Poistenie hypotéky: oplatí sa viac v banke či poisťovni?

Roland Regely | rubrika: Článok | 5. 1. 2018
Poistenie neschopnosti splácať úver vám v niektorých prípadoch môže znížiť aj úrokovú sadzbu.
Poistenie hypotéky: oplatí sa viac v banke či poisťovni?

Zdroj: Shutterstock

Poistenie hypotekárneho úveru slúži najmä pre prípady, kedy sa klient z rôznych okolností, ktoré nemôže ovplyvniť, dostane do problémov so splácaním splátok úveru. Kedy sa poistenie oplatí a ktoré si vybrať?

Nie je to povinnosť, aj keď...

Poistenie hypotéky nie je povinná záležitosť, aj keď si to mnoho ľudí myslí. Ponúkajú ho ku svojim hypotekárnym úverom všetky banky u nás, či už ide o väčšie banky ako SLSP, ČSOB, Tatrabanka alebo VUB, prípadne aj menšie banky na našom bankovom trhu, napríklad UniCredit a mBank.

Základom je vždy poistenie pre prípad smrti, kedy má človek istotu, že jeho rodine nezostane "na krku" splátka hypotéky, ktorú by si nemohla dovoliť. Poistenie hypotéky napríklad pri strate zamestnania alebo pri iných situáciách je už väčšinou vo "vyššom" balíku poistenia.

Rozdiel medzi poistením a životnou poistkou

Hypotéka je pre väčšinu ľudí najväčším finančným záväzkom ich života. Preto je mimoriadne dôležité zvážiť aj možné riziká a spôsoby ich zabezpečenia. Banky k úverom najčastejšie ponúkajú poistenie pre prípad neschopnosti splácať úver. Mnohí odborníci sa však zhodujú, že lepším spôsobom zabezpečenia úveru je rizikové životné poistenie. S týmto poistením si totiž dokážete pokryť viac rizík a viete ho prispôsobiť svojím potrebám, čo v prípade bankového poistenia úveru neplatí.

Na rozdiel od kapitálového či investičného životného poistenia nemá rizikové poistenie sporiacu či investičnú zložku, čo znamená, že celá suma poistného je určená na krytie rizík a mesačné poistné je teda nižšie. Všetko, čo potrebujete vedieť pred uzavretím životného poistenia nájdete v tomto článku.

poistenie_hypoteky

Životné poistovne kryjú riziko lepšie než banky

V rámci poistenia hypotéky ponúkajú banky štandardne krytie štyroch rizík - smrť, trvalá invalidita, dlhodobá práceneschopnosť a strata zamestnania. No tie sú zvyčajne v balíkoch bez možnosti výberu a kombinácie jednotlivých rizík. V životnom poistení si však môžete presne vybrať,aké riziká a na akú sumu chcete poistiť, pričom ponuka je oveľa širšia, vrátane pripoistenia kritických chorôb či trvalých následkov úrazu.

Bankové poistenie invalidity kryje len plnú trvalú invaliditu (znižujúcu poistenému schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %), ktorá je potvrdená rozhodnutím Sociálnej poisťovne o priznaní nároku na trvalý invalidný dôchodok. Zo životnej poistky však môžete získať plnenie aj pri čiastočnej invalidite, čo je omnoho častejší prípad.

Čo robiť v prípade, že už máte životnú poistku

Veľké množstvo ľudí, ktorí si berú hypotéku, už má životné poistenie. Zobrať si k úveru ďalšiu poistku by pre nich bolo neefektívne, pretože poistenie úveru z banky nie je možné nastaviť na ľubovoľnú sumu, len na celkovú výšku úveru. Spolu so životným poistením by tak klient mal nadbytočné poistné krytie a platil by viac, ako je nevyhnutné.

V prípade poistnej udalosti by mohol dostať dve poistné plnenia, no omnoho výhodnejšie je modifikácia existujúcej poistky. Treba však dôkladne preštudovať zmluvu - najmä pri starších poistkách sa môže stať, že ich úpravy sú obmedzené a nie je možné zmeniť rozsah rizík. Vtedy môže byť pre klienta vhodné rozdiel v poistnom krytí vykryť novou poistkou a v niektorých prípadoch dokonca tú pôvodnú úplne zrušiť a riziká si zabezpečiť nanovo.

Viete, ako vypovedať životné poistenie? Máme návod

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok