Ako ochrániť peniaze v časoch rastúcej inflácie? Odpovedajú experti

Marek Mittaš | rubrika: Očami expertov | 29. 6. 2022 | 1 komentár
Investovať, nechať peniaze na bežnom účte, predať aktíva, alebo nájsť zaujímavé investičné príležitosti? Roky miernej inflácie investorov rozmaznali a na zhodnotenie im stačil aj minimálny úrok. Situácia sa však zmenila a z pokojnej hladiny je doslova inflačné tsunami.
Ako ochrániť peniaze v časoch rastúcej inflácie? Odpovedajú experti

Zdroj: Shutterstock

Inflácia je v aktuálnom období hlavnou témou nielen ekonómov a politikov, ale aj bežných ľudí, ktorým prakticky každý deň odjedá z ich úspor. Jednou z dôležitých tém je teda nielen ako peniaze zarobiť, ale aj ako ich ochrániť pred stratou hodnoty. Aby sme si za svoj finančný majetok dokázali aj po tornáde inflácie kúpiť aspoň porovnateľné množstvo tovarov a služieb ako v minulosti.

Ako sa postarať o svoje financie je pri enormnom náraste cien potravín, energií a služieb značný oriešok. Preto sme hľadali odpovede spolu s odborníkmi. 

 

Peter Margetiny

vedúci oddelenia Predaja a stratégie rozvoja Eurizon AM Slovakia

Peter Margetiny
+7
+
-

Reálnu hodnotu financií na bežnom účte zníži inflácia, ktorej vyššie úrovne tu s nami ešte nejaký čas pobudnú. Dá sa povedať, že klient je svojim spôsobom „nútený“ vstúpiť na finančné trhy a zvoliť dynamickejšiu stratégiu, ktorá vo výraznejšej miere obsahuje aj akciovú zložku aj napriek riziku dočasných poklesov. Sú to práve akcie, ktoré sa z dlhodobého hľadiska dokážu vcelku úspešne popasovať s inflačnými neduhmi.

Potvrdzuje to aj obdobie stagflácie v Spojených štátoch v 70. rokoch 20. storočia, keď táto trieda aktív bola schopná prinášať investorovi aj v tomto náročnom období kladné priemerné zhodnotenie. Kľúčové v takýchto turbulentnejších časoch je investovať postupne, čím sa vyhneme nesprávnemu načasovaniu vstupu na finančné trhy. Ideálne je zvoliť napríklad pravidelné investičné sporenie, kedy už s nižšími čiastkami môžeme postupnými krokmi budovať expozície na globálne akciové trhy. Pri dodržaní určených investičných horizontov existuje stále veľká pravdepodobnosť, že investor bude napokon úspešný a nemal by preto zbytočne podliehať krátkodobej skepse a prílišnému pesimizmu.

 

Martin Smrek

vedúci oddelenia produkt manažmentu Tatra Asset Management

Martin Smrek
+3
+
-

Inflácia je aktuálne hlavnou témou centrálnych bánk. Inflácia sa dostala na rekordné úrovne, ktoré sme nevideli niekoľko dekád, centrálne banky pristupujú k reštriktívnym opatreniam a avizujú, že budú robiť všetko preto, aby dokázali infláciu dostať pod kontrolu. Inflačné ciele centrálnych bánk v USA aj v Európe sa nachádzajú na úrovni 2 %, je zmysluplné očakávať, že v určitom čase inflácia postupne skonverguje k týmto cieľom, každopádne to nebude rýchly a krátky proces.

Ako dlho bude obdobie extrémnej inflácie trvať, to závisí od viacerých faktorov. Napríklad od toho, či sa začnú zmierňovať hlavné zdroje inflačných tlakov (napr. ceny energií a palív) alebo ako budú fungovať reštriktívne opatrenia centrálnych bánk. Každopádne treba byť pripravený, že s vysokou infláciou sa nejaký čas budeme musieť naučiť žiť.

Pre investorov, ktorí chcú využiť aktuálnu investičnú príležitosť, je zmysluplné uvažovať o rozdelení investície na viacero častí v čase. Rozložia tak riziko nesprávneho načasovania investície a zvýšia pravdepodobnosť úspechu pri investovaní.

 

Šimon Pekár

junior analytik Finax

Šimon Pekár
+9
+
-

Médiá sú v súčasnosti plné špekulácií hľadajúcich zázračnú investíciu, ktorá garantuje okamžité porazenie inflácie. Žiadna taká neexistuje. Na správne tipnutie aktíva, ktoré by za rok zarobilo 10%, by ste potrebovali ohromnú dávku šťastia a najskôr by ste na ňom spálili peniaze.

Krátkodobý liek na infláciu bohužiaľ neexistuje. Niektoré roky inflácia trh porazí. Vo väčšine rokov však akcie zvíťazia, čo môžeme využiť vo svoj prospech, keď sa obrníme trpezlivosťou.

Budúcnosť inflácie tiež môžeme len odhadovať, nikto nemá krištáľovú guľu. Väčšina analytikov si myslí, že inflácia bude ešte pár mesiacov zrýchľovať a ku koncu roka 2022 spomalí. Malo by sa to stať vďaka rastu úrokov, minutiu úspor z lockdownov či zvýšeniu energetickej nezávislosti od Ruska.
Na ochránenie hodnoty úspor na nich musíme za určité obdobie zarobiť vyšší výnos ako priemerná inflácia. To sa pravidelne darí napríklad diverzifikovaným akciovým portfóliam. Americký akciový index S&P 500 napríklad od roku 2006 zarobil viac ako 200% (aj so súčasným poklesom).

Zoberte si príklad zlata. Pri pohľade na jeho historické ceny vidíme, že zvykne v čase trhovej neistoty narásť. Následne však opäť prudko padne, pričom tento vrchol je pre bežného investora nemožné predpokladať. Dlhodobo komodity nie sú efektívnym inflačným štítom, od roku 1980 inflácia porazila ich výnosy v priemere o 2% ročne.


Za predpokladu, že priemerná inflácia v tomto roku dosiahne 8%, vzrástli spotrebiteľské ceny od toho istého roku iba o 44,6%. Ak by sme počas celého spomenutého obdobia držali úspory v podobnom diverzifikovanom portfóliu, mali by sme oproti súčasnej inflácii náskok desiatok percent.

Krátkodobý vývoj investícií je však nemožné predpokladať. Akcie môžu niektoré obdobia (napríklad tento polrok) klesnúť, neskôr sa však vždy zotavia. Je preto potrebné investovať priebežne, bez ohľadu na to, či je inflácia v daný rok vysoká alebo nie. Investori by mali presunúť svoje dlhodobé úspory na akciový trh, ale nečakať pri tom rýchlu spásu, pokiaľ v minulosti neinvestovali. Pri dlhodobom investovaní na tom nezáleží, dlhodobý rast ekonomiky infláciu porazí bez ohľadu na to, či sa zdrží mesiac alebo rok.

Marián Búlik

finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Marián Búlik
+4
+
-
Investovanie na finančných trhoch je dlhodobo jediný spôsob, ako môže bežný investor poraziť infláciu a bez vysokého rizika zabrániť znehodnocovaniu vlastných úspor. Najlepším spôsobom je pravidelné investovanie do podielových a ETF fondov, a to predovšetkým do akciových. V čase vysokej inflácie to platí dvojnásobne, keďže bankové nástroje ponúkajú zhodnotenie výrazne pod úrovňou inflácie a alternatívne investície sú príliš rizikové. Pravidelné investovanie do kapitálového trhu je najlepší spôsob, ako využiť výkyvy na akciových trhov, aké vidíme dnes. Kľúčové je však nechať si vypracovať dostatočne široké investičné potfólio a dodržať investičný horizont aspoň 5-7 rokov.
 

Stanislav Pánis

analytik J&T BANKY

Stanislav Pánis
+4
+
-

Inflácia na Slovensku v máji dosiahla 22- ročné maximá a predpokladáme v najbližších mesiacoch ešte jej akceleráciu. Spomalenie príde pred koncom roka, aby sa v januári pre rast regulovaných cien skokovito posunula nahor, možno až nad 15 percent. Hlavnými ťahúňmi inflácie pritom ostanú drahé energie, čo sa pretavuje do nákladov na bývanie, rast cien dopravy pre drahé palivá a výrazný rast cien potravín, čo sa následne premieta aj do ostatných cien naprieč ekonomikou. Je teda možné, že priemerná inflácia ostane okrem roka 2022 aj v roku 2023 na dvojciferných úrovniach.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

30. 5. 2023 | Redakcia

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

Hľadáte segment investovania, ktorý sľubuje dlhodobý výnos aj v neistých časoch? Skúste investovať ekologicky, ohľaduplne a zodpovedne. Spoločenská zodpovednosť sa ukazuje ako kľúčová... celý článok

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

15. 5. 2023 | Jan Müller

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

Podelíme sa o jednoduchý trik, ktorý vám pomôže ovládnuť sklon utrácať peniaze. Najskôr si budete musieť upratať v rodinných financiách. Ak chcete viac sporiť, mať dovolenku bez úveru,... celý článok

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

14. 4. 2023 | Marek Mittaš

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

Kryptomeny v posledných rokoch získavajú na popularite medzi investormi. Mnohých ľudí zaujala možnosť decentralizovaných peer-to-peer transakcií bez potreby sprostredkovateľov, v ktorej... celý článok

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

4. 4. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

Slovensko je krajinou rezervovaných a konzervatívnych investorov. Maximálny zisk s najmenším rizikom nie je len investičný sen. V prípade realít ide o investíciu, kde je možné počítať... celý článok

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok