Dá sa ešte veriť kryptomenám? Toto sú najväčšie škandály

Redakcia | rubrika: Článok | 14. 12. 2022
Kryptomeny so sebou priniesli mnoho nového. Posunuli technologický vývoj, no zároveň popálili mnohých. S novými príležitosťami sa totiž viažu aj nové riziká. Záver roka 2022 bol sprevádzaný viacerými bankrotmi v krypto segmente.
Dá sa ešte veriť kryptomenám? Toto sú najväčšie škandály

Zdroj: Shutterstock

Historicky najnovším škandálom z krypto sveta je pád burzy FTX

  1. 11. 2022 vyhlásila po katastrofálnom vývoji bankrot štvrtá najväčšia kryptomenová burza. Krátko predtým bola oceňovaná na 32 miliárd dolárov a považovaná za jednu z najstabilnejších a najzodpovednejších spoločností v krypto segmente.

Burza skrachovala, keď šéf konkurenčnej burzy vyvolal v investoroch FTX nedôveru. Tí v reakcii požadovali masívny výber kapitálu, ktorý do firmy vložili. Vysvitlo, že na vyplatenie užívateľských vkladov chýbalo burze 8 miliárd dolárov.

V reakcii na tieto udalosti klesla cena kryptomeny bitcoin z takmer 21 300 dolárov (6. 11.) pod hranicu 17 000 dolárov.

UST (LUNA)

Jeden zo známych stablecoinov mal v svojom jadre chybu. Niektorí kritici ho dokonca nazvali novou formou Ponziho schémy. Hodnotu rovnú 1 americkému doláru si algoritmický stablecoin UST držal tak, že bol naviazaný na inú menu – Luna. Viazanosť UST na Lunu bez viazanosti Luny na čokoľvek iné bude fungovať len vtedy, ak ľudia budú veriť, že si udržia svoju hodnotu. Ak by dopyt po UST alebo Lune klesol, hodnota oboch by sa mohla náhle „vypariť“.

Keďže hlavným lákadlom boli vysoké výnosy za uloženie UST na „Kotve“ (Anchor) – ktoré zase dotovali investori na Terre – nezdalo sa to ako udržateľný podnik. „Kotva“ v priebehu mesiacov spálila svoje rezervy UST v hodnote takmer 100 miliónov dolárov, aby udržala krok s dopytom po vysokých výnosoch.

Nie je jasné, čo spustilo počiatočný prepad dopytu po UST, hoci Anchor 2. mája 2022 znížil svoje výnosy z 20 na 18 %. O niekoľko dní neskôr bolo z decentralizovanej burzy Curve Finance stiahnuté veľké množstvo UST. Zakladateľ spoločnosti na Twitteri uviedol, že jeho firma Terraform Labs stiahla z burzy UST v hodnote 150 miliónov amerických dolárov, aby sa pripravila na nový „liquidity pool". Ten mal byť na burze spustený v približne rovnakom čase, avšak neznámy používateľ vymenil UST prostredníctvom Curve v hodnote približne 84 miliónov USD za menu známu ako USD Coin.

Veľké pohyby, ktoré nasledovali po znížení úrokových sadzieb, viedli mnohých vkladateľov UST ku stiahnutiu ich stablecoinov z Anchor a následnému predaju. Nastala záplava transakcií, ktoré vyradili UST z jeho viazanosti na 1 USD. To viedlo ďalších držiteľov UST k snahe dostať svoje peniaze von. Keďže však jedným z hlavných spôsobov odchodu z UST bola Luna, ktorej hodnota klesala v dôsledku straty dôvery investorov, ako aj celkového poklesu trhu, situáciu to len zhoršilo.

Mechanizmus výmeny UST a Luna spôsobil, že masívne výbery UST viedli k obrovskému rozšíreniu ponuky Luny, čo ešte viac znížilo jej hodnotu. Odhaduje sa, že krach Luny skončil prepadom ceny bitcoinu a spôsobil odhadovanú stratu hodnoty 300 miliárd dolárov v celom priestore kryptomien.

Mt Gox

Mt Gox je synonymom jednej z najväčších krypto krádeží z bitcoinovej výmennej platformy. Rovnomenná spoločnosť spustená v júli 2010 sa postupne dostala až k spracovaniu vyše 70 % všetkých vtedajších bitcoinových transakcií. Dňa 20. júna 2013 burza pozastavila výbery v amerických dolároch, čo bol však len začiatok jej problémov. Po sérii striedavých spustení a zastavení obchodovania pozastavila Mt Gox 24. februára 2014 všetky obchody. O niekoľko hodín neskôr jej web vracal len prázdnu stránku.

O niekoľko dní neskôr spoločnosť požiadala v Tokiu o ochranu pred bankrotom. Podľa spoločnosti stratila takmer 750 000 bitcoinov svojich zákazníkov a približne 100 000 vlastných bitcoinov, čo zodpovedá 7 % všetkých bitcoinov, ktoré mali v tom čase hodnotu približne 473 miliónov amerických dolárov. Podľa všetkého bola burza v priebehu rokov 2010 až 2014 predmetom viacerých hackerských útokov.

Jej zakladateľ Jed McCaleb predal burzu Markovi Karpelèsovi v marci 2011 a podľa niektorých zdrojov už v tom čase prišla spoločnosť o 80 000 bitcoinov, ktoré mali vtedy hodnotu viac ako 62 000 USD. Nakoniec bol Karpelès v auguste 2015 v Japonsku zatknutý a dňa 14. marca 2019 v Tokiu odsúdený za falšovanie údajov s cieľom nafúknuť majetok spoločnosti Mt. Gox o 33,5 milióna dolárov. Z udeleného trestu odňatia slobody na 30 mesiacov si neodsedí nič, ak sa počas nasledujúcich štyroch rokov nedopustí ďalších trestných činov.

Čínska politika a ďalšie okolnosti

Ďalší významný nepriaznivý moment pre kryptomeny spôsobila politika Číny. Obchodovanie s kryptomenami je v Číne oficiálne zakázané od roku 2019, no pokračovalo online prostredníctvom zahraničných búrz. Ku zmene došlo v septembri 2021, keď Čína prehlásila všetky „obchodné aktivity súvisiace s virtuálnou menou za nezákonné finančné aktivity, ktoré vážne ohrozujú bezpečnosť majetku ľudí". Toto vyhlásenie viedlo k ďalšiemu poklesu bitcoinu a ostatných kryptomien.

Niektoré udalosti kryptomenám naopak priali. Za zmienku stojí napríklad:

Mnoho pozitívnych momentov spôsobili rôzne prvotné ponuky mincí (z anglického ICO), ktoré sú vo svete kryptomien ekvivalentom prvotnej verejnej ponuky (IPO). Spoločnosť, ktorá chce získať peniaze na vytvorenie novej mince, aplikácie alebo služby, môže spustiť ICO ako spôsob získavania finančných prostriedkov.

Záujemcovia – investori si môžu kúpiť počiatočnú ponuku mincí a získať nový token kryptomeny vydaný spoločnosťou. Tento token môže mať určitú užitočnosť súvisiacu s produktom alebo službou, ktorú spoločnosť ponúka, alebo môže predstavovať podiel v spoločnosti alebo projekte.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

bitcoin, burza, kryptomeny

Toto ste už čítali?

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

30. 5. 2023 | Redakcia

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

Hľadáte segment investovania, ktorý sľubuje dlhodobý výnos aj v neistých časoch? Skúste investovať ekologicky, ohľaduplne a zodpovedne. Spoločenská zodpovednosť sa ukazuje ako kľúčová... celý článok

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

15. 5. 2023 | Jan Müller

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

Podelíme sa o jednoduchý trik, ktorý vám pomôže ovládnuť sklon utrácať peniaze. Najskôr si budete musieť upratať v rodinných financiách. Ak chcete viac sporiť, mať dovolenku bez úveru,... celý článok

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

14. 4. 2023 | Marek Mittaš

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

Kryptomeny v posledných rokoch získavajú na popularite medzi investormi. Mnohých ľudí zaujala možnosť decentralizovaných peer-to-peer transakcií bez potreby sprostredkovateľov, v ktorej... celý článok

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

4. 4. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

Slovensko je krajinou rezervovaných a konzervatívnych investorov. Maximálny zisk s najmenším rizikom nie je len investičný sen. V prípade realít ide o investíciu, kde je možné počítať... celý článok

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok