Dôchodcovia narodení v rokoch 1957 až 1965: Kto a kedy dostane doplatok k penzii?

Redakcia | rubrika: Článok | 17. 8. 2021
Sociálna poisťovňa už priznala kompenzácie viac ako 45-tisícom diskriminovaných žien i mužov v dôchodkovom veku.
Dôchodcovia narodení v rokoch 1957 až 1965: Kto a kedy dostane doplatok k penzii?

Zdroj: Shutterstock

Dôchodcom, ktorí boli diskriminovaní v súvislosti s neskorším odchodom do dôchodku, dostávajú a budú dostávať zo Sociálnej poisťovne finančnú kompenzáciu. Ide predovšetkým o ženy od roku narodenia 1957. Sociálna poisťovňa vypláca kompenzáciu automaticky, netreba o ňu žiadať.

Ide o kompenzácie za diskrimináciu, ktorú vytvorila tabuľka dôchodkového veku. Najmä ženám, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1965 nezohľadňovala v dôchodkovom veku počet vychovaných detí. Dôchodkový vek sa znižuje o šesť mesiacov za každé dieťa, maximálne však o 1,5 roka.

Nespravodlivý výpočet zmenila od 1. januára 2021 právna úprava veku odchodu do dôchodku a stanovila dôchodkový vek všetkým poistencom. Dôchodkový vek sa tak upravil tak, aby každý, kto vychoval deti, mal znížený dôchodkový vek o šesť mesiacov za každé vychované dieťa.

 

Doplatok alebo zvýšenie penzie

Štát stanovil spôsob kompenzácie pre penzistov, ktorí do dôchodku už odišli a v dôchodkovom veku im nebola zohľadnená výchova dieťaťa. Súčasne sa stanovil aj spôsob kompenzácie pre tých, ktorí dôchodkový vek ešte nedovŕšili, ale podľa novely zákona je ich dôchodkový vek nižší a dovŕšili by ho pred 1. januárom tohto roka.

Kompenzácia bude mať formu buď jednorazového doplatku k starobnému dôchodku, alebo formu percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku. Percentuálne sa zvýšia aj dôchodky tých ľudí, ktorým bol do 31. decembra 2020 priznaný predčasný starobný dôchodok a ich dôchodkový vek sa znižuje tým pádom znižuje.

To v praxi znamená, že Sociálna poisťovňa bude kompenzovať dôchodky ľuďom, ktorým sa podľa novej úpravy dôchodkový vek od januára tohto roka zmenil. Dôchodkový vek sa nezmenil len penzistom narodeným v rokoch 1957 až 1958, ktorí vychovali tri a viac detí, a ročníkom 1959 až 1963, ktoré vychovali päť a viac detí.

Tip: Sociálna poisťovňa sa modernizuje. Ako sa prihlásiť do e-Služieb? (+elektronické dávky)

Kto a kedy (ne)dostane kompenzáciu:

 • Dôchodca, ktorý by podľa nových pravidiel odišiel do penzie pred 1. januárom 2021, dostane doplatok alebo percentuálne navýšenie dôchodku.
 • Dôchodca, ktorý dovŕšil dôchodkový vek až po 31. decembri 2020, už do dôchodku môžu ísť skôr podľa nových pravidiel. V tomto prípade ale nemá nárok na kompenzáciu.
 • Dôchodcovia, ktorí mali priznaný starobný či predčasný starobný dôchodok do konca minulého roku, budú kompenzovaní najneskôr do 31. decembra 2022.
 • Nový dôchodkový vek si každý môže overiť aj na kalkulačke Sociálnej poisťovne.

Suma príde k dôchodku

Kompenzáciu formou jednorazového doplatku k starobnému dôchodku vyplatí Sociálna poisťovňa diskriminovaným poistencom v jednej sume, a to rovnakým spôsobom ako vypláca samotný dôchodok. Za júl ide o skupinu približne 28 350 poberateľov starobných dôchodkov z celkového počtu 30-tisíc. Tí, ktorí dostávajú dôchodok bezhotovostne, by už mali mať pripísanú sumu kompenzácie na svojom bankovom účte.

Tí, ktorí dôchodok poberajú v hotovosti, ju dostanú prostredníctvom pošty. Súčasne o tom dostanú aj písomné rozhodnutie, aby si mohli skontrolovať výšku kompenzácie. Poberatelia predčasného starobného dôchodku dostávajú kompenzáciu vo forme jeho percentuálneho zvýšenia. Nárok má približne 14 500 osôb.

Aj tohtoroční penzisti

Sociálna poisťovňa okrem toho priebežne pokračuje v priznávaní kompenzácií aj pre ďalšiu skupinu poistencov, ktorým je starobný dôchodok priznaný v roku 2021 a majú na kompenzáciu nárok. Dostávajú ju podľa toho, kedy o dôchodok požiadali. Kompenzácia im patrí buď vo forme jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo vo forme zvýšenia, ktoré je už zohľadnené v sume dôchodku podľa toho, od akého dátumu o jeho priznanie požiadali.

Príklady:

1. Dôchodkyňa narodená 12. marca 1957 a vychovala 3 deti

 • do 31. decembra 2020 bol jej dôchodkový vek 60 rokov, ktorý by dovŕšila 12. marca 2017
 • od 1. januára 2021 je jej dôchodkový vek 60 rokov, ktorý dovŕšila 12. marca 2017

Nárok na kompenzáciu nevzniká, nakoľko dôchodkový vek je rovnaký.

2. Dôchodkyňa narodená 18. mája 1963 a vychovala 1 dieťa

 • do 31. decembra 2020 bol jej dôchodkový vek 63 rokov a 4 mesiace, ktorý by dovŕšila 18. septembra 2026
 • od 1. januára 2021 je jej dôchodkový vek 63 rokov, ktorý dovŕši 18. mája 2026

Môže využiť skoršie priznanie dôchodku už 18. mája 2026 namiesto pôvodného 18. septembra 2026, preto nemá nárok na kompenzáciu.

3. Dôchodkyňa narodená 15. júna 1958 a vychovala 1 dieťa

 • do 31. decembra 2020 bol jej dôchodkový vek 62 rokov a 7 mesiacov, ktorý by dovŕšila 15. januára 2021
 • od 1. januára 2021 je jej dôchodkový vek 62 rokov a 2 mesiace, ktorý dovŕšila 15. augusta 2020

Novo určený dôchodkový vek by bola dosiahla pred 1. januárom 2021, preto jej zákon stanovuje dôchodkový vek 1. január 2021 a priznáva nárok na kompenzáciu za to, že nemohla využiť skoršie priznanie dôchodku (už od 15. augusta 2020).

4. Dôchodkyňa narodená 10. januára 1957 a vychovala 1 dieťa

 • do 31. decembra 2020 bol jej dôchodkový vek 62 rokov a 6 mesiacov, ktorý dovŕšila 10. júla 2019
 • od 1. januára 2021 je jej dôchodkový vek 62 rokov, ktorý dovŕšila 10. januára 2019

Novo určený dôchodkový vek by bola dosiahla pred 1. januárom 2021, preto jej zákon stanovuje dôchodkový vek 1. január 2021 a priznáva nárok na kompenzáciu za to, že nemohla využiť skoršie priznanie dôchodku (už od 10. januára 2019).

Anketa

Aká je výška Vášho dôchodku?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+17
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

3. 7. 2024 | Redakcia

Sú peniaze koreň všetkého zla, alebo kľúčom k úspechu? Otestujte sa a zistite, aký ste finančný typ

Prečo je dôležité s deťmi hovoriť o peniazoch? Ako to ovplyvní ich vzťah k peniazom a aké sú najčastejšie postoje ľudí k peniazom? O tom a omnoho viac sa v ďalšom diely podcastu No... celý článok

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

26. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

Od 1. apríla sa zvyšovali poplatky za vydanie cestovného pasu, čo vyvolalo nápor žiadostí v marci. Tisíce Slovákov teraz márne čakajú na svoje pasy. Poslanec PS Ján Hargaš obviňuje... celý článok

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok