Odpočítateľná položka pri zdravotných odvodoch sa bude rušiť: Ako sa nás to dotkne?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 23. 8. 2022
Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh na novelu zákona, ktorá môže priniesť zmeny v systéme platenia zdravotných odvodov. Konkrétne sa zameriame na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie. Čo bolo doteraz jej účelom a prečo sa jej zrušenie prakticky nikoho nedotkne?
Odpočítateľná položka pri zdravotných odvodoch sa bude rušiť: Ako sa nás to dotkne?

Zdroj: Shutterstock

Na čo slúžila odpočítateľná položka?

Hlavným cieľom odpočítateľnej položky na zdravotné odvody je pomoc pre zamestnancov s nízkym príjmom. Pri splnení určitých podmienok si môžu nárokovať zníženie vymeriavacieho základu pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie. V praxi to znamená, že nízkopríjmoví zamestnanci platia nižšie odvody, a teda im na účet chodí vyššia čistá mzda.

Kto má nárok na odpočítateľnú položku pri zdravotných odvodoch?

Zamestnávateľ môže na svojho zamestnanca uplatniť odpočítateľnú položku vtedy, ak je zamestnanec v:

  • pracovnom pomere,
  • štátnozamestnaneckom pomere,
  • služobnom pomere alebo štátnej službe (hasiči, vojaci, policajti, prokurátori, colníci…).

Nárok na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie nemajú:

  • živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby,
  • zamestnanci pracujúci na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti,
  • zamestnanci, pre ktorých je štát platiteľom poistného (napríklad, ak boli pred uzatvorením pracovného pomeru viac ako 12 mesiacov nezamestnaní),
  • žiaci a študenti v odbornej praxi.

V zákone je tiež podmienka na maximálnu výšku mzdy zamestnanca, aby mohla byť aplikovaná odpočítateľná položka na zdravotné odvody. Keďže jej cieľom je finančne pomôcť nízkopríjmovým zamestnancom, mesačný príjem (hrubá mzda) musí byť 570 € alebo menej. Zároveň je maximálna odpočítateľná položka nastavená na 380 €.

Kolízia s minimálnou mzdou

Odpočítateľná položka pri zdravotných odvodoch bola zavedená v roku 2015. Keď sa pozriete na podmienky v tej dobe, limit mzdy aj ohraničenie samotnej položky dávajú zmysel. Minimálna mzda bola v roku 2015 na sume 380 €.

Ak teda zamestnanec mal hrubú mzdu v tejto výške, po odpočítaní položky sa vymeriavací základ pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie rovnal nule. Zároveň bol dostatok priestoru medzi minimálnou mzdou a stanovenou hranicou príjmu 570 €. Systém odpočítateľnej položky fungoval tak, že s každým zarobeným eurom nad hranicou 380 € sa výška odpočítateľnej položky znížila o 2 €. Preto sa pri 570 € položka vynuluje.

Postupom času sa však minimálna mzda menila, ale hodnoty v zákone zostávali rovnaké. Následkom toho sme sa už v roku 2020 dostali do stavu, kedy minimálna mzda prekročila 570-eurový limit stanovený zákonom. S každým ďalším rokom, kedy minimálna mzda pokračovala v raste, sa tak význam odpočítateľnej položky pri zdravotných odvodoch postupne strácal.

Rozhodnutie zrušiť odpočítateľnú položku

Vzhľadom na stále menší počet zamestnancov, ktorí majú nárok na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, sa Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo pre jej úplné zrušenie. Slovenské zdravotné poisťovne s týmto krokom súhlasia a dokonca sú za plánovanú zmenu vďačné. Dôvodov na zrušenie odpočítateľnej položky je totiž viacero.

Zníženie administratívnej záťaže

Najčastejšie sa spomína zbytočná administratívna záťaž, ktorú musia riešiť pracovníci v poisťovniach, ale aj zamestnávatelia nízkopríjmových zamestnancov. Nárok na odpočítateľnú položku sa môže uplatňovať na mesačnej báze, kedy zamestnanec musí podávať písomnú žiadosť. Druhou možnosťou je uplatnenie nároku pri ročnom zúčtovaní. V takom prípade musí poisťovňa aktívne posudzovať nárok a ak vznikne, tak ho aj uplatniť.

Kontradikcia s minimálnym vymeriavacím základom

Ďalej sa spomína rozpor so snahou o zavedenie minimálneho vymeriavacieho základu zamestnanca. Tento návrh sa nachádza v rovnakej novele zákona ako návrh na zrušenie odpočítateľnej položky. Ak by sa zaviedla fixná spodná hranica vymeriavacieho základu, jeho dodatočné znižovanie prostredníctvom odpočítateľnej položky by absolútne nedávalo zmysel.

Špekulácie s pracovnými úväzkami

Ponechaním odpočítateľnej položky v zákone by Ministerstvo zdravotníctva nechalo otvorené dvere pre špekulatívne úpravy úväzkov. Poisťovne spomínali klientov, ktorí si cielene nastavovali pracovné úväzky na čiastočné. To im umožňovalo dosiahnuť oficiálny hrubý príjem pod spomínanou hranicou 570 € a snažili sa tak ušetriť na zdravotných odvodoch. Zrušenie odpočítateľnej položky je teda dobrým krokom aj z hľadiska bránenia pred takýmito špekulatívnymi úpravami pracovných úväzkov.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

Zanalyzovali sme ponuku rizikového poistenia a postavili rebriček najlepších ponúk

7. 2. 2024 | Redakcia

Zanalyzovali sme ponuku rizikového poistenia a postavili rebriček najlepších ponúk

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepšieho rizikového poistenia na trhu. Jednotkou je poistenie od poisťovne Uniqa, druhé miesto patrí Generali Poisťovni a rebríček uzatvára... celý článok

Mali ste nehodu? V akej výške vám poisťovňa uhradí nájom náhradného vozidla?

20. 12. 2023 | Barbora Magočová

Mali ste nehodu? V akej výške vám poisťovňa uhradí nájom náhradného vozidla?

Dopravné nehody so sebou neprinášajú len nepríjemnosť v podobe poškodenia vozidla. Problémom býva aj to, že ho (minimálne určitú dobu) nemôžete používať. Bez pojazdného auta ale mnoho... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

14. 11. 2023 | Barbora Magočová

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

Rozhodnutia Sociálnej poisťovne vás môžu výrazne ovplyvniť prakticky vo všetkých obdobiach vášho života. Zďaleka sa netýkajú len starobných či invalidných dôchodkov; dopad na rodinné... celý článok