Nakupovanie a predaj kryptomien. Základné pravidlá

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 3. 5. 2018
Obchodovanie s kryptomenami nie je zložité, ale bude si vyžadovať pevné nervy a niekedy aj lišiacku taktiku.
Nakupovanie a predaj kryptomien. Základné pravidlá

Zdroj: Shutterstock

Burzy a zmenárne

Je jedno, či chcete používať kryptomeny ako alternatívnu investíciu, alebo ako platidlo. To nie je podstatné, ak sa chcete dostať ku skutočným kryptomenám, musíte využiť jeden z dvoch dostupných spôsobov. Nákup na burze, alebo nákup v zmenárni. Niektoré kryptomeny je možné aj ťažiť, ale v súčasnej dobe je to pre užívateľa s bežným počítačom cesta najmenej výhodná. Jednoducho zisk ťaženia

Bitcoinov nerentuje náklady. Základným rozdielom medzi burzou a zmenárňou je ten, že na burze kupujete kryptomenu od iných užívateľov a v zmenárni si priamo meníte peniaze na virtuálni menu. Za to si zmenárne však obvykle pýtajú o niečo horší kurz ako má burza, ale zasa neplatíte poplatky za transakcie, čo je pre burzy pravidlo. Suma sumárom si musíte prepočítať, čo sa vám aktuálne viac hodí.

Ako to chodí na burze?

Jednoducho kupujete a predávate, ako na akejkoľvek inej burze. Búrz pracujúcich s kryptomenami je však množstvo. Bitfinex, Bitstam, GDMAX, Poloniex, Kraken, Binance, je ich niekoľko desiatok. Čím väčšia burza, tým je aj portfólio ponuky kryptomien širšie. A tak isto, ak u nich obchoduje množstvo užívateľov, tak majú aj výhodné podmienky.

Slováci majú relatívne výhodu, napríklad oproti Čechom, keďže na najväčších kryptoburzách sa obchoduje väčšinou v USD alebo EUR. Takže nepotrebujete zasa meniť peniaze, no je nutné vyrovnať sa s jazykovou bariérou. Postup je v princípe všade rovnaký. Vytvoríte si účet, vložíte peniaze a začínate obchodovať. Pozor, za každý obchod sa účtujú poplatky. V poplatkovej štruktúre je vhodné sa zorientovať ako prvé, aby ste nakoniec neprerobili výnosy práve na odmene pre brokera.

TIP: Bitcoin a kryptomeny. Kde je tajomstvo ich úspechu?

Základné pravidlá nákupu a predaja kryptomien

Zdroj: shutterstock

Zmenáreň

Je to spôsob, ako prísť ku kryptomenám ak nemáte nervy a chuť na pravidelné obchodovanie a hranie sa s kryptomenovými kurzami. Zmenárne fungujú jednoducho. Stanovujú kurz, za ktorý nakupujete alebo predávate. Je to skôr systém pre hráčov, ktorí chcú kúpiť nejaké tie kryptomeny za pár eur a potom na ne zabudnúť s tým, že možno raz vystrelia ako Bitcoin do výšok. Obchodovanie je jednoduché, nevyžaduje si žiadne obchodnícke zručnosti. Obvykle si už zmenárne neúčtujú žiadne prevodné poplatky.

Automaty

Aj na Slovensku je už niekoľko automatov na predaj kryptomien. Nákup aj predaj prebieha cez internet a je úplne anonymný. Nevýhodou je asi najhorší možný kurz zo všetkých vyššie spomenutých možností, ale anonymne si kúpiť napríklad Bitcoiny je pre niekoho atraktívna možnosť, výmenou za ktorú oželie aj zlý kurz. Pozor, nie všetky automaty umožňujú aj spätnú konverziu, teda prevod z kryptomeny na klasické platidlo. Navyše predaj kryptomien je obmedzený výškou. Obvykle niekoľko tisíc na deň.

Nenechajte sa okradnúť

Kryptomeny nie sú kryté žiadnym štátom a tak ich v podstate ani nikto nechráni. A dokonca sa už nejedna burza stala aj terčom hackerov. Napríklad z burzy Mt. Gox vďaka hackerom zmizlo 850 000 Bitcoinov. Ak sa vám také niečo stane, prakticky sa nemáte kde sťažovať. Preto existuje jedno dôležité pravidlo. Používajte burzy len na nákup a predaj a kryptomeny si okamžite sťahujte do vlastnej peňaženky. Zabezpečenej, ktorú kontrolujete výlučne vy. Ak totiž v cyber priestore o svoje kryptomeny raz prídete, nikto vám ich neobnoví.

Profitovanie na kryptomenách bez nákupu

Ako s každou „komoditou“, tak aj s kryptomenami sa dá obchodovať prakticky bez toho, aby ste si ich kupovali. Jednou z možností je CFD obchod, ktorý umožňujú medzinárodní brokeri, alebo opcie. V prvom prípade, napríklad ako pri komoditách kupujete CFD (zmluvy o rozdiele). Hoci tu kurzy kopírujú ceny kryptomien, vďaka investičným stratégiám a rovnakej cene CFD môžete napríklad zarábať aj na poklese kurzov. Tak isto je možné využívať finančnú páku.

Pri binárnych opciách ide ako vždy o absolútny hazard, ktorý prakticky funguje totožne ako tipovanie na zápasy. Vyberiete si kryptomeny a vsadíte na rast alebo zisk. Profit pri správnom tipe sa pohybuje okolo 80% z investície. No pri prehre prichádzate o všetko. Opcie sa obchodujú obvykle cez internetových brokerov.

Pri obchodovaní s kryptomenami na akýkoľvek spôsob však platí, že je vhodné do nich investovať len takú čas finančných prostriedkov, ktorú ste ochotní stratiť. Pretože patria stále k jednému z najrizikovejších investičných nástrojov.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Seniori majú nízky dôchodok, ale často nasporené tisíce. Ako sú na tom s finančnou gramotnosťou?

24. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Seniori majú nízky dôchodok, ale často nasporené tisíce. Ako sú na tom s finančnou gramotnosťou?

Finančná gramotnosť medzi seniormi sa postupne zlepšuje, no stále pretrvávajú značné rozdiely medzi rôznymi vekovými skupinami. Zatiaľ čo päťdesiatnici sú otvorenejší moderným formám... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

15. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Bitcoin čoskoro prekoná hodnotu milión dolárov, tvrdí známa tvár kryptosveta

Jack Dorsey, spoluzakladateľ Twitteru a veľký priekopník kryptomien, tvrdí, že hodnota Bitcoinu prerazí strop v podobe milióna dolárov. Za jeho názorom je naozaj dobrý dôvod.

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok