Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 31. 1. 2023
Národná rada SR schválila novelu zákona o sociálnom poistení, vďaka ktorej bude Sociálna poisťovňa odpúšťať penále za nedoplatky. Zmena zákona nadobúda účinnosť 1. februára 2023 a bude trvať viac ako pol roka. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie o odpúšťaní penále za omeškanie platby poistného, ktoré je známe aj ako generálny pardon.
Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

Zdroj: Shutterstock

Dôvody na odpustenie penalizácie

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR uvádza ako hlavný dôvod tohto rozhodnutia neschopnosť ľudí splácať svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni v priebehu pandémie. Taktiež ide o jeden z krokov, ktoré majú fyzickým a právnickým osobám pomôcť v boji proti aktuálnej ekonomickej kríze a inflácii.

Parlament tak poskytol viac ako miliónu subjektov s nedoplatkom na odvodoch z minulosti šancu na splatenie svojich dlhov bez penalizácie. Konkrétne ide o nezaplatené poistné do Sociálnej poisťovne. Návrh predložila poslankyňa Petra Hajšelová zo strany Sme rodina.

Zbavte sa dlhov do konca augusta

Generálny pardon bude v roku 2023 trvať od 1. februára do 31. augusta, čiže sedem kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa dlžníci môžu zbaviť svojich záväzkov voči Sociálnej poisťovni. Toto zvýhodnenie platí pre dlhy na poistení spred 1. júla 2022. Je otázne, kedy sa vláda opäť rozhodne odpúšťať penále za nedoplatky. Ak sa teda nachádzate na zozname dlžníkov, určite by ste túto šancu nemali premeškať.

Na tlačovej konferencii hnutia Sme rodina, kde sa vyjadrovali k návrhu novely zákona od poslankyne Petry Hajšelovej, odzneli aj konkrétne čísla. Tento generálny pardon sa bude týkať 1 069 650 subjektov, z ktorého:

  • 353 787 sú zamestnávatelia,
  • 497 660 sú SZČO,
  • 218 203 sú fyzické osoby (buď už nemajú aktívnu živnosť, alebo sú dobrovoľne poistenými fyzickými osobami).

Istina, ktorú tieto subjekty dlžia Sociálnej poisťovni, tvorí dokopy 600 miliónov eur. Avšak celková výška dlhu, čiže nezaplatené poistné plus penále za omeškanie, dosahuje výšku 885 miliónov eur. Ak by všetci dlžníci využili generálny pardon a svoje dlhy splatili do konca augusta 2023, spoločne by ušetrili až 285 miliónov eur.

Jediná podmienka pre zrušenie penále

Podľa vyjadrení vlády má generálny pardon slúžiť najmä na to, aby motivoval dlžníkov splatiť svoje záväzky voči Sociálnej poisťovni. Preto sa snažili kritériá na odpustenie penále udržať čo najjednoduchšie. Dlžníkovi stačí, aby splnil jedinú podmienku – kompletné zaplatenie dlžnej istiny.

Novela zákona ľuďom neposkytuje priestor na kalkulácie v zmysle splatenia časti dlhu, aby neskôr platili nižšie penále zo zvyšku. Dlžníci dostali dosť času na postupné nasporenie potrebnej sumy a následné jednorazové splatenie celého dlhu.

Toto rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky. Niektorí poctiví platiči poistného vyjadrili nespokojnosť s tým, že podľa nich ide o zvýhodňovanie neplatičov. „My neodpúšťame ani neposúvame splatnosť istiny. Práve naopak, chceme dlžníkov motivovať, aby si zaplatili istinu, a tým im bude odpustené penále,“ vyjadrila sa na túto tému Petra Hajšelová.

Penále za omeškanie

Sociálna poisťovňa určuje sumu penále v závislosti od výšky dlžnej istiny a počtu dní omeškania. Ak subjekt nezaplatí poistné, prípadne časť z neho, začnú sa počítať dni od dátumu splatnosti. S každým dňom sa k celkovému dlhu pripočíta 0,05 % dlžnej istiny. Dlh postupne narastá až do momentu, kým penále nedosiahne výšku nezaplateného poistného. Maximálna výška dlhu je teda dvojnásobok dlžnej istiny.

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť rýchlosť rastu penále pri dlhu voči Sociálnej poisťovni, uvedieme príklad z praxe. Povedzme, že živnostník nezaplatil poistné vo výške 500 € so splatnosťou 11. júla 2017. Za jeden deň omeškania sa mu k dlhu pripočíta 0,05 % z 500 €, čo sa rovná 0,25 €. Penále rastie nasledovne:

  • K 31. 12. 2017 je omeškanie 174 dní a penále je 43,50 €.
  • K 31. 12. 2018 je omeškanie 539 dní a penále je 134,75 €.
  • K 31. 12. 2019 je omeškanie 904 dní a penále je 226 €.
  • K 31. 12. 2020 je omeškanie 1 270 dní a penále je 317,50 €.
  • K 31. 12. 2021 je omeškanie 1 635 dní a penále je 408,75 €.
  • K 31. 12. 2022 je omeškanie 2 000 dní, takže penále je 500 €. Ďalej sa zvyšovať nebude, keďže penále dosiahlo hodnotu dlžnej istiny.

Toto je už tretí generálny pardon

Dlžníci so záväzkami voči Sociálnej poisťovni už mali dvakrát šancu splatiť dlh bez penále. Prvý generálny pardon bol schválený v roku 2008 a týkal sa starobného dôchodkového poistenia. Druhý generálny pardon prebehol o dva roky neskôr. Dlžníci sa ďalšieho odpustenia penále dočkali po viac ako 10 rokoch.

V rokoch 2008 a 2010 sa generálne pardony týkali viac ako 2,3 milióna subjektov. Príležitosť na splatenie dlhu bez penále však využilo približne 1,1 milióna z nich, teda necelá polovica. Podľa štatistík Sociálnej poisťovne sa počas týchto dvoch pardonov splatila dlžná istina v hodnote viac ako 64,5 milióna eur. Odpustené odvody pritom dosiahli hodnotu až vo výške 343,8 miliónov eur.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Povodeň mi zničila dom. Teraz čo? Pozor na chyby pri nahlasovaní udalosti poisťovni

5. 6. 2024 | Redakcia

Povodeň mi zničila dom. Teraz čo? Pozor na chyby pri nahlasovaní udalosti poisťovni

Dunaj sa vylieva z koryta a bleskové povodne hrozia kdekoľvek a kedykoľvek. Poisťovne vedia škody sanovať, no ľudia ich veľakrát nahlasjujú nekompletne a najmä neskoro. Poradíme, ako... celý článok

Jedna búrka vás môže pripraviť o všetko. Slováci opakujú jednu chybu v poistení

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Jedna búrka vás môže pripraviť o všetko. Slováci opakujú jednu chybu v poistení

Slováci si často neuvedomujú, akú hodnotu má ich majetok. Preto sú ich domy veľakrát podpoistené. Ak príde prírodný živel a napríklad vytopí pivnicu či odnesie strechu, poisťovňa má... celý článok

Skupina Slovákov môže poriadne ušetriť na PZP

22. 5. 2024 | Redakcia

Skupina Slovákov môže poriadne ušetriť na PZP

Pillow poisťovňa prináša revolučný systém, kde cena poistenia závisí od počtu najazdených kilometrov. Tento systém môže priniesť výrazné úspory pre vodičov, ktorí svoje vozidlá používajú... celý článok

Poisťovňa Pillow hlási po prvý raz zisk. Predbehli sme slávnu Lemonade, chvália sa

28. 4. 2024 | Redakcia

Poisťovňa Pillow hlási po prvý raz zisk. Predbehli sme slávnu Lemonade, chvália sa

Pillow pôsobí na českom trhu štyri roky a v roku 2023 prvýkrát vstúpila aj na Slovensko. V najnovšej správe o hospodárskych výsledkoch sa porovnáva so známou poisťovňou Lemonade.

Poisťovňa nemusí vždy uhradiť celú škodu. Kedy môže znížiť poistné plnenie?

28. 4. 2024 | Barbora Magočová

Poisťovňa nemusí vždy uhradiť celú škodu. Kedy môže znížiť poistné plnenie?

Dali ste sa poistiť, aby ste mohli pokojne spávať? Ak počítate s tým, že z plnenia od poisťovne pokryjete všetky nečakané výdavky z dôvodu najrôznejších škodových udalostí, môžete zažiť... celý článok