Oplatí sa byť živnostník dôchodca? Podnikať môžete, platíte však aj odvody

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 9. 2019
Pracujúci dôchodca živnostník nemá automaticky odvodovú úľavu, platí to len pre vybrané dohodyPracujúci dôchodca živnostník nemá automaticky odvodovú úľavu, platí to len pre vybrané dohody
Oplatí sa byť živnostník dôchodca? Podnikať môžete, platíte však aj odvody

Zdroj: Shutterstock

Ak poberáte starobný dôchodok a rozhodnete sa založiť si živnosť, môžete tak pokojne urobiť. Z pohľadu platenia sociálnych odvodov pri posudzovaní jeho povinností však  nie je žiadny rozdiel medzi živnostníkom, ktorý nepoberá starobný dôchodok a medzi živnostníkom, ktorý poberá starobný dôchodok.

Poberateľ starobného dôchodku môže na rozdiel od predčasného penzistu podnikať bez obmedzenia. Na pár výnimiek musíte platiť odvody.

Kedy musí dôchodca živnostník platiť odvody

Ak si dôchodca založí živnosť a nikdy predtým vo svojom mene nepodnikal, prvých 12 mesiacov od začatia podnikania neplatí odvody do Sociálnej poisťovne. Po roku začne platiť odvody v tom prípade, že jeho príjem súvisiaci s podnikaním resp. samostatnou zárobkovou činnosťou v predchádzajúcom roku bol vyšší ako 12 – násobok polovičnej priemernej mesačnej mzdy. Podotýkame, že ide o výšku príjmu a nie výšku základu dane. Pre dôchodcu živnostníka a bežného živnostníka platia v tomto prípade rovnaké podmienky.

Živnostník dôchodca potom platí nasledovné poistné:

  • na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
  • na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu,
  • do rezervného fondu solidarity so sadzbou 4,75 % z vymeriavacieho základu
 

Celková výška odvodov do Sociálnej poisťovne v porovnaní so živnostníkom, ktorý nie je poberateľom starobného dôchodku sa znížila z 33,15 % na 27,15 %  z  vymeriavacieho základu.

Pre rok 2019 je platný minimálny mesačný vymeriavací základ vo výške 477 eur a maximálny mesačný vymeriavací základ vo výške 6 678 eur. Platí, že minimálne alebo maximálne mesačné odvody budú u poberateľa:

  • invalidného dôchodku vo výške 158,11 € (minimálne odvody) alebo vo výške 2 213,75 € (maximálne odvody),
  • starobného alebo predčasného starobného dôchodku vo výške 129,50 € (minimálne odvody) alebo vo výške 1 813,07 € (maximálne odvody)

Kedy živnostník dôchodca nemusí platiť odvody

Sociálna poisťovna na svojej stránke informuje, že dôchodca, ktorý má status živnostníka alebo inej samostatne zárobkovej osoby (SZČO) a po priznaní dôchodku vykonáva zárobkovú činnosť len ako SZČO, nemá možnosť uplatniť si výnimku z platenia poistného pri príjme do 200 eur.

Táto odvodová úľava sa zo zákona vzťahuje výlučne na prácu dôchodcov na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti). Ak popri činnosti SZČO dôchodca pracuje aj na niektorú z týchto dohôd, výnimku z jednej dohody s maximálnym príjmom do 200 eur mesačne si už uplatniť môže.

Postupuje pri tom ako každý iný dôchodca - písomne informuje zamestnávateľa o uplatnení výnimky (a následne aj o jej skončení).

Odvodovú úľavu pri práci na dohodu si môžu uplatniť tie osoby, ktoré už majú priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, ďalej výsluhový dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku alebo poberajú invalidný výsluhový dôchodok.

Fakt, že vykonávajú popri dohode súčasne aj činnosť SZČO, nič na tejto možnosti nemení.

Viac ako 150-tisíc dôchodcov má živnosť

Sociálna poisťovňa dodáva, že v júli 2019 popri poberaní dôchodku pracovalo 152 061 starobných dôchodcov, 103 384 invalidných dôchodcov a 1 769 poberateľov predčasného dôchodku.

Anketa

Chceli by ste popri dôchodku aj pracovať?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

12. 5. 2023 | Marek Mittaš

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Rok 2023 prináša množstvo noviniek v oblasti dôchodkového poistenia. Jednou z nich je automatický vstup do piliera od 1. mája 2023. Koho sa táto zmena týka a aké sú možnosti, ak nie... celý článok

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

21. 2. 2023 | Marek Mittaš

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

Národná rada Slovenskej republiky v utorok 14. februára 2023 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. Čo prinesie úprava systému valorizácie starobných dôchodkov? Aké zmeny čakajú... celý článok

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

15. 2. 2023 | Daniel Výcha

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša... celý článok

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

10. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

Poberatelia dôchodkov sa môžu tešiť. Penzie porastú prakticky najrýchlejšie v histórii. Od 1. 1. 2023 stúpla hodnota dôchodkov o 11,8 %. Od začiatku budúceho roka to bude až o rekordných... celý článok