Bitcoin a kryptomeny. Kde je tajomstvo ich úspechu?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 6. 12. 2017
Kryptomenu neuložíte do peňaženky, nechytíte ju do ruky a nepatrí žiadnemu štátu. Napriek tomu získava obľubu.
Bitcoin a kryptomeny. Kde je tajomstvo ich úspechu?

Zdroj: Shutterstock

Bitcoin ako pionier aj kráľ

Prvou kryptomenou na svete bol Bitcoin. Súčasný kráľ trhu a zároveň tvorca novej ekonomiky peňazí založenej len na virtuálnom majetku. História Bitcoinu siaha do roku  2009, kedy mal uľahčiť obchodovanie a bol využívaný aj na platby nie celkom legálnych transakcií. Dôvodom bola jej anonymita, ktorú zaručil sám autor meny, keďže nikto presne nevie, kto za ňou stojí. Známy je iba pseudonym Satoshi Nakamoto.

Bitcoin je však mena, ktorú nemá pod kontrolou konkrétna osoba, nevydáva ju konkrétna banka, ale doluje sa prostredníctvom počítačových kódov.

Predstavuje internetovú open-source peňažnú menu, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej siete. Samotný Bitcoin je projektovaný tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín, alebo vlád, nemohol menu umelo ovplyvňovať, falšovať, ani zabaviť.

Uvoľňovanie Bitcoinu do obehu je definované iba matematickými zákonmi. Hoci v  septembri 2012 vznikla Bitcoin Foundation, ktorá sa stará o infraštruktúru Bitcoinu, tak stále nemá nadácia nemá žiadne zvláštne právomoci. Rozhoduje len trh a aj preto v súčasnosti dopyt po Bitcoine ženie jeho cenu do astronomických výšok.

Bitcoin

Nová mena ako istota

„Bitcoin ako prvá a zatiaľ najpopulárnejšia kryptomena má za sebou najväčšiu podporuto strany komunity ľudí, nadšencov a developerov. Samozrejme tento sieťový efekt sa prejavuje aj tým, že je to v súčasnosti najbezpečnejšia kryptomena čo sa týka veľkosti hashrateu, tedavýpočtovej sily dedikovanej tejto sieti,“ hovorí Dávid Stancel, vice prezident Blockchain Slovakia.

Hoci sa napríklad z pohľadu Európa môže zdať ako neistá mena, tak v očiach Argentínčana je to veľmi efektívna cesta ako sa uchrániť pred padajúcou národnou menou. Dopyt po Bitcoinoch v posledných mesiacoch rapídne stúpal hlavne v krajinách ako India, či Venezuela, kde monetárne reformy narobili viac škody ako úžitku a Bitcoin ponúka prijateľné východisko.

Politika niektorých štátov doslova zdecimovala vlastnú menu, v krajine nastala hyperinflácia a to nahráva decentralizovanej mene. No a keď začne nakupovať napríklad India a milióny až miliardy ľudí, cena prudko stúpa nahor, aj bez špekulatívnych operácií.

Navyše Bitcoin nie je o nič menej bezpečný ako dolár, alebo euro. Treba so totiž uvedomiť, že takmer 90% monetárnych zásob eur existuje taktiež len v digitálnej forme.  „Rozdiel oproti Bitcoinom je však ten, že zatiaľ čo množstvo peňazí v obehu pri štandardných menách určujú centrálne banky, Bitcoin predstavuje alternatívny ekosystém, v ktorom sú pravidlá vopred určené, vtesané do zdrojového kódu a chránené matematickými zákonmi, a teda nepodliehajú rozmarom vlastným tradičnému systému,“ hovorí Stancel.

Ďalším plusom je obmedzenosť Bitcoinu. Na rozdiel od eur alebo dolárov, ktoré už nie sú kryté napríklad zlatom a je možné tlačiť peniaze prakticky nekonečne, to pri Bitcoine neplatí.  Jeho množstvo je vyčerpateľné ako pri rope. To mu tiež pridáva na atraktivite. Počet Bitcoinov bol už od jeho vzniku obmedzený na 21-miliárd. Predpokladá sa, že tento počet sa naplní v roku 2140.

Miliardári za sto eur

V súčasnosti, na začiatku decembra 2017, je kurz Bitcoinu cez 11694  USD, hoci v novembri bola jeho hodnota ešte niečo len pod 6000 dolárov. Ak by ste si boli kúpili Bitcoiny okolo roku 2010, dnes by ste boli za vodou. Ich hodnota sa pohybovala okolo úrovne  0,005 doláru za Bitcoin. Takže za sto dolárov by ste mali 20-tisíc Bitcoinov. To by dnes znamenalo hodnotu vyše 220-miliónov dolárov.

Extrémny nárast znamená, že do Bitcoinu začali masívne investovať prakticky všetci. Nielen tí, čo chcú ochrániť majetok pred politickými šachmi. Enormný rast za posledných pár týždňov však môže znamenať, že sa blíži bublina.

Bitcoin vytvoril nový druh digitálneho aktíva, ktoré nezapadá do žiadnej z tradičných škatuliek ako mena komodita či akcie, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Pokým ho ľudia, aj trh, budú vnímať ako užitočný, tak nezanikne. Na nemožno vylúčiť ani pokles aktuálneho kurzu. Vznikajú totiž konkurenčné meny, ktoré môžu Bitcoin spraviť v budúcnosti neužitočným a nepotrebným. Aj pri Bitcoine tak môže platiť, že minulé výnosy nemusia byť zárukou budúcich.

Budúcnosť stavia na kryptomenách

Hoci Bitcoin prišiel s niečím bezpochyby inovatívnym z hľadiska platobných systémov, v súčasnosti čelí niekoľkým technologickým výzvam, ktoré budú kľúčové pre jeho ďalšiu expanziu. Nakoľko je trh kryptomien charakteristický svojou open-source náturou konkurencia je veľká, už teraz sa objavujú konkurenčné meny, ktoré by mohli v budúcnosti súperiť s Bitcoinom. Napríklad Dash, Monero, Zcash.

Napríklad kryptomena Ethereum sa ako projekt taktiež uchytil a už teraz vzniká mnoho startupov a aplikácií, ktoré využívajú Ethereum ako platformu. Pre svoju flexibilitu sa začala využívať aj v korporátnom prostredí. A je len otázka času, kedy sa tieto aplikácie dostanú do mainstreamu.

Mena Litecoin zo SegWit-u síce neurobila taký skok ak Bitcoin, no stále pomaly rastie a pripravuje sa spustenie Litecoin Lightning Network, čo by znamenalo, že táto mena, zatiaľ nenápadný outsider, môže kapitalizáciou ohroziť aj Bitcoin či Ethereum.

Zroj foto: pixabay

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Bitcoin, India, Slovensko, Venezuela

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok