5 vecí, ktoré ovplyvnia hodnotu vašich investícií v roku 2017

Hana Bartušková | rubrika: Článok | 20. 2. 2017
Čo ovplyvní investície a ich rast v roku 2017? Odborníci a investiční poradcovia sa zhodujú, že okrem politickej situácie, Brexitu a trumpoekonómie, to budú najskôr aj menové kurzy, posilňovanie doláru, rast úrokových sadzieb a tiež rast v emerging economies.Či už investujete priamo do akcií alebo napríklad do fondov, ktoré ponúka vaša banka, tak najdôležitejšie súčasné trendy je dobré poznať.
5 vecí, ktoré ovplyvnia hodnotu vašich investícií v roku 2017

Zdroj: Shutterstock

Fondy, akcie, dlhopisy? Investujete? A viete, pri ktorých segmentov trhu sa v roku 2017 odhaduje najväčší rast a čo najviac ovplyvní vývoj investícií? Dnes sú investície napríklad do akcií prístupné takmer všetkým a je možné investovať aj len malé čiastky cez fondy a investičnú ponuku bankových inštitúcií.  Vlastne ani nemusíte poznať všetky podrobnosti, stačí zveriť peniaze banke a ich investičný poradcovia sa už postarajú o ich zhodnotenie.  Aj tak je však vhodné sa aspoň trochu orientovať vo vývoji a trendoch vo svetovej ekonomike. Aké to bude v roku 2017?

Brexit a Trump

Tieto dve udalosti z posledného roku boli pred rokom mnohými analytikmi menované ako najväčšie riziko investícií v roku 2016. A rizikom zostáva aj počas tohto roku. Stále totiž nie je úplne jasné, čo od Brexitu a Trumpove prezidentovanie vlastne čakať. Obmedzí to aj svetový obchod, obmedzí to svetový a európsky rast, ako moc to ovplyvní menové kurzy, skutočne teraz budú všetky členské štáty NATO viac utrácať za armádu? Otázok je hodne a odpovede zatiaľ nie sú.

Menové kurzy

Za jednu z najväčších špekulatívnych šancí v tomto roku je označované opustenie menových intervencií a uvoľnenie kurzu českej koruny. Ta počas predchádzajúceho obdoba, kedy bude ČNB opúšťať riadený kurz, môže posilniť až o niekoľko korún k euru.

To však ale nie je všetko, v hre sú aj ďalšie meny. Dolár posilňuje a postupne sa vyrovnáva euru. Libra naopak klesá a počas posledného polroka stratila výrazne na svojej hodnote. To všetko ukazuje, že menové kurzy sú stále najistejšie a stále viac ovplyvňované nielen ekonomickými premennými, ale predovšetkým aj náhodnými politickými vplyvmi.

V uplynulých rokoch bola inflácia veľmi nízka. V Českej republike sa dokonca cenová hladina priblížila až k deflačným tendenciám a ČNB nebola v minulom roku schopná dostatočne spoľahlivo cieliť infláciu. To sa však v tomto roku už teraz pomaly mení. Inflácia by sa mohla pohybovať niekde okolo 2 %, čo dáva príležitosť nielen pre ekonomický rast, ale tiež na rast investícií. Je to ale zlá správa pre vývoj kúpnej sily, hlavne ak sa inflácia dostane až na úroveň 3-4 %.

Návrat úrokovej miery v kladnej hodnote

V minulom roku sme sa dostali do neznámeho miesta a rok 2016 bol rokom záporných úrokových mier. Väčšina centrálnych bánk mala úrokové miery nastavené na nízku až zápornú úroveň, čo sa ukázalo ako zaujímavý experiment, ktorý najskôr nebude mať dlhodobé trvanie. Počas roku 2017 sa tak skôr očakáva nárast úrokových mier, spoločne s rastúcou infláciou to predstavuje pre investície pozitívny vplyv.

Niektorí investori dokonca považujú rast úrokových mier a zmenu v monetárnej politike centrálnych  bánk za najdôležitejší vplyv na investície v tomto roku.

Emerging economies

Rychlo rastúce ekonomiky ako je Čína, India alebo Rusko, patrili medzi hviezdy investícií minulého roku a tento rok sa toho najskôr až tak moc nezmení. Čína rastie už mnoho rokov za sebou, a aj keď ekonomický rast spomaľuje, stále sa pohyboval niekde okolo 6 % v minulom roku. Potenciálne zisky z investícií na emerging markets sú však veľmi závislé na hodnote dolára a práve príliš silný dolár bude najskôr v budúcnosti tieto zisky ukrajovať.

Ktoré segmenty sú zaujímavé pre investície do akcií?

Ekonomický rast, ktorý bol naštartovaný počas posledných rokov priniesol rast do tradičných sektorov, ako je stavebníctvo, priemyslové vybavenie alebo aj automobilového priemyslu.

Zároveň rastú možnosti investovania do lifestylových niche sektorov, ktoré ponúkajú veľmi výrazný potenciál rastu.

Automobilový trh prechádzal dlhým obdobím stagnácie, v roku 2017 sa ale očakáva jeho rast.

Medzi najnovšie trendy potom patria investície do akcií spojených napríklad s lifestylom, napríklad do hračiek, alebo s potrebami starších občanov.

Hana Bartušková

 Ďalšie články autora.

Chceš si požičať?

Chcem si požičať

Požiadaj o úver za pár minút cez apku alebo si dohodni stretnutie v pobočke, kde ti poradíme aj s refinancovaním.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok