Zmiešané fondy: investovanie bez starostí

David Urbánek | rubrika: Článok | 12. 1. 2009
Už z názvu sa dá ľahko odvodiť, že sa jedná o fondy, kde sa niečo mieša a tým niečím nie je nič iné než jednotlivé cenné papiere.
Zmiešané fondy: investovanie bez starostí

Zdroj: Shutterstock

Fondy pre tých, ktorí chcú investovať a nechcú sa starať. Tak by sa veľmi stručne dali charakterizovať zmiešané fondy. Zmiešané fondy investujú do akcií, dlhopisov a peňažného trhu zároveň a vytvárajú tak portfólio investora v jednom jedinom fonde. Hlavnou myšlienkou zmiešaných fondov je diverzifikácia, ktorá má pomôcť znížiť investičné riziko. Zároveň často dochádza k aktívnemu riadeniu fondu, tzn. preskupovanie podielov v jednotlivých investičných triedach v čase, podľa aktuálneho výhľadu manažéra. Podiely akcií, dlhopisov a peňažného trhu sa v portfóliu fondu menia v rámci pravidiel, ktoré sú uvedené v štatúte každého fondu. V tom spočíva hlavná výhoda a jednoduchosť podielových fondov. Zmiešaný fond je teda nástrojom, ktorý je určený pre relatívne jednoduché riešenie investičných potrieb.

Zmiešané fondy - diverzifikácia na druhú

Zmiešané fondy, rovnako ako fondy peňažného trhu, dlhopisové a akciové ponúka každá investičná spoločnosť. Tým, že je ale možné zamiešať do fondu podiely jednotlivých cenných papierov, vzniká veľké množstvo investičných stratégií, ktoré sa medzi sebou nedajú jednoducho porovnávať. Ak má teda jeden fond horšiu výkonnosť vzhľadom k inému, nemusí to ešte nutne znamenať, že manažér fondu odvádza horšiu prácu. Každý fond má totiž nastavené iné pravidlá a je veľký rozdiel, či je zainvestovaný v pomere akcie, dlhopisy 70:30 alebo 30:70. Tento rozdiel sa potom prejavuje jednak vo výkonnosti fondu, ale hlavne taktiež v jeho rizikovosti. U fondu s vyšším podielom akciovej zložky bude cena logicky viac kolísať. Pri výbere zmiešaných fondov je dôležité veľmi dobre preštudovať jeho investičnú stratégiu, pretože každý typ zmiešaného fondu je určený pre inú skupinu investorov. Ľahko sa totiž môže stať, že ten kto investuje v dobrej viere do zmiešaného fondu, za určité obdobie zistí, že stratégia fondu neodpovedá jeho tolerancii k riziku a teda jeho naturelu.

Zmiešané fondy sa medzi sebou nelíšia jen z pohľadu rozdielnych podielov akcií a dlhopisov v portfóliu, ale tiež napríklad regionálnym zameraním. Môžu sa vyskytnúť dva fondy, ktoré majú rovnakú alokáciu napríklad 70:30 (akcie : dlhopisy), ale jeden fond drží akcie globálne a druhý akcie stredoeurópske, čo je veľký rozdiel. Rovnaký problém sa týka i dlhopisov, je však  rozdiel, ak držia fond eurové alebo korunové dlhopisy. Tým sa dostávame k menovému riziku, ktoré môže veľmi „zamiešať“ výkonnosťou celého fondu.

Zmiešané fondy - zaujímavé pre väčšinu, nezaujímavé pre profesionálov

Zmiešané fondy však majú i svoje nevýhody. Ako sme spomenuli, sú určené pre investorov, ktorí nie sú príliš skúsení alebo nechcú mať s investíciou ďalšiu prácu. Práve z toho dôvodu nevyhovujú investorom, ktorí si chcú svoje portfólio do určitej miery určovať sami. Toho sa dá docieliť tým spôsobom, že si pomocou jednotlivých typov fondov (fond peňažného trhu, dlhopisový fond, akciový fond) vytvorí svoje vlastné „zmiešané“ portfólio a budú sami prevádzať zmeny medzi jednotlivými aktívami. Správa takto na mieru vytvoreného portfólia, je ale časovo, odborne i administratívne omnoho náročnejšia. U zmiešaného fondu tento proces prebieha automaticky, avšak za tú cenu, že stratégia nemusí vždy investorovi vyhovovať.

Vyrastajte a starnite so zmiešanými fondmi

Podkategóriou zmiešaných fondov sú i fondy životného cyklu. Tieto fondy preskupujú investičné stratégie od najviac rizikových po najmenej rizikové (z akcií do dlhopisov a následne peňažného trhu) na stanovenom dlhom investičnom horizonte. Investor podstupuje riziko vo svojej životnej produktívnej fáze a v neproduktívnej fáze (dôchodku), kedy zhodnotené prostriedky čerpá, je investícia nastavená na najmenej rizikovú.

Prečo sa teda zaujímať o zmiešané fondy?

Záujem o zmiešané fondy je podmienený otázkou, či si chce investor vytvoriť a spravovať vlastné portfólio, alebo z akýchkoľvek dôvodov zverí túto prácu odborníkom. Každý variant má svoje pre a proti. Vlastné portfólio je viac transparentné a investor priamo vidí, ktorá zložka portfólia má akú výkonnosť. Zmiešané fondy sú ale osvedčené a dobrý investičný inštrument a odborná správa je v niektorých prípadoch nutná. Prestup na vlastné riadenie portfólia nemusí vždy skončiť úspechom Preto majú zmiešané fondy na trhu svoje stále miesto a pre určitú skupinu investorov sú nenahraditeľným produktom.


Autor je analytikom odborného časopisu FOND SHOP.

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Dlhopis, investícia, investor

Toto ste už čítali?

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

22. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

Zlatý svätováclavský dukát z československého pokladu a jedinečné historické mince z legendárnej zbierky Jaroslava Kokolusa sa objavia v prestížnej aukcii Macho & Chlapovič 25. apríla... celý článok

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

15. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

Investičný svet v roku 2025 čelí novým výzvam, keď obchodné rozhodnutia amerického prezidenta vytvárajú neistotu na trhoch. Slovenskí investori reagujú presunom k bezpečnejším investíciám,... celý článok

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

11. 4. 2025 | Redakcia

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

Investovanie do zlata je často vnímané ako bezpečný prístav v časoch ekonomickej neistoty. V súčasnosti, keď sa trhy otriasajú a papierové meny sú pod tlakom, mnohí investori zvažujú... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok