5 tipov, ako ušetriť na životnom poistení

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 1. 2018
Uzatvorenie zmluvy o životnom poistení je na celý život, je to beh na dlhé trate. Preto je veľmi dôležité šikovne nastaviť pravidlá hneď na začiatku.
5 tipov, ako ušetriť na životnom poistení

Zdroj: Shutterstock

Ak idete uzatvoriť životné poistenie, zrejme využijete služby finančného poradcu, prípadne tak urobíte priamo cez pracovníka v poisťovni. Tak či onak, mali by ste vedieť, že niektoré veci vám môžu ušetriť desiatky či stovky eur.

1. Poistite celú rodinu na jednu zmluvu

Je to možnosť o ktorej nevie každý, každopádne ak plánujete viacero životných poistení v rámci jednej rodiny, toto vás vyjde lacnejšie. Ak už aj máte viacero zmlúv, dajú sa zjednotiť do jednej. Výhodou takéhoto zjednotenia je minimalizovanie poplatkov za vedenie celej poistnej agendy kvôli vedeniu jedného poistného prípadu. Výpočet výšky poistného ďalších uvedených osôb je individuálny, ale pomerne často tá suma vychádza podstatne nižšia aká by bola v prípade vytvorenia samostatného poistenia, niekedy sa jedná aj o 35 až 40% úsporu. 

2. Dajte si do poistky skutočne len to, čo potrebujete

Mnoho ľudí má vo svojej zmluve podmienky, ktoré v podstate ani nepotrebuje. Dôležité je tieto nepotrebné body identifikovať a odstrániť zo zmluvy, respektíve nahradiť ich nejakými užitočnejšími. Životné okolnosti sa pravidelne menia a to, čo ste si nechali poistiť pred niekoľkými rokmi dozadu už dnes nemusí byť vôbec aktuálne vzhľadom na zmenu zamestnania, bývania alebo ďalších ovplyvňujúcich činiteľov. Vždy si nechajte upravovať poistnú zmluvu podľa vašej aktuálnej životnej situácie. Časť, ktorá môže prejsť aj výraznejšou obmenou sa týka poistenia úrazov a chorôb. Z času na čas je to dokonca aj prospešné a vďaka tomu dokážete ušetriť ročne celkom solídnu čiastku peňazí.

Čo vás čaká v roku 2018? Pozrite si 10 najväčších noviniek, ktoré sa možno dotknú aj vašej peňaženky.

Ilustračný obrázok - hodiny, mince

3. Nikdy neklamte v zdravotnom dotazníku

Táto rada ani nie je tak o šetrení, ako o tom, čo môže prísť potom, ako sa dokáže, že ste uviedli klamlivú informáciu v dotazníku. Pri uzatváraní poistenia ste totiž povinný uviesť svoj aktuálny a pravdivý zdravotný stav. Diagnózy je potrebné podložiť lekárskymi správami z vyšetrení alebo absolvovať lekársku prehliadku.

V prípade poistnej udalosti poisťovňa komunikuje s vašim lekárom. Ak ste pri uzatváraní poistenia neuviedli podstatné ochorenia, diagnózy, zvýšený krvný tlak, alebo to, že užívate pravidelne lieky,… tak vám to v prípade získavania plnenia z poisťovne jednoznačne do karát nenahrá.

4. Sledujte akcie a balíky poisťovní

Najnovšie zľavy, akcie alebo zvýhodnené balíky prinášajú zlepšenie poistných podmienok a miernu úsporu finančných prostriedkov každému, kto sa pre nich rozhodne. Klienti sú na takýto prístup častého zvýhodňovania zo strany poskytovateľov produktov zvyknutí a radi ich využívajú z dôvodu spomínanej úspory.

Pravidelne sa vytvárajú najrôznejšie akciové balíky, ktoré majú zákazníkom prinášať výrazné benefity. K týmto akciovým informáciám sa dostanete jednoducho prostredníctvom médií, kde v častých intervaloch kolujú reklamy. Pokiaľ máte prístup na internet, o momentálnej ponuke sa dozviete kedykoľvek navštívite príslušnú stránku.

Ak nemáte čas sledovať zmeny, nechajte to na vášho finančného poradcu. Dobrý poradca vám vždy včas poradí a pomôže.

Oplatí sa poistiť si hypotéku v banke? Alebo stačí životná poistka? Pozrite si porovnanie.

5. Poistkou si radšej nesporte

Rezerva z nespotrebovaného poistného v investičných životných poisteniach je umiestňovaná na kapitálových trhoch, no zhodnocuje sa pomalšie ako u iných finančných produktov na to určených. Ak chcete sporiť, využite na to svoj podúčet v banke, prípadne využite termínovaný vklad.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

29. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pozor na podvod: Sociálna poisťovňa varuje pred falošnými preplatkami

Sociálna poisťovňa varuje svojich klientov pred nebezpečnými podvodnými e-mailami, ktoré zneužívajú jej dôveryhodné meno. Tieto správy, maskované ako informácie o preplatkoch na starobné... celý článok

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

9. 4. 2025 | Barbora Magočová

Ako vás štát odškodní za stret s medveďom? Sudcovia sa nezhodujú

Príchod jari priam láka na prechádzky do prírody. Teplejšie dni však prinášajú aj zvýšenú aktivitu medveďov, ktoré sa neraz pohybujú aj v blízkosti obývaných oblastí. Len celkom nedávno... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

PZP 2025: Vodiči, pripravte sa na zdraženie poistenia a na tisícové pokuty

Povinné zmluvné poistenie (PZP) na Slovensku prešlo výraznými zmenami, ktoré ovplyvňujú ceny aj pravidlá. Nové opatrenia prinášajú vyššie krytie škôd, ale aj prísnejšie sankcie za nepoistené... celý článok