7 super tipov na pasívny príjem z investovania

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 8. 6. 2022
V súvislosti s dosahovaním finančnej slobody často počúvate a čítate o pasívnom príjme. Zarábať peniaze bez toho, aby ste museli aktívne pracovať, je snom mnohých ľudí. Pasívny príjem je preto hlavnou témou mnohých diskusií, článkov či podcastov, no nie každý má jasno v tom, ako tento stav dosiahnuť. Prečítajte si o 7 konkrétnych tipoch na investíciu vašich voľných financií, ktoré vám môžu generovať zisk.
7 super tipov na pasívny príjem z investovania

Zdroj: Shutterstock

Bez práce môžu byť koláče

Asi každý už počul slovenské príslovie: „Bez práce nie sú koláče.“ V dnešnej dobe to však nemusí celkom platiť. Technológie – v tomto prípade najmä internet – vám dávajú možnosť zarábať bez toho, aby ste museli pohnúť prstom. Ak máte peniaze, ktoré vám ležia na účte a kvôli inflácii strácajú hodnotu, investujte ich. Po istom čase sa zo správnej investície môže stať zdroj peňazí, ktorý vám bude pasívne generovať profit.

Investujte do cenných papierov

Cenné papiere sú aktuálne asi najdostupnejšou formou investície s cieľom budovania pasívneho príjmu. Možností je veľmi veľa – od bankových aplikácií umožňujúcich investovať niekoľkými klikmi v mobile až po profesionálne platformy pre pokročilých investorov. Na úvod je dobré si naštudovať, ktoré nástroje sú vhodné pre vaše finančné ciele. Potom sa už peniaze zhodnocujú samé.

Nehnuteľnosť na prenájom

Máte dosť peňazí na kúpu domu či bytu? V tom prípade sa pred vami črtá príležitosť na dlhodobý a stabilný pasívny príjem. Zatiaľčo investície do cenných papierov sú výhodné najmä v časovom horizonte niekoľkých desaťročí, prenajímanie nehnuteľnosti je výborný spôsob, ako si zabezpečiť pravidelný pasívny príjem.

Samozrejme, na začiatku si budete musieť prejsť povinnosťami spojenými s kúpou nehnuteľnosti. Keď však daný dom alebo byt kúpite, zariadite a nájdete podnájomníka, peniaze za bývanie vám budú pravidelne nabiehať na účet bez väčšej námahy. Okrem toho môže rásť aj hodnota samotnej nehnuteľnosti.

Peer-to-peer pôžičky

Možno ich poznáte aj ako komunitné pôžičky. Princíp je ten istý. Vy máte peniaze pripravené na investovanie. Namiesto jednorazovej investície ich ponúknete niekomu, kto si práve potrebuje požičať. Ten vám vo vopred dohodnutej dobe splatí požičanú sumu aj s úrokmi. Na tento účel máme už aj na Slovensku viacero platforiem, ktoré obom stranám poskytujú bezpečnosť počas celého procesu požičiavania a splácania.

Založte si dropshipping obchod

Dropshipping je obchodný model, ktorý vám umožňuje zarábať predajom tovaru bez toho, aby ste prišli do priameho kontaktu so zákazníkom či tovarom. Na začiatku vás čaká hľadanie skupiny zákazníkov a skladu s možnosťou dropshippingu. Vy budete plniť úlohu akejsi spojky medzi nimi.

Založíte si web, na ktorom budete formou e-shopu ponúkať tovar za maloobchodné ceny. Nemusíte však riešiť jeho skladovanie alebo dopravu. Spotrebiteľ si cez e-shop objedná produkt, zaplatí cenu z e-shopu a sklad mu ho doručí pod menom vašej firmy. Celá pointa spočíva v tom, že sklad si od vás vypýta veľkoobchodnú cenu a poplatok za dopravu. Rozdiel medzi touto sumou a cenou z e-shopu – ktorú nastavíte vy – sa pripíše na váš účet.

Vytvorte mobilnú aplikáciu

Žijeme v dobe, kedy si mnohí z nás nevedia predstaviť deň bez smartfónu. Používame ich na všetko od čítania správ o dianí vo svete cez komunikáciu až po zábavu. Spoplatnenie aplikácie, či už cenou za stiahnutie, alebo reklamami, prináša ďalšiu možnosť na pasívny príjem.

Hovoríte si, že neviete programovať, takže toto nie je pre vás? Tu prichádzajú na rad peniaze, ktoré chcete investovať a premeniť na pasívny príjem. Ak máte dobrý nápad na obsah aplikácie, tak si zaplatíte programátora, ktorý váš nápad premení na realitu a môžete začať zarábať. Výhodou je, že v dnešnej dobe viete nájsť šikovných freelance programátorov, ktorí za dobrú cenu vytvoria profesionálnu aplikáciu.

Otvorte si požičovňu

Ľudia nechcú platiť plnú cenu za niečo, čo použijú iba raz. Vy tento fakt môžete využiť na vytvorenie nového zdroja pasívneho príjmu. Investujte peniaze tak, že nakúpite nové:

  • autá,
  • bicykle,
  • záhradnú techniku,
  • stavebné stroje,
  • oblečenie,
  • knihy.

Môže to byť prakticky čokoľvek, čo môžu opakovane používať viacerí ľudia. Potom už zostáva iba nastaviť cenník za požičanie. Ideálne tak, aby sa vám vrátila počiatočná investícia a prípadná cena za údržbu alebo servis daného tovaru. 

Vytvorte si online kurz

Ak máte nejaké zručnosti alebo vedomosti, ktoré vás odlišujú od ostatných, máte možnosť na pasívny príjem aj prostredníctvom online kurzu. Je pravdou, že takýto kurz si viete vytvoriť aj s prakticky nulovou počiatočnou investíciou. Vďaka peniazom však môžete pasívny príjem zvýšiť a urýchliť jeho nástup.

Ako príklad si zoberme dvoch ľudí s cieľom vytvorenia videokurzu. Jeden svoj kurz natočil na mobil a zverejnil. Druhý si na natáčanie videí zaplatil profesionála a investoval aj do odborníka na marketing, ktorý mu pripravil kvalitnú reklamnú kampaň. Obsah môže byť rovnako prínosný, ale vďaka počiatočnej investícii dokážete pasívny príjem z online kurzu maximalizovať pomocou jeho kvality a „nakopnúť“ pomocou profesionálneho marketingu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok