrátený tvar RPMN.

RPMN je číslo, ktoré nie je zhodné  s ročnou úrokovou sadzbou. Jeho hodnota je  väčšinou vyššia ako úrok a udáva, koľko prostriedkov navyše musí spotrebiteľ zaplatiť, keď si požičiava peniaze od bankovej či nebankovej inštitúcie. Rozdiel medzi RPMN a úrokovou mierou tak udáva, aké ďalšie poplatky sú spojené s daným úverom. V ideálnom prípade by sa hodnota RPMN mala rovnať hodnote úrokovej miery. Avšak táto situácia je iba modelová. Znamenalo by to, že s úverom alebo pôžičkou nie sú spojené ďalšie dodatočné poplatky. A táto situácia je v praxi veľmi nepravdepodobná.

Čo všetko RPMN zahŕňa

RPMN udáva percentá z dlžnej čiastky, ktoré musíte ako dlžník ročne zaplatiť v súvislosti s pôžičkou alebo úverom, správou a vedením úverového účtu. Zahŕňa aj ostatné výdavky, ktoré sú spojené s čerpaním úveru. RPMN teda zjednodušene znamená všetky náklady, ktoré sú spojené s pôžičkou alebo úverom, predovšetkým však ide o:

  • poplatky vzťahujúce sa k posúdeniu žiadosti o úver
  • administratívne poplatky, resp. poplatky za uzatvorenie úverovej zmluvy
  • poplatky za správu a vedenie úverového účtu
  • poplatky za prevody peňažných prostriedkov
  • prvá navýšená splátka
  • poistenie schopnosti splácať a iné.

Faktory, ktoré vplývajú na hodnotu RPMN    

Na hodnotu RPMN majú vplyv najmä nasledujúce faktory:

  • výška poskytovaného úveru
  • doba, na ktorú je úver poskytovaný
  • výška nákladov (splátok a poplatkov, ktoré súvisia s poskytnutím úveru)
  • informácia o výške splátok úveru a prípadných ďalších platieb
  • informácie o lehote splatnosti  každej splátky a ďalšie.

RPMN je ekonomický ukazovateľ, ktorý poskytuje možnosť lepšie si premyslieť, či je pre vás daná pôžička výhodná alebo nevýhodná. Pomocou RPMN sú medzi sebou pôžičky navzájom  lepšie porovnateľné. RPMN sa vám teda ponúka ako nástroj porovnania rôznych ponúk úveru. V praxi dosahuje väčšinou hodnotu od 5% do 15% a vyššie hodnoty tohto ukazovateľa jasne signalizujú, že úver nepatrí k tým najvýhodnejším. Pri špeciálnych ponukách spoločností môže RPSN však dosahovať aj nulovú hodnotu.

Pomocou RPMN sú pôžičky vzájomne porovnateľné

Na rozdiel od úrokovej sadzby, ktorá je uvádzaná často na týždennej či mesačnej báze, RPMN je vždy založená na ročnej báze, čo vám môže spôsobiť komplikácie zorientovať sa pri porovnávaní výhodnosti dostupných pôžičiek a úverov. Vo väčšine prípadov sa dá vyvodiť záver, že čím je hodnota RPMN nižšia, tým je daný úver výhodnejší. Avšak nie je tomu tak vždy. Tento vzťah platí len v tom prípade, že sa jedná o dve pôžičky s identickými podmienkami (rovnaká výška splátok , rovnaká doba splatnosti,..) V opačnom prípade môže byť paradoxne pôžička s vyšším RPMN a dlhšou dobou splatnosti výhodnejšia ako pôžička s nižším RPMN, ale splatnosťou omnoho kratšou. V tomto prípade hovoríme o časovej hodnote peňazí. 

Európska smernica

Na základe smernice 98/7/ES  majú poskytovatelia pôžičiek a úverov povinnosť uvádzať RPMN v záujme ochrany spotrebiteľa. Niektorí poskytovatelia sa však snažia toto číslo uvádzať čo najmenším písmom alebo uvádzať ho vo forme "RPMN od...",  kedy samozrejme v záujme získať klienta na svoju stranu uvádzajú tú najnižšiu hodnotu.

Spôsob výpočtu RPMN sa môže v jednotlivých členských štátoch EÚ mierne líšiť, konečná výška splátky by mala obsahovať všetky zložky nákladov spojených s úverom. Je nutné mať na pamäti, že RPMN by mala byť v uvedená v každej úverovej zmluve. O jej konkrétnej výške by ste mali byť vždy dostatočne a pravdivo informovaní ešte pred podpísaním zmluvy. Ak vám banka alebo nebankový subjekt tento údaj pri ponúkaní spotrebného úveru neposkytne alebo odmietne uviesť, banke sa vyhnite oblúkom.

Nezabúdajte na to, že čím viac informácií si vopred zistíte, tým budete v priebehu splácania spokojnejší a nič vás neprekvapí. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam, na ktoré zväčša dopláca samotný dlžník. 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

25. 4. 2024 | Barbora Magočová

Išli ste za ručiteľa a máte platiť? 6 tipov, aby vás ručenie nezruinovalo

Chceli ste v dobrej viere pomôcť blízkemu a zaručili ste sa za splnenie jeho dlhu? Pravdepodobne ste tak urobili po ubezpečení, že ručenie je len formalita vyžadovaná veriteľom a platenie... celý článok

Exekúcie trápia státisíce ľudí: Aká je pravda o Slovákoch a ich dlhoch?

18. 4. 2024 | Marek Mittaš

Exekúcie trápia státisíce ľudí: Aká je pravda o Slovákoch a ich dlhoch?

Exekúcie sú nepríjemné a v súčasnosti trápia mnohých Slovákov. Niektorí s nimi bojujú najmä kvôli nedoplatkom na výživnom, iní zas z dôvodu nezaplatených odvodov do zdravotnej poisťovne.... celý článok

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

4. 4. 2024 | Barbora Magočová

Vzali ste si úver na IČO? Ako získať výhody, ktoré majú len spotrebitelia?

Slovenské právne predpisy poskytujú spotrebiteľom pomerne vysokú ochranu. Aj preto sa banky či nebankoví poskytovatelia úverov a pôžičiek často snažia zmluvné dokumenty koncipovať tak,... celý článok

Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

28. 2. 2024 | Marek Mittaš

Máte príliš drahú hypotéku? Toto sú vaše možnosti

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa za posledné dva roky výrazne zvýšili. Toto zvýšenie malo priamy vplyv na mesačné splátky, ktoré v súčasnosti komplikujú bežný život mnohým rodinám.... celý článok

Neviete, čo robiť, keď vám exekútor zablokuje účet? Tu je odpoveď!

8. 2. 2024 | Barbora Magočová

Neviete, čo robiť, keď vám exekútor zablokuje účet? Tu je odpoveď!

Exekúcia prikázaním pohľadávky z účtu v banke je v súčasnosti využívaná naozaj hojne. Bankový účet je totiž pre exekútora ľahko odhaliteľný; dlžnú čiastku môže vďaka tomu vymôcť rýchlo,... celý článok