Korporátne akcie. Príležitosť alebo risk?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 9. 8. 2017
Každý Slovák má dnes možnosť siahnuť na akcie najvýznamnejších firiem. Ziskovosť však nemusí byť zaručená.
Korporátne akcie. Príležitosť alebo risk?

Zdroj: Shutterstock

Akciový guru z pohodlia domova

Pred pár rokmi bolo obchodovanie s akciami radené do segmentu mágie peňazí.

Dnes môže kupovať akcie najvýznamnejších firiem a profitovať z ich rastu a dividend každý bežný Slovák s pár stovkami eur na účte.

Akcie je možné nakúpiť v banke alebo prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi. Obrátiť sa na nich môžete online, cez infolinky alebo priamo v pobočke, získate majetkový účet a obchodujete. Nič zložité.

Akcie sú len pre investorov s pevnými nervami a dostatkom času 

Netreba však zabúdať, že akcie sú len pre investorov, ktorí majú pevné nervy aj dostatok času. Nielen preto, že najvyšší zisk je štatisticky pri dodržaní investičného horizontu minimálne 5 – 10 rokov, ale aj preto, že na ceste k úspechu je potrebné mnoho naštudovať.

Zarábajú akcie aj akciové fondy

Do akcií môžete investovať priamo, pričom existujú dva spôsoby:

  • Kúpiť konkrétne akcie jedinej spoločnosti,
  • alebo zvoliť akciový fond, v ktorom je združených niekoľko druhov akcií.

„Z hľadiska diverzifikácie a eliminácie rizika je vhodnejšou alternatívou investovanie do širšieho fondu. Môže byť zameraný na konkrétny región či sektor ekonomiky, ako napríklad automobilky. Kúpou podielového fondu nie je investor nútený analyzovať vhodné akcie, pretože o výber najlepších titulov sa aktívnymi zásahmi stará portfólio manažér,“ hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Navyše vstupná investícia do fondu, na rozdiel od kúpy akcií konkrétnej firmy býva podstatne nižšia.  

Čo sa týka priameho investovania na burze, tá bratislavská nie je príliš košatá, no aj tu sa dá pekne zarobiť.

Napríklad v uplynulom týždni narástli akcie VÚB banky medzitýždenne stúpli o vyše 12 %. Podrástol aj Slovnaft a spoločnosť  Tatry mountain resorts. Slovenský akciový index SAX oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol o 8,54 bodu na 341,07 bodu. Celkový objem obchodov uzavretých na Burze cenných papierov v Bratislave v uplynulom týždni dosiahol 127,6 mil. eur.  

Ak sa pozrieme do sveta, Andrej Rajčány z Across Private Investment hovorí, že súčasný pohľad na akcie naznačuje, že za posledné roky sa zhodnocovali najmä tie americké. Najznámejšie akciové indexy dosiahli za posledných päť rokov rast od 50 do 90 %.

Ako investovať do akcií
Foto: Pixabay

Slovenskí boháči akciám nedôverujú

V našich zemepisných šírkach burzových mágov kalibru Warren Buffett zatiaľ nemáme. Potvrdzuje to aj prieskum UniCredit Bank, ktorý monitoroval dôveru slovenských klientov privátneho bankovníctva. K akciám pristupujú stále s obavami. Môžu za to spomienky na časy privatizácie, v ktorej mnohí ľudia o peniaze v akciách prišli a kríza dokázala ľuďom vymazať desiatky percent z investície.

Podľa štatistiky sa na prvom mieste u bonitných Slovákov stále držia investície do fondov, investuje do nich 70 % klientov. Oproti minulému roku navyše výrazne narástli investície do cenných papierov zo 17 na 35 %, akcie zaujali 35 % klientov a dlhopisy 22 %. A do akých akcií investujú, ak už kupujú?

„Ak vybrali konkrétne akcie, tak verili najmä známym titulom. Záujem je naďalej všeobecne o tituly ponúkajúce stabilnú dividendu,“ hovorí Roman Hajduk, riaditeľ privátneho bankovníctva UniCredit Bank pre slovenský trh.

Dobré meno nestačí

Na ocenenie zhodnotenia výnosnosti akcie však nestačí len predchádzajúca história, alebo dobré meno.

Príkladom je automobilka Tesla, ktorá zaznamenala výrazný rast akcií. A vyzerá to aj na skvelý startup, lenže má to háčik.

Dnes nikto nevie, či rast akcií generujú smelé očakávania, alebo reálne možnosti. Dá sa zarobiť na oboch typoch rastu, ale ten prvý môže zo dňa na deň spľasnúť ako bublina.  Fanúšikovia Tesly veria, že hodnota akcií je na základe dlhodobých očakávaní rastu spoločnosti primeraná.

„Investori argumentujú príležitosťami, ktoré pre spoločnosť vznikli po minuloročnej akvizícii stratového výrobcu solárnych panelov Solar City a nového závodu na batérie, od ktorej si sľubujú zníženie výrobných nákladov,“ hovorí Jakub Rosa. No realita je zatiaľ taká, že Tesla v uplynulom roku dosiahla zisk len v dvoch štvrťrokoch a za celý rok vykázala stratu 725 miliónov dolárov, čo predstavuje hospodárenie na úrovni -10,36 %. V tomto prípade je nákup Tesly viac risk ako možný zisk.

Pri kúpe akcií sa preto okrem plánov oplatí zvážiť aj ukazovateľ cena akcie verzus zisk (P/E). „Na americkom trhu sa tento parameter v súčasnosti pohybuje na úrovni 21, čo je blízko predkrízovej úrovne v roku 2007. Investor, ktorý má obavu zo závislosti od amerických akcií, môže investovať aj do akcií na iných trhoch – európskych (P/E 18), japonskom (P/E 17), či čoraz viac obľúbených rozvíjajúcich sa trhoch (P/E 14),“ hovorí Andrej Rajčány. 

Aj preto je potrebné do akcií investovať postupne, diverzifikovane a v primeranom investičnom horizonte. Vtedy je možné očakávať zisk. Výstrely na jednotlivé kone môžu byť adrenalínovejším zážitkom ako skákanie bungee jumpingu. 

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Gen Z sa toho nebojí. Mladí ľudia investujú, ich rodičia majú traumu

27. 9. 2024 | Ivana Sladkovská

Gen Z sa toho nebojí. Mladí ľudia investujú, ich rodičia majú traumu

Nedávny prieskum ukázal, že mladí ľudia sú v investovaní oveľa odvážnejší ako predošlé generácie. Niet sa čo čudovať. Ich rodičov traumatizovali finanční poradcovia bažiaci po astronomických... celý článok

Potrebujete na väčšie výdavky súhlas manžela? V týchto prípadoch áno

27. 9. 2024 | Barbora Magočová

Potrebujete na väčšie výdavky súhlas manžela? V týchto prípadoch áno

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) je často vnímané ako záruka rovnosti v manželskom majetku, no nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu ukazuje, že pravidlá nie sú také jednoznačné.... celý článok

Inflácia nám doslova žerie peniaze: 3 tipy, ako ochrániť svoje úspory

17. 9. 2024 | Natália Stašíková

Inflácia nám doslova žerie peniaze: 3 tipy, ako ochrániť svoje úspory

Inflácia, ktorá sa v posledných rokoch stala veľmi aktuálnym problémom pre mnohých Slovákov, si neustále hľadá nové cesty, ako ovplyvniť našu peňaženku. Aj keď dnes nedosahuje dvojciferné... celý článok

Čoraz viac slovákov vlastní kryptomeny. Vedomosti nám však stále chýbajú, ukázal prieskum

13. 9. 2024 | Redakcia

Čoraz viac slovákov vlastní kryptomeny. Vedomosti nám však stále chýbajú, ukázal prieskum

Záujem Slovákov o kryptomeny stúpa. Kým v roku 2022 vlastnilo nejakú kryptomenu 5,8 % Slovákov, dnes je to podľa najnovšieho prieskumu 16 %. Čo však stojí za týmto nárastom a čo to... celý článok

Čo robí väčšina Slovákov zle pri sporení na dôchodok

9. 9. 2024 | Redakcia

Čo robí väčšina Slovákov zle pri sporení na dôchodok

Slováci si čoraz viac uvedomujú dôležitosť sporenia na dôchodok, no efektívne investuje len zlomok z nich. Prieskum pre spoločnosť SIMPLEA ukázal, že až 83 % Slovákov považuje sporenie... celý článok